Radosław Maćkowski

doradca podatkowy

Jestem doradcą podatkowym, prawnikiem z 20-letnim doświadczeniem w doradztwie podatkowym dla przedsiębiorstw z sektora healthcare & life sciences (farmaceutyki, wyroby medyczne, apteki, usługi medyczne, kosmetyki). Doradzam także przedsiębiorcom z innych branż, w tym: budowlanej, nieruchomościowej, IT, marketingowej, spożywczej, oraz napojów alkoholowych.
[Więcej >>>]

Kontakt / Contact

Jest już nowa matryca VAT – link i komentarz

Radosław Maćkowski09 listopada 20184 komentarze

Nowa matryca VAT – już jest! Właśnie opublikowano Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Ordynacja podatkowa, który zawiera matrycę. Zapraszam do zapoznania się z krótkim (wstępnym) komentarzem. A także do skorzystania z linku do przepisów jak i samych przepisów, jeśli link nie działa (na dole wpisu).

Stawka VAT 2020 na wyroby medyczne i farmaceutyki

Dokument jest obszerny, więc chwilę zajmie jego przestudiowanie. Projekt nowej matrycy VAT zakłada natomiast utrzymanie w zasadniczo niezmienionym zakresie stawki VAT w wysokości 8% na towary związane z ochroną zdrowia. Czyli na wyroby medyczne, produkty lecznicze i środki odkażające.

Jak wygląda zatem fragment matrycy określający 8% stawkę VAT na ww. towary?

Nowa matryca VAT I

Prosto, ale czy prosto w tym przypadku na pewno równa się dobrze? Mój komentarz dotyczący podwyższenia VAT na leki dla zwierząt możesz znaleźć tu: Produkty lecznicze weterynaryjne i nowy VAT. Natomiast w innym wpisie odpowiadam na pytanie Czy nowa matryca stawek VAT jest zdrowa?

Nowa matryca VAT i pozytywne (?) przykłady

Ponadto podaję kilka przykładów zmian, które wstępnie wydają się pozytywne (tak, nowa matryca stawek VAT, takie przypadki zawiera):

  1. Nowa matryca VATzupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna – w tym również dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego będą opodatkowane według 5% stawki VAT (obecnie 8%);
  2. produkty dla niemowląt i dzieci żywność przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci, smoczki, pieluszki oraz foteliki samochodowe – w przyszłości 5% VAT (obecnie 8%);
  3. artykuły higieniczne (podpaski, tampony higieniczne, pieluchy) – w przyszłości 5% VAT (obecnie 8%).
  4. książki – wszelkiego rodzaju – a więc drukowane, na dyskach, taśmach i innych nośnikach, jak również w formie elektronicznej (e-booki) proponuje się objąć jedną – 5% stawką podatku VAT. Oznacza to obniżenie stawki z 23% na 5% dla książek nie oznaczonych symbolami ISBN (co obecnie jest warunkiem stosowania stawki obniżonej) oraz e-booków (zmiana znajdzie zastosowanie od dnia 1 kwietnia 2019 r. – patrz. art. 4 ust. 1).

Nowa matryca VAT – link

Link do projektu przepisów dot. nowej matrycy VAT można znaleźć tu: Nowa matryca VAT. A jeśli nie działa strona Rządowego Centrum Legislacji, pobierz projekty przepisów z mojej strony:

I jeszcze uzasadnienie i OSR projektu:

Teraz czas na konsultacje. Myślę, że do projektu będzie sporo uwag zgłaszanych przez wszelkie zainteresowane podmioty.

Jeśli Twoja organizacja jest zainteresowana pomocą w uzyskaniu komentarza/przygotowaniu uwag do proponowanych zmian – prośba o kontakt. Służę tak naprawdę wszelka pomocą w związku z wdrożeniem nowej matrycy VAT.

*****

Cóż, w końcu mamy epokowe zmiany w zakresie VAT! I to nie tylko dla branży healthcare & life sciences. Wkrótce kolejne teksty dot. nowych stawek VAT. Zatem projekt „nowe stawki VAT 2020” można uznać za oficjalnie rozpoczęty!

Jeśli nie masz jeszcze dość – nowa matryca VAT pojawiała się na moim blogu m.in.: tu. Na pewno aktualny jest też tekst: Jak przygotować się do zmiany stawek VAT (od 2019 r.)

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Anna1 17 listopada, 2018 o 22:25

    A co ze stawkami VAT i PKWiU 2015 r. Czy będzie stosowana od 2019 r. np. do suplementów diety?

    Odpowiedz

    Radosław Maćkowski 19 listopada, 2018 o 13:21

    Dobre pytanie. Trzeba się zastanowić nad podstawami prawnymi do stosowania klasyfikacji PKWiU w wersji z 2015 r. w kontekście obniżonych stawek VAT do suplementów diety i innych towarów/usług. Na razie nie widzę takich podstaw prawnych (czyli PKWiU 2008 obowiązuje nadal; mimo sprzeczności rozporządzenia PKWiU 2015 i ustawy o VAT), ale to się może jeszcze zmienić.

    Odpowiedz

    Piotr 3 grudnia, 2018 o 12:49

    W mojej ocenie podstawą prawną do stosowania PKWiU 2015 jest art. 5a ustawy o VAT w zw. z par 3 rozporządzenia PKWiU 2015. zgodnie z którym „Do celów: 1) opodatkowania podatkiem od towarów i usług, do dnia 31 grudnia 2018 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU).”
    Jednocześnie rozporządzenie 2015 weszło w życie z dniem 1 stycznia 2016 r., a rozporządzenie 2008 utraciło moc z dniem wejścia w życie rozporządzenia 2015 (oczywiście z uwzględnieniem ww. zawieszenia stosowania rozporządzenia 2015 dla celów VAT).
    Powyższe wskazuje na to, że rozporządzenie 2008 w całości przestanie obowiązywać z końcem 2018 r.
    Faktycznie w załączniku 3 ustawy o VAT w brzmieniu z 1 stycznia 2019 r. nadal ustawodawca posługuje się PKWiU 2008, jednakże w mojej ocenie do przyjęcia, że stawka VAT dla suplementów diety pozostanie na poziomie 8 % konieczne jest wydłużenie stosowania PKWiU 2008 – tak jak miało to miejsce w dniu 12 grudnia 2017 r., bądź inne zmiany w przepisach.
    Z dosłownego brzemienia obecnie obowiązujących przepisów wynika, że stawka na suplementy diety zmieni się na podstawową 23 %.

    Odpowiedz

    Radosław Maćkowski 3 grudnia, 2018 o 13:17

    Dziękuję za ciekawą wypowiedź, ale proszę zobaczyć choćby artykuł art. 217 Konstytucji. Zgodnie z nim tylko i wyłącznie w drodze ustawy może odbywać się „nakładanie podatków i innych danin publicznych oraz wyznaczanie podmiotów i przedmiotów opodatkowania, obowiązujących stawek podatkowych,”. Rozporządzenie PKWiU nie jest wydane w ramach delegacji ustawowej ustawy o VAT ani innej podatkowej ustawy. Więc nawet jeśli nie wszedłby w życie ten projekt: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12317952/katalog/12548647#12548647 zmieniający właśnie par. 3 Rozporządzenia PKWiU 2015 i przedłużający obowiązywanie PKWiU 2008 do końca 2019 r., to mamy potężny argument żeby jednak te obniżone stawki, nawet na suplementy diety stosować. Chyba popełnię wpis na ten temat.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: RODO & polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: