Radosław Maćkowski

doradca podatkowy

Jestem doradcą podatkowym, prawnikiem z 20-letnim doświadczeniem w doradztwie podatkowym dla przedsiębiorstw z sektora healthcare & life sciences (farmaceutyki, wyroby medyczne, apteki, usługi medyczne, kosmetyki). Doradzam także przedsiębiorcom z innych branż, w tym: budowlanej, nieruchomościowej, IT, marketingowej, spożywczej, oraz napojów alkoholowych.
[Więcej >>>]

Kontakt / Contact

Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS)

Radosław Maćkowski08 listopada 20182 komentarze

Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) – co to jest, jak się ją stosuje i czy pomoże podatnikom rozwiać wątpliwości dotyczące stawek VAT? Jeśli jeszcze nie stosowałaś/eś Wiążącej Informacja Stawkowej  w Twojej firmie – nie przejmuj się, to nie jest obecnie możliwe. Według najnowszego projektu, Ministerstwo Finansów od kwietnia 2019 r. umożliwi ubieganie się o WIS. Natomiast od 1 stycznia 2020 wejdzie w życie cała nowa matryca VAT (nowe stawki VAT). Pisałem o zapowiedziach MF w tym zakresie  nie raz i nie dwa.

Co WISy mają wspólnego z Visem?

Pamiętasz powstańczą piosenkę „Pałacyk MichlaWiążąca informacja stawkowa„?

Pałacyk Michla, Żytnia, Wola,

bronią się chłopcy spod „Parasola”,

choć na „tygrysy” mają visy

to warszawiaki, fajne chłopaki — są!

Historia lubi się powtarzać. Nowa matryca VAT wydaje się równie groźnym wrogiem co „Tygrys” (czyli niemiecki czołg z okresu II wojny Panzerkampfwagen VI Tiger – na załączonym zdjęciu). I do walki z matrycą VAT także będziemy mieli WISy. Ale nie Visy (pistolety opracowane i produkowane w Polsce przed wojną), a Wiążące Informacje Stawkowe (WIS). Jak w praktyce będzie działać WIS? Trochę jak interpretacja podatkowa, a trochę jak opinia klasyfikacyjna. Jedno jest pewne: WIS ma zapewnić podatnikom i organom podatkowym większą pewność co do prawidłowości zastosowanych stawek VAT. Na pewno WISy przydadzą się firmom sprzedającym wyroby medyczne, farmaceutyki, suplementy diety czy generalnie wyroby spożywcze.

Wiążąca Informacja Stawkowa – co to jest?

Tymczasem z projektu przepisów dot. WISów wynika, że będą one wydawane przez odpowiedniego dyrektora izby administracji skarbowej w formie decyzji administracyjnych. Decyzja ta będzie określać właściwy kod CN oraz stawkę VAT dla danego produktu. Oddając głos ustawodawcy (fragment uzasadnienia):

Otrzymana przez podatnika  WIS będzie zawierała: opis towaru albo usługi będących jej przedmiotem, klasyfikację tego towaru według CN (odpowiedni dział, pozycja, podpozycja lub kod CN – w zależności od tego, którym z tych  symboli posługuje się ustawa o VAT dla potrzeb określenia stawki podatku – przykładowo jeśli w tym zakresie ustawa o VAT wymienia dwucyfrowy numer działu CN, WIS będzie określała taki właśnie dział CN dla towaru, którego dotyczy) albo tej usługi według PKWiU (odpowiednio do działu, grupy, klasy itd.) oraz właściwą dla tak sklasyfikowanego towaru albo usługi stawkę podatku VAT – art. 41a ust. 1 ustawy o VAT.

WISy będą wydawane do usług, ale w zakresie klasyfikacji PKWiU (ponieważ tu nie znajdują zastosowania kody CN czyli kody nomenklatury scalonej). Będzie trochę tak, że wiążąca informacja stawkowa przejmie funkcję opinii klasyfikacyjnej towaru lub usługi. Jednocześnie będzie przedstawiać w WIS swoje stanowisko odnośnie prawidłowej stawki VAT.

W tym układzie rozumiem, że do usług zwolnionych z VAT (w sytuacji gdy nie są objęte konkretnym PKWiU) wiążąca informacja stawkowa nie będzie wydawana. Dotyczyłoby to m.in. usług medycznych.

Czas i koszt wydania WIS

Jak szybko będzie można uzyskać WIS? Znowu fragment uzasadnienia:

 bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Jednak termin ten może zostać przedłużony „gdy do rozpatrzenia wniosku o WIS będzie konieczne przeprowadzenie badań lub analiz przez laboratoria jednostek organizacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej lub inne akredytowane laboratoria”.

Podstawowy koszt wydanie WIS to 40 zł od każdego wniosku (jeden wniosek może dotyczyć tylko jednego towaru albo usługi).

Ale gdy do rozpatrzenia wniosku o WIS będzie konieczne przeprowadzenie ww. badań lub analiz dojdzie jeszcze  koszt stosownej opłaty za te czynności. Wysokość opłat z tytułu tych czynności (badań) będzie odpowiadać ryczałtowym stawkom opłaty określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 92 ust. 4 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. – Prawo celne – Dz. U. z 2018 r. poz. 167 (w przypadku badań przeprowadzonych przez organy celne) lub rzeczywistym wydatkom poniesionym z tytułu przeprowadzonych badań analiz przez inne laboratoria. Wysokość opłaty, do której uiszczenia będzie zobowiązany wnioskodawca oraz termin jej dokonania będzie określany w wydanym przez organ podatkowy postanowieniu. Na takie postanowienie będzie przysługiwać Ci zażalenie.

Klęska urodzaju

Do dyspozycji podatników oprócz WIS pozostaną jeszcze trzy rodzaje interpretacji podatkowych: indywidualna, indywidualna wydawana na wniosek wspólny i ogólna. Do tego także objaśnienia podatkowe, Wiążące Informacje Taryfowe – WIT (dla celów celnych), Wiążące Informacje Akcyzowe (WIA) i APA (advance pricing arrangements). Ten ostatni termin oznacza formalne porozumienia w sprawach ustalenia cen transakcyjnych między podatnikiem a organem podatkowym. Zatem żyć nie umierać, można uzyskiwać interpretacje/informacje praktycznie na dowolne zagadnienia podatkowe. Tylko czy podatki muszą być tak skomplikowane, żebyś jako podatnik musiał stosować powyższe „ułatwienia”?

A o tym jak kompleksowo przygotować się do wdrożenia nowej matrycy VAT pisałem w tym miejscu: Jak przygotować się do zmiany stawek VAT (od 2019 r.). Natomiast w tym wpisie odpowiadam na pytanie Czy nowa matryca stawek VAT jest zdrowa?

*****

We wpisie pojawił się cytat z piosenki powstańczej. Zadawałaś/eś sobie pytanie jak cytować w swojej twórczości utwory innych? Polecam bardzo ciekawy wpis mecenas Weroniki Jelińskiej Prawo cytatu – co to takiego? z bloga poświęconego prawu autorskiemu.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Anka 17 listopada, 2018 o 22:28

    Dzień dobry, czy jest sens występować o WIS co do suplementu diety i jeśli tak, to od kiedy? Pozdrawiam

    Odpowiedz

    Radosław Maćkowski 18 listopada, 2018 o 13:55

    Tak, jak najbardziej. Już od kwietnia będzie można składać wnioski o WIS, ale już teraz warto rozeznać się w swoim portfolio produktowym (np. dokonując przeglądu stawek VAT).

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: RODO & polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: