Radosław Maćkowski

doradca podatkowy

Jestem doradcą podatkowym, prawnikiem z 20-letnim doświadczeniem w doradztwie podatkowym dla przedsiębiorstw z sektora healthcare & life sciences (farmaceutyki, wyroby medyczne, apteki, usługi medyczne, kosmetyki). Doradzam także przedsiębiorcom z innych branż, w tym: budowlanej, nieruchomościowej, IT, marketingowej, spożywczej, oraz napojów alkoholowych.
[Więcej >>>]

Kontakt / Contact

Oprawki okularów i stawka VAT

Radosław Maćkowski11 września 2018Komentarze (0)

Oprawki okularów i stawka VAT (obniżona, 8%) to już dość stara i dobrze opisana historia. Przez artykuły w gazetach, wyroki sądów administracyjnych, jak i interpretacje podatkowe.

Jajka niespodzianki i stawka VAT

Ale na początek podzielę się z Wami anegdotą „stawkową”, której chyba jeszcze tak znana nie jest ;-). Gdy zaczynałem pracę jako konsultant podatkowy po mojej firmie krążyły anegdoty o kliencie – menadżerze dużej sieci handlowej. Menadżer ów bardzo mocno chciał optymalizować stawki VAT na produkty sprzedawane w jego sieci i prosił nas o recenzje swoich pomysłów. Jeden z nich był naprawdę kreatywny i dotyczył tzw. „jajek z niespodzianką”, czyli czekoladowych jajek, w środku których ukryta jest zabawka.

Podczas burzy mózgów menadżer zadał pytanie:

– Z jaką stawką sprzedawane są jajka?

– 3% VAT (historia działa się kilkanaście lat temu)

– A czekolada?

– 22% VAT

– To może na sprzedaż jajek-niespodzianek przejdzie jakaś stawka pośrednia np. 11% – 12,5%?

Wiem, wiem anegdota, że boki zrywać ;-). Ale o co chodzi z tymi oprawami okularowymi i stawkami VAT?

Oprawki okularów i stawka VAT – krótki zarys choroby

Oprawki okularów i stawka VATSoczewki korekcyjne do okularów jako wyrób medyczny podlegają 8% stawce VAT. I tu nie ma wątpliwości, że tak powinno być. Wynika to z załącznika nr 3 do ustawy o VAT. Pod poz. 105 wymienione zostały wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, dopuszczone do obrotu na terytorium Polski, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika, bez względu na symbol PKWiU.

Ale czy takiej samej stawce podlega sprzedaż opraw okularów korekcyjnych, bez których korekcyjne soczewki okularowe nie będą działać? Według Krajowej Informacji Skarbowej oprawki okularowe są opodatkowane podstawową stawką VAT. I to mimo licznych wyroków sądów administracyjnych obydwu instancji, zgodnie z którymi oprawki podlegają obniżonej – 8% stawce VAT.

Skąd ta różnica w interpretacji prawa? Otóż, według sądów oprawki jako wyposażenie wyrobów medycznych mogą korzystać z obniżonych stawek VAT, tak samo jak wyroby medyczne. Sądy podkreślają, że kluczowe znaczenie ma tu art. 132 ustawy o wyrobach medycznych. Zgodnie z nim ilekroć w przepisach odrębnych (a więc np. w ustawie o VAT) jest mowa o wyrobach medycznych, należy przez to rozumieć m.in. aktywne wyroby medyczne do implantacji, wyroby medyczne do diagnostyki in vitro, ale też wyposażenie wyrobów medycznych (por. wyrok NSA z 5 grudnia 2017 r., sygn. akt I FSK 433/16).

Natomiast według organów administracji skarbowej to tak nie działa, a więc tylko i wyłącznie soczewki korekcyjne jako stricte wyrób medyczny (według ustawy o wyrobach medycznych) są opodatkowane 8% stawką VAT. Mimo że ta sama ustawa o wyrobach medycznych każe traktować dla celów ustawy o podatku od towarów i usług wyposażenie wyrobu dokładnie tak samo jak wyrób medyczny.

Niepotrzebny upór

I tylko dziwi upór Krajowej Informacji Skarbowej, która w coraz to nowych interpretacjach (np. z 5 lipca 2018 r. S-ILPP4/443-677/14/18-S/BA lub z 19 lipca 2018 r. nr 0112-KDIL1-3.4012.345.2018.1.PR) ciągle powiela ten sam sposób myślenia. Sposób myślenia, który już dawno sądy administracyjne uznały za błędny. Takie interpretacje są regularnie zaskarżane przez podatników i zwykle wygrywają oni w pierwszej instancji (przynajmniej jeśli chodzi o oprawki okularów). Co więcej, mimo w zasadzie jednolitego orzecznictwa NSA Minister Finansów nie szczędzi środków na zaskarżanie wyroków pierwszej instancji. I fiskus regularnie przegrywa rozprawy przed NSA, tak jak na przykład w prowadzonej przeze mnie sprawie dot. wyposażenia do aparatów USG (więcej szczegółów tu: Stawka VAT na wyposażenie aparatów USG – 8% potwierdza NSA).

Szkoda tylko czasu i pieniędzy podatników na te spory. Szkoda też pieniędzy pochodzących z naszych podatków (wynagrodzenie pełnomocników i urzędników ministerstwa też kosztuje), w końcu można by je przeznaczyć na inne wydatki. Oprawki okularów i stawka VAT to już raczej zamknięta historia, no chyba że Ministerstwo Finansów mocno zmieni przepisy VAT dotyczące nowej matrycy VAT.

A o planowanych zmianach w stawkach VAT pisałem tu: Zmiana stawek VAT – projekt nowej matrycy VAT na jesieni 2018 r. oraz tu: Jak przygotować się do zmiany stawek VAT (od 2019 r.). Polecam!

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: RODO & polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: