Dzień dobry! To pierwszy, dość spontaniczny wpis na blogu podatkinazdrowie.pl. Fiskus i zmiana stawek VAT nie czekają, więc nie czekam i ja z uruchomieniem bloga poświęconego podatkom i zdrowiu.
*****
Minister Finansów Teresa Czerwińska w dwóch rozmowach z „Dziennikiem Gazetą Prawną” oraz „Rzeczpospolitą” (z 19 sierpnia) potwierdziła zapowiedzi o zamiarze wprowadzeniu nowej matrycy obniżonych stawek VAT. Natomiast wkrótce potem (21 sierpnia) na Biuletynie Informacji Publicznej Rady Ministrów pojawiła się konkretna zapowiedź ustawy nowelizującej (link w tekście).
Co to jest matryca VAT?
Przepisy VAT szczegółowo określają możliwość stosowania obniżonych stawek VAT (obecnie 0%, 5% i 8%) dla dostaw towarów i świadczenia usług. W połączeniu z katalogiem usług i towarów zwolnionych z VAT daje to całkiem skomplikowaną matrycę stawek VAT. Towary i usługi niewymienione w tejże matrycy są opodatkowane co do zasady podstawową (obecnie 23%) stawką VAT.
Szczegóły zmian będą znane na jesieni. Zmiany te mogą mieć bardzo duże znaczenie zwłaszcza dla branży wyrobów medycznych i farmaceutycznych. Wyobraź sobie, że sprzedajesz wyrób medyczny, który od 2019 r. znika z listy towarów opodatkowanych preferencyjną, 8% stawką VAT. Albo dystrybuujesz produkt (napój albo suplement diety) opodatkowany 23% stawką VAT, który od 2019 roku będzie korzystał z obniżonej stawki.
Zmiana stawek VAT – co się zmieni?
Jak wspomniałem, według ostatnich zapowiedzi Minister Finansów oraz wcześniejszych oficjalnych informacji (np. Odpowiedź na Interpelację poselską nr 21924 z 24 maja br.) w resorcie finansów już od jakiegoś czasu trwają prace nad uproszczeniem ww. matrycy. Natomiast 21 sierpnia w Biuletynie Informacji Publicznej Rady Ministrów pojawiły się już konkretne zapowiedzi zmian (Link do zapowiedzi), tj.:
- wprowadzenie nowej matrycy stawek VAT
- odejście od PKWiU 2008 na rzecz Nomenklatury Scalonej (CN) przy klasyfikowaniu towarów (przy usługach będzie obowiązywało PKWiU w wersji z 2015),
- wprowadzenie instytucji Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS),
- uzależnienie obniżenia stawek podatku VAT od wskaźników ekonomicznych.
Do tego prace nad nową matrycą stawek VAT Minister Finansów potwierdził w odpowiedzi na interpelację poselską nr 24910 w sprawie w nierównego obciążenia podatkiem VAT podobnych towarów z 22 sierpnia 2018 r. Także dzieje się wiele, tylko na razie brak szczegółów. Co trochę martwi, wszak 2019 r. już niedługo, a zmiana będzie prawdopodobnie kompleksowa i skomplikowana do wdrożenia.
O tym jak Twoja organizacja może przygotować się do nadchodzącej zmiany stawek VAT, sprawdź tu: Jak przygotować się do zmian stawek VAT od 2019 r.
*****
Zapraszam też do odwiedzin bloga mojego wspólnika z MVP TAX – Wojciech Pietrasiewicza Kulturalnie o podatkach. Zapraszam też do odwiedzin naszej strony, która więcej powie czym jest MVP TAX: http://mvptax.pl
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }