Czas na powrót z wakacji, które w tym roku były bardzo upalne i intensywne, zarówno turystycznie jak i zawodowo. Okazją do umieszczenia kilku nowych słów na blogu jest podpisanie w piątek 29 sierpnia przez Prezydenta RP ustawy o mechanizmie podzielonej płatności i nowej matrycy stawek VAT. Co oznacza nowa matryca VAT i jakie są ważne daty z nią związane? Odpowiem też na pytanie ile masz czasu na przygotowanie się do stosowania nowej matrycy VAT. Ten wpis zawiera także kilka ważnych odnośników, m.in.: do tekstu ustawy, podsumowania konsultacji poprzedniej wersji i analiz nowej matrycy stawek VAT.
Istotne informacje dotyczące nowych stawek VAT
Nowe stawki VAT to mała rewolucja dla podatników. Dlaczego? Przede wszystkim upraszcza zasady stosowania obniżonych stawek VAT. Ponadto wprowadza identyfikację towarów korzystających z takich stawek według nomenklatury scalonej (CN). Czyli oznacza częściowe odejście od klasyfikacji PKWiU, stosowanej już od 1 kwietnia 2020 r. tylko do identyfikacji usług. Wprowadzono też Wiążące Informacje Stawkowe, a więc nowe narzędzie które jednocześnie pozwoli ci ustalić właściwy kod CN (w przypadku towarów) albo klasyfikację PKWiU (w przypadku usług) jak i prawidłową stawkę do nich stosowaną.
Poniżej kilka ważnych odnośników do tekstu ustawy jak i analiz nowej matrycy stawek VAT:
- Tekst ustawy ustalony ostatecznie po rozpatrzeniu poprawek Senatu
- Podsumowanie konsultacji nowych stawek VAT wg poprzedniej wersji
- Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS).
- Raport z konsultacji nowej matrycy stawek VAT
- Nowe stawki VAT coraz bliżej!
- Jest już nowa matryca VAT – link i komentarz
- Czy nowa matryca stawek VAT jest zdrowa?
- Zmiana stawek VAT – projekt nowej matrycy VAT na jesieni 2018 r.
Spora część informacji zawarta w tych odnośnikach jest nadal aktualna, ale uwaga! Zmieniła się na przykład definicja wyrobów medycznych korzystających z 8% stawki VAT. Od 2020 r. będą to „Wyroby medyczne w rozumieniu ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 175, 447 i 534) dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”. Obecnie są to „Wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika”. Czy usunięcie przecinka zmieni sposób interpretacji przepisów VAT dotyczących zasad stosowania 8% do wyrobów medycznych i ich wyposażenia? Przekonamy się już wkrótce. Tuż po wydaniu pierwszych Wiążących Informacji Stawkowych w tym zakresie oraz ewentualnie wyroków sądów administracyjnych. No właśnie, od kiedy można ubiegać się o WIS i kiedy przepisy o nowej matrycy wchodzą w życie?
Nowa matryca VAT i ważne daty
Poniżej najważniejsze daty:
- 1 listopada 2019 r. – wchodzą w życie przepisy dotyczące Wiążących Informacji Stawkowych. Od tego dnia będzie można składać pierwsze wnioski o wydanie WIS, ale: „WIS wydana przed dniem 1 kwietnia 2020 r. wiąże organy podatkowe wobec podatnika, dla którego została wydana w odniesieniu do towaru będącego przedmiotem dostawy, importu lub wewnątrzwspólnotowego nabycia dokonanych po dniu 31 marca 2020 r. oraz usługi, która została wykonana po tym dniu, z zastrzeżeniem art. 8 ust. 3.” Ten ostatni wyjątek dotyczy w uproszczeniu książek i ebooków.
- 1 listopada 2019 r. – 31 marca 2019 r. – Podatnicy stosują obniżoną stawkę VAT (5%) w stosunku do dostaw książek i ebooków oraz 8% do dostaw gazet innych niż lokalne (katalog ten jest trochę bardziej skomplikowany, szczegóły można znaleźć w ustawie, w artykule 8).
- 1 kwietnia 2020 r. – nowa matryca VAT zaczyna obowiązywać na serio w odniesieniu do pozostałych towarów i usług.
Myślę, że wdrożenie nowej matrycy VAT to dużo pracy dla działów podatkowych firm. Ale nie tylko – także informatycy i doradcy zajmujący się systemami informatyczno-księgowymi będą mieli nawał pracy. Mamy jeszcze ponad pół roku na przygotowanie się do zmian. Czy to dużo czasu? To się wkrótce okaże.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }