Radosław Maćkowski

doradca podatkowy

Jestem doradcą podatkowym, prawnikiem z kilkunastoletnim doświadczeniem w doradztwie podatkowym dla przedsiębiorstw z sektora healthcare & life sciences (farmaceutyki, wyroby medyczne, apteki, usługi medyczne, kosmetyki) oraz innych branż, w tym marketingowej, spożywczej, napojów alkoholowych, budowlanej, nieruchomościowej i IT. Jestem współtwórcą zespołu kancelarii MVP TAX.
[Więcej >>>]

Kontakt / Contact

Jak przygotować się do zmiany stawek VAT (od 2019 r.)

Radosław Maćkowski22 sierpnia 2018Komentarze (0)

Mój poprzedni post dotyczył zapowiedzi wprowadzeniu nowej matrycy obniżonych stawek VAT (Zmiana stawek VAT – projekt nowej matrycy VAT na jesieni 2018 r.). A dziś zaproponuję działania, które odpowiedzą na pytanie jak przygotować się do zmiany stawek VAT (planowanej już na 2019 r.).

Jak przygotować się do zmiany stawek VAT?

Reforma stawek ma być zasadniczo neutralna z perspektywy konsumenta. Jednak na pewno nie będzie neutralna dla przedsiębiorców. Twoja firma powinna zastanowić się nad strategią przygotowania do zmian. Zwłaszcza jeśli działasz w branży wyrobów medycznych, farmaceutycznych czy branży spożywczej i suplementów diety. Zatem jak przygotować się do zmiany stawek VAT?

Jak przygotować się do zmiany stawek VAT (od 2019 r.)

W szczególności możesz rozważyć wdrożenie następujących działań:

 • analiza projektu nowej matrycy stawek VAT na Twój biznes (gdy tylko pojawi się projekt zmian);
 • udział w procesie legislacyjnym, w tym konsultacjach nowych przepisów; tu swoją rolę mogą pokazać także izby handlowe, stowarzyszenia branżowe i inne organizacje zrzeszające przedsiębiorców; jeśli Twoja firma jest zrzeszona w takiej organizacji – prześledź newslettery albo zapytaj, może podjęto już takie działania w imieniu twojej branży;
 • przegląd stosowanych stawek VAT;
 • wyjaśnienia wątpliwości interpretacyjnych [np. poprzez interpretacje indywidualne albo przez nowy, zapowiadany mechanizm zaproponowany przez MF – Wiążące Informacje Sławkowe – więcej na ten temat piszę tu: Wiążąca informacja stawkowa (WIS)];
 • analiza wpływu zmiany stawek na systemy księgowe, kasy fiskalne, programy do fakturowania czy sprawozdawczość prowadzoną dla celów Jednolitego Pliku Kontrolnego; przygotowanie tych systemów do wdrożenia nowej matrycy.
 • analiza postanowień umownych dotyczących stosowania odpowiednich stawek VAT w przypadku umów długoterminowych;

Na koniec bardzo ważny punkt, zwłaszcza jeśli dostarczasz leki, wyroby medyczne albo świadczysz usługi medyczne.

Jeśli Twoja firma bierze udział w przetargach i jest związana umowami zawieranymi w trybie prawa zamówień publicznych, koniecznie przeanalizuj wpływ zmian stawek VAT na te umowy/transakcje.

Kiedy przygotować się do zmian stawek VAT?

To tylko wybrane działania odpowiadające na pytanie jak przygotować się do zmiany stawek VAT. Pozostaje pytanie kiedy to wszystko będzie można/trzeba będzie zrobić?

Choć wprowadzenie nowej matrycy stawek VAT wydaje się bardzo skomplikowanym procesem, to na ich wdrożenie nie pozostaje wiele czasu. Według oficjalnych zapowiedzi, ministerstwo ogłosi projekt nowej ustawy w IV kwartale 2018 r. Czy Ty dostaniesz jednak nieco więcej czasu na przygotowanie się do tych kompleksowych zmian? Tego niestety jeszcze nie wiadomo.

O tym jakie konkretnie przełożenie mogą mieć zmiany na rynek wyrobów medycznych i farmaceutycznych oraz usług medycznych już wkrótce.

*****

Jako że padło słowo o prawie zamówień publicznych polecam bloga poświęconego tej tematyce, prowadzonego przez Panów Roberta Jaroszewskiego oraz Macieja Lubiszewskiego https://prawo-zamówień-publicznych.pl/

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: RODO & polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: