Radosław Maćkowski

doradca podatkowy

Jestem doradcą podatkowym, prawnikiem z 20-letnim doświadczeniem w doradztwie podatkowym dla przedsiębiorstw z sektora healthcare & life sciences (farmaceutyki, wyroby medyczne, apteki, usługi medyczne, kosmetyki). Doradzam także przedsiębiorcom z innych branż, w tym: budowlanej, nieruchomościowej, IT, marketingowej, spożywczej, oraz napojów alkoholowych.
[Więcej >>>]

Kontakt / Contact

Wyroby medyczne i nowa matryca VAT

Radosław Maćkowski28 października 20196 komentarzy

Wyroby medyczne i nowa matryca VATEdit marzec 2020: najnowsze wieści dotyczące nowej matrycy stawek VAT znajdziesz m.in. tu Nowa matryca stawek VAT i koronawirus oraz tu Nowa matryca VAT od 1 lipca 2020

Życie polskiego przedsiębiorcy nie jest proste. W szczególności nie jest proste życie przedsiębiorcy produkującego lub dystrybuującego wyroby medyczne. Musi posiadać doskonałą wiedzę techniczną w swojej dziedzinie i oferować konkurencyjne produkty, ale tego wymaga rynek prawie od każdego przedsiębiorcy. Nie obejdzie się także bez doskonałej znajomości prawa zamówień publicznych oraz regulacji branżowych. Te ostatnie drastycznie zmieniają się na wiosnę 2020 r., o czym dyskutowano na warszawskiej konferencji organizowanej w Warszawie 28 października br. przez Izbę POLMED i Kancelarię Fairfield nt. „Rewolucji w prawie wyrobów medycznych”. Akurat podczas konferencji wyroby medyczne i nowa matryca VAT nie stanowiły istotnego punktu odniesienia. Jednak ze stawkami VAT branża będzie musiała sobie poradzić mniej więcej w tym samym czasie co z ww. rewolucją.

Rewolucja w branży, także podatkowa?

Wyroby medyczne I

Konferencja Izby POLMED i Kancelaria Fairfield nt. Rewolucji w prawie wyrobów medycznych.

Konferencja była dobrą okazją żeby spotkać się ze specjalistami oraz firmami z branży. Wiosna 2020 r. będzie gorącym okresem jednak nie tylko z uwagi na powyższe zmiany w zakresie MDR (o rewolucji MDR wstępnie pisałem już na blogu: MDR, wyroby medyczne i stawka VAT). Warto zaznaczyć, że na wiosnę (od 1 kwietnia 2020 r.) zaczną też obowiązywać nowe przepisy w zakresie matrycy stawek VAT. Dotkną one także branżę wyrobów medycznych. Co więcej, przepisy te w założeniu mają uprościć zasady stosowana obniżonych stawek VAT. Ale czy uproszczą one życie producentom i dystrybutorom wyrobów medycznych?

Wyroby medyczne i nowa matryca VAT

Wyroby medyczne

Konferencja Izby POLMED i Kancelaria Fairfield nt. Rewolucji w prawie wyrobów medycznych.

Pierwsza zmiana VAT dla branży to drastyczne skrócenie listy towarów związanych z ochroną zdrowia korzystających z 8% stawki VAT. Upraszczając, w zakresie obniżonej stawki VAT do wyrobów medycznych znajdzie zastosowanie w zasadzie nowa definicja wyrobów medycznych. Od 2020 r. zgodnie z tą definicją będą to „Wyroby medyczne w rozumieniu ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 175, 447 i 534) dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”.

Dla porównania, obecnie są to Wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika”. 

Czy usunięcie przecinka zmieni sposób interpretacji przepisów VAT dotyczących zasad stosowania 8% do wyrobów medycznych i ich wyposażenia? Przekonamy się już o tym wkrótce. Myślę, że dobrą okazją do powiedzenia „sprawdzam” dla producentów i dystrybutorów będzie możliwość wystąpienia o wydanie Wiążących Informacji Stawkowych. Czym jest to nowe narzędzie pisałem w tekście pt. Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS). I to będzie moim zdaniem druga duża zmiana dla podatników, która znajduje się pod znakiem zapytania. Dlaczego?

Czy WIS znajdzie zastosowanie do wyrobów medycznych?

Tu mała dygresja dot. wątpliwości w zakresie tego czy dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej będzie wydawał WIS dotyczące towarów związanych z ochroną zdrowia. Wolałem założyć dla celów niniejszego tekstu, że tak będzie, choć przepisy VAT nie są tak jasno sformułowane. Komentowałem zresztą ostatnio ten temat dla serwisu Prawo.pl: Informacje o stawkach VAT niewiele pomogą?

Dla przypomnienia, otrzymana przez podatnika WIS będzie zawierała:

  • opis towaru będących jej przedmiotem,
  • klasyfikację tego towaru według CN (w przypadku wyrobu medycznego ta część nie może być spełniona) oraz
  • właściwą dla tak sklasyfikowanego towaru albo usługi stawkę podatku VAT.

Wyroby medyczne i nowa matryca VAT powinny być jednak sprzęgnięta z nowym narzędziem w postaci WIS dostępnym dla podatników, którzy do tej pory aby zabezpieczyć prawo do stosowania obniżonej stawki dla swoich produktów mogli wystąpić z wnioskiem o interpretację podatkową. Nie ma sensu multiplikować dostępnych narzędzi inadal po 1 listopada stosować w tym zakresie wniosków o interpretacje podatkowe. Tak więc od 1 listopada 2019 r. producenci i dystrybutorzy wyrobów medycznych powinni mieć prawo wystąpić z wnioskiem o wydanie WIS. A czy tak będzie, to zobaczymy.

***

Nowe przepisy MDR i VAT to wyzwanie dla całej branży wyrobów medycznych. Branża ma co prawda jeszcze chwilę na przygotowanie się do tego legislacyjnego tsunami. Natomiast jest to tylko „chwila”. I warto o tym pamiętać planując prace dla działów prawnych i podatkowych na najbliższy okres.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    SGKA 11 stycznia, 2020 o 16:06

    Fakt. Przedsiębiorcy związani z wyrobami medycznymi w tym roku czeka trochę pracy. Warto zaznaczyć, że wdrożenie MDR będzie konieczne nie tylko u producentów wyrobów medycznych. Niektóre podmioty z branży kosmetycznej czy estetycznej także będą musiały podporządkować się nowym przepisom, o ile w ich ofercie znajdą się towary wymienione w załączniku 16 Rozporządzenia 2017/745.

    Odpowiedz

    Radosław Maćkowski 13 stycznia, 2020 o 03:53

    Zgadza się.

    Odpowiedz

    Katarzyna 26 lutego, 2020 o 10:59

    Czy dobrze wnioskuję, że dla wyrobów medycznych nie został określony kod CN?

    Odpowiedz

    Radosław Maćkowski 26 lutego, 2020 o 13:15

    Nie został określony CN, tak jak nie było przed 1 kwietnia 2020 r. klasyfikacji PKWiU dla głównej kategorii wyrobów medycznych objętych 8% VAT

    Odpowiedz

    Ania 25 marca, 2020 o 09:46

    Czytam i czytam i ciężko mi to zinterpretować. Jestem optykiem, sprzedaje okulary korekcyjne jako wyrob medyczny na 8% vat (oprawa +soczewki +montaż). Czy ta zmiana mnie dotyczy?

    Odpowiedz

    Radosław Maćkowski 25 marca, 2020 o 17:18

    Wydaje się, że nie, ale Ministerstwo Finansów nie rozstrzygnęło jeszcze kluczowych wątpliwości dot. stosowania nowej matrycy VAT do dostaw wyrobów medycznych oraz usług im towarzyszących. Polecam tekst na ten temat: Nowa matryca stawek VAT i koronawirus

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: RODO & polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: