Radosław Maćkowski

doradca podatkowy

Jestem doradcą podatkowym, prawnikiem z 20-letnim doświadczeniem w doradztwie podatkowym dla przedsiębiorstw z sektora healthcare & life sciences (farmaceutyki, wyroby medyczne, apteki, usługi medyczne, kosmetyki). Doradzam także przedsiębiorcom z innych branż, w tym: budowlanej, nieruchomościowej, IT, marketingowej, spożywczej, oraz napojów alkoholowych.
[Więcej >>>]

Kontakt / Contact

Zmiana stawek VAT – projekt nowej matrycy VAT na jesieni 2018 r.

Radosław Maćkowski17 sierpnia 2018Komentarze (0)

Dzień dobry! To pierwszy, dość spontaniczny wpis na blogu podatkinazdrowie.pl. Fiskus i zmiana stawek VAT nie czekają, więc nie czekam i ja z uruchomieniem bloga poświęconego podatkom i zdrowiu.

*****

Minister Finansów Teresa Czerwińska w dwóch rozmowach z „Dziennikiem Gazetą Prawną” oraz „Rzeczpospolitą” (z 19 sierpnia) potwierdziła zapowiedzi o zamiarze wprowadzeniu nowej matrycy obniżonych stawek VAT. Natomiast wkrótce potem (21 sierpnia) na Biuletynie Informacji Publicznej Rady Ministrów pojawiła się konkretna zapowiedź ustawy nowelizującej (link w tekście).

Co to jest matryca VAT?

Zmiana stawek VAT – projekt nowej matrycy VAT na jesieni 2018 r.Przepisy VAT szczegółowo określają możliwość stosowania obniżonych stawek VAT (obecnie 0%, 5% i 8%) dla dostaw towarów i świadczenia usług. W połączeniu z katalogiem usług i towarów zwolnionych z VAT daje to całkiem skomplikowaną matrycę stawek VAT. Towary i usługi niewymienione w tejże matrycy są opodatkowane co do zasady podstawową (obecnie 23%) stawką VAT.

Szczegóły zmian będą znane na jesieni. Zmiany te mogą mieć bardzo duże znaczenie zwłaszcza dla branży wyrobów medycznych i farmaceutycznych. Wyobraź sobie, że sprzedajesz wyrób medyczny, który od 2019 r. znika z listy towarów opodatkowanych preferencyjną, 8% stawką VAT. Albo dystrybuujesz produkt (napój albo suplement diety) opodatkowany 23% stawką VAT, który od 2019 roku będzie korzystał z obniżonej stawki.

Zmiana stawek VAT – co się zmieni?

Jak wspomniałem, według ostatnich zapowiedzi Minister Finansów oraz wcześniejszych oficjalnych informacji (np. Odpowiedź na Interpelację poselską nr 21924 z 24 maja br.) w resorcie finansów już od jakiegoś czasu trwają prace nad uproszczeniem ww. matrycy. Natomiast 21 sierpnia w Biuletynie Informacji Publicznej Rady Ministrów pojawiły się już konkretne zapowiedzi zmian (Link do zapowiedzi), tj.:

 1. wprowadzenie nowej matrycy stawek VAT
 2. odejście od PKWiU 2008 na rzecz Nomenklatury Scalonej (CN) przy klasyfikowaniu towarów (przy usługach będzie obowiązywało PKWiU w wersji z 2015),
 3. wprowadzenie instytucji Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS),
 4. uzależnienie obniżenia stawek podatku VAT od wskaźników ekonomicznych.

Do tego prace nad nową matrycą stawek VAT Minister Finansów potwierdził w odpowiedzi na interpelację poselską nr 24910 w sprawie w nierównego obciążenia podatkiem VAT podobnych towarów z 22 sierpnia 2018 r. Także dzieje się wiele, tylko na razie brak szczegółów. Co trochę martwi, wszak 2019 r. już niedługo, a zmiana będzie prawdopodobnie kompleksowa i skomplikowana do wdrożenia.

O tym jak Twoja organizacja może przygotować się do nadchodzącej zmiany stawek VAT, sprawdź tu: Jak przygotować się do zmian stawek VAT od 2019 r.

*****

Zapraszam też do odwiedzin bloga mojego wspólnika z MVP TAX – Wojciech Pietrasiewicza Kulturalnie o podatkach. Zapraszam też do odwiedzin naszej strony, która więcej powie czym jest MVP TAX: http://mvptax.pl

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: RODO & polityka prywatności.

  Następny wpis: