Radosław Maćkowski

doradca podatkowy

Jestem doradcą podatkowym, prawnikiem z kilkunastoletnim doświadczeniem w doradztwie podatkowym dla przedsiębiorstw z sektora healthcare & life sciences (farmaceutyki, wyroby medyczne, apteki, usługi medyczne, kosmetyki) oraz innych branż, w tym marketingowej, spożywczej, napojów alkoholowych, budowlanej, nieruchomościowej i IT. Jestem współtwórcą zespołu kancelarii MVP TAX.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Darowizna na WOŚP a odliczenie od podatku

Radosław Maćkowski11 stycznia 2019Komentarze (0)

Darowizna na WOŚP a odliczenie od podatku (2)

Żródło: www.wosp.org.pl

Dziś wpis z okazji 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Fundacja WOŚP wspiera polską służbę zdrowia. Bardzo podoba mi się zresztą tegoroczne hasło finału WOŚP: „Pomaganie jest dziecinnie proste. Gramy dla dzieci małych i bez focha – na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych”. Bezpośrednią inspiracją do wpisu pt. „Darowizna na WOŚP a odliczenie od podatku” był także Michał Szafrański z blogu Jak oszczędzać pieniądze i jego wpis z poradą pt. „Mądre darowizny na WOŚP, czyli jak dając tyle samo dawać więcej”. Jak zauważysz tamtem wpis pochodzi z 2014 r., a od tego czasu naprawdę sporo zmieniło się w podatkach, zwłaszcza w PIT. Czy zatem porada Michała Szafrańskiego „jak darując tyle samo dawać więcej” jest wciąż aktualna?

Darowizna na WOŚP a odliczenie od podatku

Tak, wciąż dając tyle samo, możesz dawać więcej. Jak to działa? „Winowajcą” jest art. 26 ust 1 pkt 9 ustawy o PIT. Pozwala on odliczyć od Twojego dochodu określoną wartość przekazanych darowizn (do limitu 6% kwoty dochodu w roku podatkowym). Jeśli uzyskałaś/eś w 2018 r. na przykład 50 000 dochodu, to powyższy limit odliczenia wyniesie dla Ciebie 3 000 zł.

Darowizna na WOŚP dokonana przelewem bankowym spełnia wszystkie wymogi do odliczenia jej wartości od Twojego podatku. Oczywiście pod warunkiem, że nie rozliczasz go np. liniowo. W rezultacie przelewając w tym roku np. 1 000 zł darowizny na WOŚP, możesz odliczyć w deklaracji PIT składanej w przyszłym roku co najmniej 180 zł od swojego podatku. Czyli dając 1 220 zł (zamiast wskazanej wcześniej 1 000 zł darowizny), efektywny koszt Twojej darowizny to 1000 zł 40 gr (jeśli płacisz podatek dochodowy według skali i nie przekroczyłeś pierwszego progu). Pozostałą kwotę (czyli prawie 220 zł) odliczasz sobie od PIT do zapłaty (płacisz go mniej). Proste, prawda?

Oczywiście powyższe kwoty darowizn – 1 000 zł czy 1 220 zł są tylko przykładowe.

Darowizna na WOŚP a odliczenie od podatku IITak naprawdę możesz przelać na WOŚP 10, 20 czy 50 zł lub tyle na ile Cię akurat stać. Liczy się pamięć i gest, nawet przekazanie najmniejszej kwoty, ale połączone z dużą liczbą darczyńców, tworzy fantastyczny wynik Fundacji. Obok na wykresie przygotowywanym przez serwis demotywatory.pl (niestety nie znalazłem nic bardziej aktualnego) pokazany jest imponujący wzrost dochodów Fundacji WOŚP. Co ciekawe, te dochody rosną razem z falą krytyki spotykającej WOŚP i jej frontmana – Jerzego Owsiaka. Jeśli zatem chcesz krytykować WOŚP i strzelać „focha”, masz absolutnie do tego prawo. Napiszę więcej – rób to śmiało, pamiętaj, że wspierasz tym fochem WOŚP (liczby nie kłamią).

Jak nie zapomnieć o rozliczeniu darowizny i nie zamrażać pieniędzy na rok?

Pamiętaj o prawidłowym udokumentowaniu darowizny (przelew bankowy na konto WOŚP wystarczy) i uwzględnieniu jej w rozliczeniu PIT za prawidłowy rok podatkowy.

W praktyce w rozliczeniu składanym rok po dokonaniu darowizny na WOŚP. Na przykład jeśli dziś zapłacisz darowiznę na WOŚP, rozliczysz ją za ponad rok w deklaracji PIT składanej (przez wiele osób) w końcówce kwietniu 2020. Odległa przyszłość, prawda? Co zrobić żeby skrócić czas „zamrożenia” powyższej kwoty i zmniejszyć ryzyko jej pominięcia w Twoim PIT? Zastanów się, czy nie wpłacać darowizny na WOŚP już pod koniec danego roku podatkowego (czyli w grudniu). Na przykład, jeśli dokonałeś darowizny na WOŚP albo inną charytatywną organizację pod koniec 2018 r., „odzyskujesz” pieniądze już po kilku tygodniach (jeśli jesteś w stanie złożyć deklarację PIT np. już na początku marca 2019 r.). Oczywiście jest to pomysł do wdrożenia pod koniec 2019 roku.

Aha, odliczenia darowizn wpłaconych np. na WOŚP można dokonać w zeznaniach PIT-36 albo PIT-37 dodając załącznik PIT-O służący ujęciu wszystkich przysługujących Ci odliczeń i ulg. Jeśli składasz PIT-37 pamiętaj, że w tym roku wprowadzona została usługa udostępnienia i rozliczenia podatnikom zeznań podatkowych przez organy administracji skarbowej. Chodzi o tzw. usługę e-PIT, której szczegóły wyjaśniono na portalu: podatki.gov.pl. W tym roku usługa ma dotyczyć osób rozliczających się na formularzu PIT-37 (zarówno rozliczających się samodzielnie, jak również osób składających zeznanie wspólnie z małżonkiem albo dla osób samotnie wychowujących dzieci) albo PIT-38.

Inne sposoby wsparcia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – 1% PIT, #MastercardGrazWOSP, Browar Palatum

Ale we wpisie pt. „Darowizna na WOŚP a odliczenie od podatku” nie zapominam też o innych sposobów wsparcia WOŚP:

  • Przekazanie 1% PIT na WOŚP – szczegóły: WOŚP -1% PIT;
  • Darowizna na WOŚP a odliczenie od podatku (2)Oczywiście zachęcam do udziału w licznych aukcjach charytatywnych. Na przykład moi przyjaciele z Browaru Palatum – jedynego rzemieślniczego browaru fizycznie zlokalizowanego w Warszawie – wystawili na licytację zwiedzanie ich browaru połączoną z degustacją napitków i pysznego jedzenie od Jarecki gotuje. Polecam!
  • Akcja na Twiterze z hashtagiem #MastercardGrazWOSP . Jak to działa? „Za pierwszy tweet lub retweet opublikowany przez danego użytkownika Twittera 13 stycznia 2019 r. (od godz. 00:00 do 23:59) z hashtagiem #MastercardGrazWOSP, firma przekaże 5 zł na konto Fundacji. W trakcie zeszłorocznego Finału użytkownicy opublikowali 32 851 unikalnych postów, pobijając wcześniejszy wynik o prawie 2 tysiące.” Szczegóły akcji: #MastercardGrazWOSP.
  • Zachęcam także do udziału w koncertach i innych akcjach zorganizowanych w ramach 27. finału WOŚP. Natomiast jeśli chcesz wesprzeć akcję sprzed komputera – kilka pomysłów podsuwa portal gazeta.pl.

Także, jeśli wspierasz WOŚP, masz naprawdę duży wybór form pomocy. Jeśli nie wspierasz WOŚP – kwestionuj, nie zgadzaj się i narzekaj, ale nie przeszkadzaj tym, którzy chcą zrobić coś pozytywnego.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem rmackowski@mvptax.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: