Radosław Maćkowski

doradca podatkowy

Jestem doradcą podatkowym, prawnikiem z kilkunastoletnim doświadczeniem w doradztwie podatkowym dla przedsiębiorstw z sektora healthcare & life sciences (farmaceutyki, wyroby medyczne, apteki, usługi medyczne, kosmetyki) oraz innych branż, w tym marketingowej, spożywczej, napojów alkoholowych, budowlanej, nieruchomościowej i IT. Jestem współtwórcą zespołu kancelarii MVP TAX.
[Więcej >>>]

Kontakt / Contact

Jak przejść na ryczałt w 2022 r.?

Radosław Maćkowski05 stycznia 20222 komentarze

Dziś chciałbym krótko przeanalizować zasady rządzące zmianą opodatkowania w 2022 r. na ryczałt. Czyli odpowiem na pytanie jak przejść na ryczałt w 2022 r.? I do kiedy musisz podjąć tą decyzję. Na końcu postu znajduje się zaproszenie na webinar – niespodziankę od MagnaPharm Poland Sp. z o.o.

Jak zgłosić przejście na ryczałt?

Generalnie zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy o PIT dochody uzyskane przez przedsiębiorców są opodatkowane  z założenia na zasadach ogólnych (czyli skalą podatkową). Niemniej osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) może „uciec” skali jeśli złoży swojemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o wyborze innej formy opodatkowania (w tym o wyborze ryczałtu). Osoba zmieniająca formę opodatkowania może też złożyć wniosek CEiDG-1 na podstawie przepisów ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Czyli odpowiadając na pytanie jak przejść na ryczałt w 2022 r., wystarczy złożenie do urzędu skarbowego wniosku lub oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania. Alternatywnie można to zrobić za pośrednictwem CEIDG. Warto jednak mieć tu na uwadze ostatnie zmiany w CEIDG. Chodzi o nowe formularze, nowe strony internetowe, itd., jakie weszły w życie 13 grudnia 2021 roku. Nowe narzędzia w tym zakresie są dostępne dla firm po zalogowaniu w portalu Biznes.gov.pl, w zakładce Konto Przedsiębiorcy.

Pamiętaj jednak, że z ryczałtu może korzystać także osoba nieprowadząca JDG, ale np. wynajmująca mieszkanie albo lokal użytkowy. Wtedy zgłosi ona chęć skorzystania z tej formy opodatkowania tylko za pomocą wniosku lub oświadczenia składanego do urzędu skarbowego.

Do kiedy można zgłosić przejście na ryczałt w 2022 r.?

Jak przejść na ryczałt w 2022 r._2Generalnie termin na zmianę formy opodatkowania upływa 20. lutego. Niemniej w 2022 r. będzie to 21 lutego, ponieważ na 20. lutego 2022 r. wypada niedziela.

Co do zasady podatnik (np. lekarz czy pielęgniarka, ale także przedstawiciel firmy farmaceutycznej) prowadzący JDG może dokonać zmiany formy opodatkowania z 19% stawki podatku (podatku liniowego) na ryczałt w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnęła pierwszy przychód w danym roku podatkowym (por. art. 9a ust. 2 i 2a ustawy o PIT). Zwykle osoba kontynuująca działalność osiąga pierwszy przychód już w styczniu. Zatem ten termin na zgłoszenie do ryczałtu wypada 20. lutego. Analogiczne przepisy regulujące ww. terminy znajdują się w art. 9 ust. 1 i nast. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Wybór ryczałtu jest skuteczny na następne lata (aż do odwołania).

Natomiast jeśli rozliczasz się kartą podatkową i chcesz dobrowolnie przejść na ryczałt ten termin to nie 20. lutego, ale 20. stycznia.

Aktualizacja: Ministerstwo Finansów twierdzi w komunikacie z 18 stycznia, że z drugiej strony lekarze którzy utracili prawo do stosowania karty podatkowej mogą wybrać formę opodatkowania (np. ryczałt lub liniowy) do 20 lutego: https://www.gov.pl/web/kas/wybor-formy-opodatkowania-przez-lekarzy-i-pielegniarki-ktorzy-w-2021-r-opodatkowani-byli-w-formie-karty-podatkowej-a-w-2022-r-utracili-prawo-do-tej-formy-opodatkowania-z-mocy-prawa

Czy w ogóle korzystać z ryczałtu w 2022 r.?

O zasadach rozliczeń ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w 2022 r., w tym o nowej składce zdrowotnej pisałem w tekście pt. Ryczałt dla lekarzy w Nowym Ładzie. O tym czy w ogóle spełniasz warunki do przejścia na ryczałt w 2022 r. i czy to Ci się opłaca możesz samodzielnie zdecydować na podstawie własnych analiz i kalkulacji. Możesz także skierować się do mnie. Wtedy wspólnie przeanalizujemy czy ryczałt jest dla Ciebie dostępny oraz policzymy potencjalne skutki takiej decyzji. Przeprowadziłem już takie analizy i kalkulacje w ramach świadczenia usług doradztwa podatkowego dla kilkudziesięciu, jeśli nie ponad stu klientów. Niedługo także będę prowadził szkolenie dla lekarzy, podczas którego omówię zasady stosowania ryczałtu i policzę opodatkowanie na konkretnych przykładach.

***

Zapraszam zainteresowanych na moje szkolenia. Takie m.in. jak webinar pt. „Nowy Ład – zasady rozliczeń podatków i składki zdrowotnej dla lekarzy w 2022 r.” kSzkolenie odbyło się online 17 stycznia 2022 r. Szczegółowy plan webinaru poniżej:

Zaproszenie na szkolenie_MagnaPharm

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Anna 8 marca, 2022 o 13:10

  Dobrze, że pokazuje Pan różnego rodzaju alternatywy 😉 pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Radosław Maćkowski 8 marca, 2022 o 20:19

  Super, cieszę się że mogę pomóc.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: RODO & polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: