Radosław Maćkowski

doradca podatkowy

Jestem doradcą podatkowym, prawnikiem z 20-letnim doświadczeniem w doradztwie podatkowym dla przedsiębiorstw z sektora healthcare & life sciences (farmaceutyki, wyroby medyczne, apteki, usługi medyczne, kosmetyki). Doradzam także przedsiębiorcom z innych branż, w tym: budowlanej, nieruchomościowej, IT, marketingowej, spożywczej, oraz napojów alkoholowych.
[Więcej >>>]

Kontakt / Contact

Ryczałt dla lekarzy w Nowym Ładzie

Radosław Maćkowski03 listopada 2021Komentarze (0)

Klamka zapadła! Rewolucyjna reforma podatkowa zwana Nowym lub Polskim Ładem trafi za chwilę albo już trafiła na biurko Prezydenta RP do podpisu. Zmian podatkowych, które wejdą w życie od 1 stycznia 2022 r. będzie naprawdę dużo.

Dziś chciałbym przeanalizować ryczałt dla lekarzy, a mówiąc precyzyjniej zmiany w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych. Zapraszam medyków, pielęgniarki, położne, psychologów, fizjoterapeutów czy lekarzy weterynarii (czyli HCP – Health Care Professionals) do lektury wpisu. Na końcu postu znajduje się zaproszenie na webinar – niespodziankę od MagnaPharm Poland Sp. z o.o.

Ryczałt dla lekarzy 2021

Ryczałt dla lekarzyObecnie ustawa o zryczałtowanym podatki dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje dwie stawki podatku dla medyków: 15% i 17%.

Ta pierwsza stawka jest przewidziana dla HCP świadczących usługi w zakresie opieki zdrowotnej (PKWiU dział 86), inne niż świadczone w ramach wolnych zawodów. Krótko mówiąc, jeśli medyk zatrudnia inne osoby (np. na podstawie umów o pracę lub umowy zlecenia), może korzystać z tej niższej stawki.

Jeśli natomiast wykonuje usługi wyłącznie osobiście, jego działalność jest uważana za wolny zawód wykonywany osobiście i oznacza stawkę podatku 17%. Niemniej ten podział i te stawki to już prawie historia.

Ryczałt dla lekarzy 2022

Ryczałt dla lekarzyNieco inaczej będzie wyglądać ryczałt dla lekarzy od 1 stycznia 2022 r. Po pierwsze nowe regulacje wdrażane w ramach wykreślają poszczególne profesje związane ze służbą zdrowia z listy wolnych zawodów. Co to oznacza dla HCP?

Przychody osiągane ze świadczenia usług w zakresie opieki zdrowotnej opodatkowane będą według jednej stawki ryczałtu, i to jeszcze obniżonej! Będzie to 14% stawka ryczałtu, niezależnie od tego czy usługi będą świadczone osobiście czy też z pomocą osób zatrudnionych.

O tym jak zmienić zasady rozliczeń podatkowych w 2022 r. piszę we wpisie pt. Jak przejść na ryczałt w 2022 r.?

Składka na ubezpieczenie zdrowotne 2021 vs 2022

W przypadku HCP (oraz innych podatników-ryczałtowców) składka zdrowotna będzie wynosić 9% podstawy, równej:

 • 60% przeciętnego wynagrodzenia przy rocznych przychodach do 60 tys. zł;
 • 100% przeciętnego wynagrodzenia przy rocznych przychodach od 60 tys. zł do 300 tys. zł;
 • 180% przeciętnego wynagrodzenia przy rocznych przychodach powyżej 300 tys. zł.

Ryczałt dla lekarzyI teraz najgorsza wiadomość: składki nie odliczymy częściowo od podatku. W praktyce oznacza to, że realne obciążenie z tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne znacznie wzrośnie.

Jeszcze do końca 2021 przedsiębiorcy zwykle płacą składkę w wysokości 381,81 zł miesięcznie, ale pamiętajmy, że częściowo odliczamy ją od podatku, więc realnie obciążenie składką wynosi 53,03 zł.

Natomiast od stycznia 2022 r. realne obciążenie wzrośnie i w zależności o wysokości osiąganego przychodu będzie wynosić:

 • przy rocznych przychodach do 60 tys. zł – ok. 317 zł*
 • przy rocznych przychodach od 60 tys. zł do 300 tys. zł – ok. 529 zł*
 • przy rocznych przychodach powyżej 300 tys. zł – ok. 953 zł*

* orientacyjne wysokości składek (oszacowane na podstawie danych dane GUS za trzeci kwartał 2021 r.). Ostateczną wysokość składek zdrowotnych dla ryczałtowców poznamy po podaniu przez GUS przeciętnego wynagrodzenia na koniec roku.

Łyżka miodu w beczce dziegciu

Czy zmiany podatkowe wprowadzane w ramach Nowego Ładu będą korzystne dla HCP? Śmiem wątpić. Obniżenie ryczałtu dla medyków to tylko łyżka miodu w beczce dziegciu. Beczka dziegciu zawiera m.in.:

 • wyżej wskazaną podwyżkę składek zdrowotnych dla ryczałtowców,
 • podwyżkę składek zdrowotnych dla HCP zatrudnionych na umowach o pracę,
 • podwyżkę składek zdrowotnych dla medyków prowadzących działalność gospodarczą i rozliczających podatki według skali lub stawki liniowej,
 • likwidację możliwości korzystania ze karty podatkowej przez nowych podatników (od 2022 r. z tej formy opodatkowania nie będą mogli wybrać ci, którzy nie korzystają z niej obecnie).

Ponadto od 2023 r. zaczną obowiązywać przepisy o ukrytej dywidendzie. Mocno skomplikują one rozliczenia medyków świadczących usługi dla swoich podmiotów leczniczych działających w formie spółek.

Ogólnie Nowy Ład oznacza horrendalne skomplikowanie rozliczeń podatkowych dla wielu podatników. Teraz mamy raptem kilka tygodni na przygotowanie się do jego wdrożenia. Dobrze, że nie kilka dni albo godzin.

***

Zapraszam zainteresowanych na moje szkolenia. Takie m.in. jak webinar pt. „Nowy Ład – zasady rozliczeń podatków i składki zdrowotnej dla  lekarzy w 2022 r.” Szkolenie odbyło się online 17 stycznia 2022 r. Szczegółowy plan webinaru poniżej:

Zaproszenie na szkolenie_MagnaPharm

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: RODO & polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: