Już od 1 lutego możesz podarować m.in. szpitalowi zaangażowanemu w walkę z pandemią COVID-19 lub Agencji Rezerw Materiałowych sprzęt medyczny. Co istotne, jeśli jesteś podatnikiem VAT taka darowizna dla szpitala lub Agencji pod pewnymi warunkami będzie opodatkowana 0% stawką VAT. W niniejszym poście opisuję warunki stosowania tej preferencyjnej stawki.
Dlaczego powstał ten wpis?
Zostałem niedawno zapytany przez Klienta o możliwość przeforsowania stosowania 0% stawki VAT dla dostaw wyrobów medycznych na rzecz szpitali. Klient został zainspirowany inicjatywą opodatkowania 0% VAT-em darowizn laptopów i tabletów służących do prowadzenia zdalnej nauki. Chodzi tu o darowizny m.in. dla szkół, organizacji humanitarnych lub charytatywnych. Projekt rozporządzenia wprowadzającego takie rozwiązanie pojawił się 9 kwietnia na stronie Rządowego Centrum Legislacji (link do projektu).
Ale nieodpłatna dostawa, czyli darowizna dla szpitala już od 1 lutego może korzystać z 0% stawki VAT. Co ciekawe, taką możliwość wstecznie wprowadza paragraf 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 marca 2020 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych (Dz. U. poz. 527). Zatem przepisów tych nie znajdziesz w samej ustawie o VAT. Do ich szczegółowej treści odsyłam na stronę Sejmu RP (link).
Przyznam się przy tym, że informacje o powyższych przepisach mogły umknąć w natłoku innych wiadomości… O kolejnych tarczach antykryzysowych, ograniczeniach w obrocie wyrobami medycznymi oraz innych rozwiązaniach pranych do stosowania w tych trudnych czasach. Dlatego poniżej garść informacji o zasadach stosowania 0% stawki VAT przy darowiznach dla agencji lub szpitali.
Darowizna dla szpitala – kiedy obowiązuje 0% stawka VAT?
Rozporządzenie określa czasowe obniżenie stawki podatku do wysokości 0% dla darowizn dla szpitali. Chodzi o okres pomiędzy 1 lutego a 31 sierpnia 2020 r. W związku z tym rozporządzenie z 25 marca wprowadza możliwość retroaktywnego (wstecznego) stosowania ww. 0% stawki VAT.
Aktualizacja z 24 sierpnia 2020 r.:
20 sierpnia 2020 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych (link do przepisów). Zgodnie z nim (na razie bezterminowo) przedłużono stosowanie 0% stawki VAT dla darowizn. Jak motywuje to Ministerstwo Finansów w projekcie:
W związku z trwającą w dalszym ciągu bardzo trudną sytuacją związaną ze stanem epidemii COVID-19 zaistniała konieczność przedłużenia stosowania niniejszej preferencji do dnia odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii ogłoszonego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.
O innych aspektach ww. rozporządzenia pisałem w tekście pt. Poprawki do nowej matrycy stawek VAT.
Darowizna dla szpitala – jakie towary objęte są 0% stawką VAT
0% stawka obejmuje darowizny następujących towarów:
Czy wobec darowizna chusteczek nasączonych środkiem dezynfekującym i niebędacych wyrobem medycznym skorzysta z 0% stawki VAT? Wydaje się, że w związku z brzmieniem punktu 4, odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi „nie”. Wynika to z faktu, że stawka 0% obejmuje darowizny wyłącznie środków dezynfekujących.
Darowizna dla szpitala – którzy beneficjenci darowizn dają prawo do stosowania 0% stawki VAT?
Preferencyjną stawkę stosuje się wyłącznie do darowizn przeznaczonych na cele związane ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2, na rzecz:
Wobec tego gdzie szukać wykazu podmiotów wykonujących działalność leczniczą wskazanych w punkcie trzecim? W wojewódzkim dzienniku urzędowym publikowanym w drodze obwieszczenia wojewody lub w Biuletynie Informacji Publicznej Narodowego Funduszu Zdrowia. W województwie mazowieckim taki wykaz można znaleźć pod tym linkiem: Podmioty udzielające świadczeń opieki zdrowotnej dotyczącej przeciwdziałania COVID-19.
Co ciekawe, na tej liście widnieje Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – Centralny Szpital Kliniczny w Warszawie. Jako miejsce udzielania świadczeń przez ten podmiot widnieje Warsaw Genomics Sp. z o.o., Laboratorium Analiz Genetycznych, a więc spółka – bohater ostatnich tygodni wykonujący obok innych podmiotów tysiące testów na obecność COVID-19. Wiem skądinąd, że specjaliści z Warsaw Genomics dla bezpiecznego wykonywania swojej pracy potrzebują środków ochrony indywidualnej. Chodzi szczególnie o kombinezony i fartuchy laboratoryjne. Darowizna tych pierwszych (kombinezonów) na rzecz Warsaw Genomics z zachowaniem opisanych tu warunków będzie więc podlegała 0% stawce VAT. Darowizna fartuchów laboratoryjnych pod warunkiem, że będą wyrobami medycznymi także podlega 0% stawce VAT.
Zawarcie umowy darowizny w formie pisemnej
Kolejnym warunkiem jest zawarcie umowy w formie pisemnej. Co istotne, z takiej umowy powinno wynikać, że dostarczane towary będą wykorzystane na konkretne cele. Chodzi więc cele związane ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2.
W związku z tym, że przepisy o stosowaniu 0% stawki VAT mogą być stosowane retroaktywnie, w przypadku darowizn dokonanych pomiędzy 1 lutego a 25 marca strony takiej czynności mogą post factum (z bieżącą datą) potwierdzić na piśmie dokonanie darowizny. W ten sposób ustawodawca wyeliminował konieczność antydatowania przez strony umów darowizn zawartych przed 25 marca.
Jak widać rozporządzenie zawiera całkiem pokaźną listę warunków do spełnienia. Co więcej, wkrótce przedstawię uwarunkowania w których darowizna dla szpitala daje ci preferencje w rozliczeniach podatku CIT i PIT.
Tymczasem, jeśli chcesz poczytać jak koronawairus wpływa na rozliczenia twoich podatków zapraszam do lektury innych tekstów: Nowa matryca stawek VAT i koronawirus lub Nowe stawki VAT 2020 przesunięte.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }