Radosław Maćkowski

doradca podatkowy

Jestem doradcą podatkowym, prawnikiem z 20-letnim doświadczeniem w doradztwie podatkowym dla przedsiębiorstw z sektora healthcare & life sciences (farmaceutyki, wyroby medyczne, apteki, usługi medyczne, kosmetyki). Doradzam także przedsiębiorcom z innych branż, w tym: budowlanej, nieruchomościowej, IT, marketingowej, spożywczej, oraz napojów alkoholowych.
[Więcej >>>]

Kontakt / Contact

Nowa matryca VAT i ważne daty

Radosław Maćkowski01 września 2019Komentarze (0)

Czas na powrót z wakacji, które w tym roku były bardzo upalne i intensywne, zarówno turystycznie jak i zawodowo. Okazją do umieszczenia kilku nowych słów na blogu jest podpisanie w piątek 29 sierpnia przez Prezydenta RP ustawy o mechanizmie podzielonej płatności i nowej matrycy stawek VAT. Co oznacza nowa matryca VAT i jakie są ważne daty z nią związane? Odpowiem też na pytanie ile masz czasu na przygotowanie się do stosowania nowej matrycy VAT. Ten wpis zawiera także kilka ważnych odnośników, m.in.: do tekstu ustawy, podsumowania konsultacji poprzedniej wersji i analiz nowej matrycy stawek VAT.

Istotne informacje dotyczące nowych stawek VAT

Nowa matryca VAT i ważne datyNowe stawki VAT to mała rewolucja dla podatników. Dlaczego? Przede wszystkim upraszcza zasady stosowania obniżonych stawek VAT. Ponadto wprowadza identyfikację towarów korzystających z takich stawek według nomenklatury scalonej (CN). Czyli oznacza częściowe odejście od klasyfikacji PKWiU, stosowanej już od 1 kwietnia 2020 r. tylko do identyfikacji usług. Wprowadzono też Wiążące Informacje Stawkowe, a więc nowe narzędzie które jednocześnie pozwoli ci ustalić właściwy kod CN (w przypadku towarów) albo klasyfikację PKWiU (w przypadku usług) jak i prawidłową stawkę do nich stosowaną.

Poniżej kilka ważnych odnośników do tekstu ustawy jak i analiz nowej matrycy stawek VAT:

 1. Tekst ustawy ustalony ostatecznie po rozpatrzeniu poprawek Senatu
 2. Podsumowanie konsultacji nowych stawek VAT wg poprzedniej wersji
 3. Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS).
 4. Raport z konsultacji nowej matrycy stawek VAT
 5. Nowe stawki VAT coraz bliżej!
 6. Jest już nowa matryca VAT – link i komentarz
 7. Czy nowa matryca stawek VAT jest zdrowa?
 8. Zmiana stawek VAT – projekt nowej matrycy VAT na jesieni 2018 r.

Spora część informacji zawarta w tych odnośnikach jest nadal aktualna, ale uwaga! Zmieniła się na przykład definicja wyrobów medycznych korzystających z 8% stawki VAT. Od 2020 r. będą to „Wyroby medyczne w rozumieniu ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 175, 447 i 534) dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”. Obecnie są to Wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika”. Czy usunięcie przecinka zmieni sposób interpretacji przepisów VAT dotyczących zasad stosowania 8% do wyrobów medycznych i ich wyposażenia? Przekonamy się już wkrótce. Tuż po wydaniu pierwszych Wiążących Informacji Stawkowych w tym zakresie oraz ewentualnie wyroków sądów administracyjnych. No właśnie, od kiedy można ubiegać się o WIS i kiedy przepisy o nowej matrycy wchodzą w życie?

Nowa matryca VAT i ważne daty

Poniżej najważniejsze daty:

 • 1 listopada 2019 r. – wchodzą w życie przepisy dotyczące Wiążących Informacji Stawkowych. Od tego dnia będzie można składać pierwsze wnioski o wydanie WIS, ale: „WIS wydana przed dniem 1 kwietnia 2020 r. wiąże organy podatkowe wobec podatnika, dla którego została wydana w odniesieniu do towaru będącego przedmiotem dostawy, importu lub wewnątrzwspólnotowego nabycia dokonanych po dniu 31 marca 2020 r. oraz usługi, która została wykonana po tym dniu, z zastrzeżeniem art. 8 ust. 3.” Ten ostatni wyjątek dotyczy w uproszczeniu książek i ebooków.
 • 1 listopada 2019 r. – 31 marca 2019 r. – Podatnicy stosują obniżoną stawkę VAT (5%) w stosunku do dostaw książek i ebooków oraz 8% do dostaw gazet innych niż lokalne (katalog ten jest trochę bardziej skomplikowany, szczegóły można znaleźć w ustawie, w artykule 8).
 • 1 kwietnia 2020 r. – nowa matryca VAT zaczyna obowiązywać na serio w odniesieniu do pozostałych towarów i usług.

Nowa matryca VAT i ważne daty

Myślę, że wdrożenie nowej matrycy VAT to dużo pracy dla działów podatkowych firm. Ale nie tylko – także informatycy i doradcy zajmujący się systemami informatyczno-księgowymi będą mieli nawał pracy. Mamy jeszcze ponad pół roku na przygotowanie się do zmian. Czy to dużo czasu? To się wkrótce okaże.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: RODO & polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: