Radosław Maćkowski

doradca podatkowy

Jestem doradcą podatkowym, prawnikiem z kilkunastoletnim doświadczeniem w doradztwie podatkowym dla przedsiębiorstw z sektora healthcare & life sciences (farmaceutyki, wyroby medyczne, apteki, usługi medyczne, kosmetyki) oraz innych branż, w tym marketingowej, spożywczej, napojów alkoholowych, budowlanej, nieruchomościowej i IT. Jestem współtwórcą zespołu kancelarii MVP TAX.
[Więcej >>>]

Kontakt / Contact

Stawka VAT na wyposażenie aparatów USG – 8% potwierdza NSA

Radosław Maćkowski01 października 2018Komentarze (0)

W ostatnim czwartek (27 września 2018 r.) miałem przyjemność być pełnomocnikiem Klienta przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Chodziło o dużego producenta elektroniki użytkowej oraz wysokiej jakości wyrobów medycznych. Przedmiotem sprawy była stawka VAT na wyposażenie aparatów USG. Klient zamierzał w interpretacji indywidualnej potwierdzić możliwość stosowania obniżonej stawki VAT do dostaw swoich wyrobów oraz ich wyposażenia.

Myślę, że przybliżając Ci kilka faktów dotyczących tej sprawy nie naruszę tajemnicy zawodowej. W końcu uzasadnienia orzeczeń obu instancji i interpretacji będącej przedmiotem postępowania są powszechnie dostępne.

Stawka VAT na wyposażenie aparatów USG

Stawka VAT na wyposażenie aparatów USGPo pierwsze, wygraliśmy! Sąd orzekł w prawomocnym wyroku o sygn. akt I FSK 1901/16,  że restrykcyjne stanowisko ministerstwa nie jest prawidłowe. Po drugie, co ważne, była oto praca zespołowa. Klienta reprezentowaliśmy razem z prawnikami z kancelarii Fairfield – adwokatami Oskarem Lutym i Bartoszem Świdrakiem. Ale po kolei.

Tym razem „kaliber” oraz skomplikowanie wyrobu medycznego jak i jego wyposażenia były duże. Nie chodziło o zwykłą kulę ortopedyczną czy oprawkę okularową, ale o zestawy ultrasonograficzne w postaci jednostek centralnych (zestawu komputerowego i dysku twardego), ekranu LCD lub LED, specjalnej klawiatury oraz niezbędnego oprogramowania. Aparty USG nie funkcjonowałyby bez sond sprzedawanych w zestawie lub oddzielnie. Bez nich sprzęt USG byłby po prostu bezużyteczny. Różne sondy służą do diagnostyki różnych organów, mają zróżnicowaną wrażliwość i dokładność odczytu. Słowem, nie da się ich zastosować z innym sprzętem niż dany aparat USG i w innym celu niż badanie USG.

Firma wyraźnie wskazała, że przedmiotem jej zapytania nie były inne urządzenia peryferyjne (myszka, drukarka, etc.), które mogłyby być używane z powodzeniem z innymi urządzeniami.

Oczywiście wszystkie wyroby i całe ich wyposażenie były dopuszczone do obrotu na terytorium Polski w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych. To znaczy posiadały znak CE oraz deklarację zgodności potwierdzające, że wyroby pozostają w zgodności ze stosownymi przepisami Dyrektywy 93/42/EWG dotyczącej wyrobów medycznych. Klient zgłosił ich wprowadzenie do obrotu do stosownego urzędu. Uwaga, trzeba nabrać powietrza, żeby wymówić całą nazwę tego urzędu ;-). Chodzi oczywiście o Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Cóż jeszcze miał zrobić nasz Klient żeby zastosować obniżoną stawkę VAT do sprzedaży sond do aparatów USG? Według NSA zrobił wystarczająco dużo. Według Ministerstwa Finansów, niestety nie.

Spór z MF o wyposażenie wyrobów medycznych

8% stawka VAT na wyposażenie aparatów USG nie jest jedynym przykładem sporu z fiskusem w tym zakresie. O szczegółach tych sporów pisałem niedawno we wpisie dotyczącym sporów o soczewki korekcyjne (wyrób medyczny) i oprawki okularowe (wyposażenie wyrobu). Przypomnę, że ministerstwo z uporem godnym lepszej sprawy broni stanowiska, że oprawki jako wyposażenie wyrobu medycznego powinny korzystać ze standardowej stawki VAT.

Ale stanowisko ministerstwa nie jest prawidłowe – co już potwierdzały sądy administracyjne obu instancji. Ministerstwo bierze pod uwagę zbyt wąską definicję wyrobów medycznych. To znaczy tą określoną w art. 2 ust. 1 pkt 38 ustawy o wyrobach medycznych. A nie szerszą definicję zawartą w art. 132 tej samej ustawy.

Gdyby przyjąć za prawidłowy tok myślenia MF, nie tylko dostawy sond do aparatów USG czy oprawek okularowych, ale także zastawek serca podlegałyby podstawowej stawce VAT. Stanowisko ministerstwa oznaczałoby również wyższe ceny dla nabywców wyrobów medycznych. Czyli pacjentów szpitali i jednostek leczniczych. Ani pacjenci, ani szpitale nie odliczą podatku od towarów i usług naliczonego przy sprzedaży tego typu towarów. Tak więc stosowanie 23% stawki VAT do dostaw wyposażenia wyrobów medycznych oznaczałoby większe koszty funkcjonowania służby zdrowia. Tym bardziej stanowisko Ministerstwa Finansów dziwiło. I tym bardziej cieszy, że sądy administracyjne bronią logicznej wykładni przepisów VAT

*****

Stawka VAT na wyposażenie aparatów USG to tylko wierzchołek problemu. Za chwilę zresztą cały kołowrotek ze opodatkowaniem VAT wyrobów medycznych i ich wyposażenia rozkręci się na nowo. Pamiętasz o nowej wersji matrycy VAT, która (chyba) wejdzie w życie do 2019 r. i o której pisałem już wcześniej? Ciekawe, jak stawki VAT do dostaw wyrobów medycznych i ich wyposażenia zostaną uregulowane w jej nowej wersji. A o tym jak przygotować się do nowej matrycy VAT – pisałem tu.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: RODO & polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: