Radosław Maćkowski

doradca podatkowy

Jestem doradcą podatkowym, prawnikiem z 20-letnim doświadczeniem w doradztwie podatkowym dla przedsiębiorstw z sektora healthcare & life sciences (farmaceutyki, wyroby medyczne, apteki, usługi medyczne, kosmetyki). Doradzam także przedsiębiorcom z innych branż, w tym: budowlanej, nieruchomościowej, IT, marketingowej, spożywczej, oraz napojów alkoholowych.
[Więcej >>>]

Kontakt / Contact

Lecznicza marihuana i stawka VAT

Radosław Maćkowski12 lutego 2019Komentarze (0)

Jeśli znasz serial „Trawka” (ang. „Weeds”), to pamiętasz że jednym z jego przewodnich motywów była lecznicza marihuana (no i oczywiście handel marihuaną jako taki). O wykorzystaniu medycznym marihuany i jej pochodnych w Polsce mówiło się już od jakiegoś czasu. Sam zresztą blisko dwa lata temu spotkałem pacjenta, który poddawany był eksperymentalnemu leczeniu bardzo dolegliwych migren właśnie za pomocą marihuany. Ze znakomitym skutkiem zresztą… Tak czy inaczej stało się – lecznicza marihuana jest legalna i w Polsce, a wraz z nią aktualny jest prozaiczny problem związany z handlem takim towarem – jaką stawkę VAT zastosować do jej sprzedaży? Zatem temat „Lecznicza marihuana i stawka VAT” czas przeanalizować.

Jak potwierdzić stawkę VAT dla leczniczej marihuany?

Lecznicza marihuana i stawka VAT IOdpowiedź na pytanie „Jak ustalić stawkę VAT dla leczniczej marihuany?” jest w zasadzie taka sama jak w przypadku suplementów diety czy leków. Procedura potwierdzania stawki VAT jednak będzie różnić się od tego czy mówimy o nowej czy starej procedurze.

Jeśli ustalamy stawkę według zasad obowiązujących do końca roku, to należy najpierw wybrać odpowiednią klasyfikację PKWiU dla danego wyrobu. Można to zrobić przy pomocy urzędu statystycznego, czyli po prostu zapytać urząd jak sklasyfikowałby dany towar. Można też, w oparciu m.in. o klasyfikację PKWiU w wersji z 2008 r. (to ważne – ta klasyfikacja obowiązuje dla celów podatku VAT jeszcze do końca tego roku) samodzielnie ustalić klasyfikację towaru i w tym samym trybie poprosić o potwierdzenie jej prawidłowości przez urząd statystyczny. Zdecydowanie polecam tą drugą opcję, ponieważ zwykle w takiej sytuacji kierujemy uwagę urzędu na bardziej interesujący dla nas tor myślenia… Uzyskanie tej opinii nie jest skomplikowane, ale może okazać się bardzo ważne.

Lecznicza marihuana i stawka VAT IDlaczego? Posiadając oficjalną opinię klasyfikacyjną towaru łatwiej będzie przekonać Krajową Informację Skarbową (KIS) lub urząd skarbowy o słuszności stosowania interesującej nas stawki VAT. Następnym krokiem może być wystąpienie do KIS o podatkową interpretację indywidualną, gdzie przedstawiamy argumenty za stosowaniem określonej stawki VAT (w tym m.in. ww. opinię urzędu statystycznego).  Dlatego w 2019 r. dobrze jednak uzyskać w pierwszej kolejności oficjalną opinię, potem uzyskać interpretację.

A jak będzie wyglądał ten proces od 2020 r.? Prawdopodobnie klasyfikacje PKWiU stracą na znaczeniu i kluczowe będzie właściwe określenie kodu Nomenklatury Scalonej (zwanego też kodem CN). Pisałem o tej kwestii m.in. tu: Zmiana stawek VAT – projekt nowej matrycy VAT na jesieni 2018 r. oraz tu: Jest już nowa matryca VAT – link i komentarz. Istotne także będzie uzyskanie Wiążącej Informacji Sławkowej, w której KIS potwierdzi nam prawidłowość stosowanej przez nas stawki VAT. Pisałem o tym we wpisie: Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS).

Lecznicza marihuana i stawka VAT – gdzie jest problem?

Wydawałoby się, że lecznicza marihuana i stawka VAT to temat oczywisty. Jako produkt leczniczy dopuszczony do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (zgodnie z przepisami Prawa farmaceutycznego) powinna być opodatkowana stawką 8%, tak jak inne podstawowe substancje farmaceutyczne, leki i pozostałe wyroby farmaceutyczne. Lecznicza marihuana i stawka VAT IIOkazuje się jednak, że firma wprowadzająca marihuanę na polski rynek otrzymała niekorzystną opinię klasyfikacyjną dla swojego produktu (Medyczna marihuana z 23 proc. VAT. Powinna być tańsza). I w związku z tym „wybrała”, przynajmniej tymczasowo, stosowanie 23% stawki VAT. Według Michała Byliniaka, prezesa Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie, wiceprezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej i prezydenta Grupy Farmaceutycznej Unii Europejskiej, w przypadku suszu cannabis sativa flos można było wybrać stawkę 8-procentową (Medyczna marihuana mogła być tańsza. Producent wybrał wyższą stawkę VAT).

Ja nawet skłoniłbym się w kierunku próby zastosowania jeszcze niższej, bo 5% stawki VAT. Wszystko to kwestia odpowiednio dobranej klasyfikacji i argumentacji dotyczącej suszu. Zatem temat pt. „Lecznicza marihuana i stawka VAT” nie jest taki oczywisty jakby mogło wydawać się na pierwszy rzut oka.

***

Jeśli zainteresował Cię ten tekst zapraszam, przeczytaj inne wpisu na blogu, subskrybuj bloga oraz odwiedź stronę MVP TAX. Bieżące aktualizacje, nowości i tematy podatkowe są także dostępne na mediach społecznościowych związanych z Podatkami na zdrowie:

  1. http://www.facebook.com/podatkinazdrowie/
  2. http://pl.linkedin.com/in/radoslawmackowski
  3. https://twitter.com/mvptax01
  4. https://www.instagram.com/rmackowski/

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: RODO & polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: