Radosław Maćkowski

doradca podatkowy

Jestem doradcą podatkowym, prawnikiem z 20-letnim doświadczeniem w doradztwie podatkowym dla przedsiębiorstw z sektora healthcare & life sciences (farmaceutyki, wyroby medyczne, apteki, usługi medyczne, kosmetyki). Doradzam także przedsiębiorcom z innych branż, w tym: budowlanej, nieruchomościowej, IT, marketingowej, spożywczej, oraz napojów alkoholowych.
[Więcej >>>]

Kontakt / Contact

Darowizna na WOŚP a odliczenie od podatku

Radosław Maćkowski11 stycznia 201916 komentarzy

Darowizna na WOŚP a odliczenie od podatku (2)

Żródło: www.wosp.org.pl

Dziś wpis z okazji 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Fundacja WOŚP wspiera polską służbę zdrowia. Bardzo podoba mi się zresztą tegoroczne hasło finału WOŚP: „Pomaganie jest dziecinnie proste. Gramy dla dzieci małych i bez focha – na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych”. Bezpośrednią inspiracją do wpisu pt. „Darowizna na WOŚP a odliczenie od podatku” był także Michał Szafrański z blogu Jak oszczędzać pieniądze i jego wpis z poradą pt. „Mądre darowizny na WOŚP, czyli jak dając tyle samo dawać więcej”. Jak zauważysz tamtem wpis pochodzi z 2014 r., a od tego czasu naprawdę sporo zmieniło się w podatkach, zwłaszcza w PIT. Czy zatem porada Michała Szafrańskiego „jak darując tyle samo dawać więcej” jest wciąż aktualna?

Darowizna na WOŚP a odliczenie od podatku

Tak, wciąż dając tyle samo, możesz dawać więcej. Jak to działa? „Winowajcą” jest art. 26 ust 1 pkt 9 ustawy o PIT. Pozwala on odliczyć od Twojego dochodu określoną wartość przekazanych darowizn (do limitu 6% kwoty dochodu w roku podatkowym). Jeśli uzyskałaś/eś w 2018 r. na przykład 50 000 dochodu, to powyższy limit odliczenia wyniesie dla Ciebie 3 000 zł.

Darowizna na WOŚP dokonana przelewem bankowym spełnia wszystkie wymogi do odliczenia jej wartości od Twojego podatku. Oczywiście pod warunkiem, że nie rozliczasz go np. liniowo. W rezultacie przelewając w tym roku np. 1 000 zł darowizny na WOŚP, możesz odliczyć w deklaracji PIT składanej w przyszłym roku co najmniej 180 zł od swojego podatku. Czyli dając 1 220 zł (zamiast wskazanej wcześniej 1 000 zł darowizny), efektywny koszt Twojej darowizny to 1000 zł 40 gr (jeśli płacisz podatek dochodowy według skali i nie przekroczyłeś pierwszego progu). Pozostałą kwotę (czyli prawie 220 zł) odliczasz sobie od PIT do zapłaty (płacisz go mniej). Proste, prawda?

Oczywiście powyższe kwoty darowizn – 1 000 zł czy 1 220 zł są tylko przykładowe.

Darowizna na WOŚP a odliczenie od podatku IITak naprawdę możesz przelać na WOŚP 10, 20 czy 50 zł lub tyle na ile Cię akurat stać. Liczy się pamięć i gest, nawet przekazanie najmniejszej kwoty, ale połączone z dużą liczbą darczyńców, tworzy fantastyczny wynik Fundacji. Obok na wykresie przygotowywanym przez serwis demotywatory.pl (niestety nie znalazłem nic bardziej aktualnego) pokazany jest imponujący wzrost dochodów Fundacji WOŚP. Co ciekawe, te dochody rosną razem z falą krytyki spotykającej WOŚP i jej frontmana – Jerzego Owsiaka. Jeśli zatem chcesz krytykować WOŚP i strzelać „focha”, masz absolutnie do tego prawo. Napiszę więcej – rób to śmiało, pamiętaj, że wspierasz tym fochem WOŚP (liczby nie kłamią).

Jak nie zapomnieć o rozliczeniu darowizny i nie zamrażać pieniędzy na rok?

Pamiętaj o prawidłowym udokumentowaniu darowizny (przelew bankowy na konto WOŚP wystarczy) i uwzględnieniu jej w rozliczeniu PIT za prawidłowy rok podatkowy.

W praktyce w rozliczeniu składanym rok po dokonaniu darowizny na WOŚP. Na przykład jeśli dziś zapłacisz darowiznę na WOŚP, rozliczysz ją za ponad rok w deklaracji PIT składanej (przez wiele osób) w końcówce kwietniu 2020. Odległa przyszłość, prawda? Co zrobić żeby skrócić czas „zamrożenia” powyższej kwoty i zmniejszyć ryzyko jej pominięcia w Twoim PIT? Zastanów się, czy nie wpłacać darowizny na WOŚP już pod koniec danego roku podatkowego (czyli w grudniu). Na przykład, jeśli dokonałeś darowizny na WOŚP albo inną charytatywną organizację pod koniec 2018 r., „odzyskujesz” pieniądze już po kilku tygodniach (jeśli jesteś w stanie złożyć deklarację PIT np. już na początku marca 2019 r.). Oczywiście jest to pomysł do wdrożenia pod koniec 2019 roku.

Aha, odliczenia darowizn wpłaconych np. na WOŚP można dokonać w zeznaniach PIT-36 albo PIT-37 dodając załącznik PIT-O służący ujęciu wszystkich przysługujących Ci odliczeń i ulg. Jeśli składasz PIT-37 pamiętaj, że w tym roku wprowadzona została usługa udostępnienia i rozliczenia podatnikom zeznań podatkowych przez organy administracji skarbowej. Chodzi o tzw. usługę e-PIT, której szczegóły wyjaśniono na portalu: podatki.gov.pl. W tym roku usługa ma dotyczyć osób rozliczających się na formularzu PIT-37 (zarówno rozliczających się samodzielnie, jak również osób składających zeznanie wspólnie z małżonkiem albo dla osób samotnie wychowujących dzieci) albo PIT-38.

Inne sposoby wsparcia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – 1% PIT, #MastercardGrazWOSP, Browar Palatum

Ale we wpisie pt. „Darowizna na WOŚP a odliczenie od podatku” nie zapominam też o innych sposobów wsparcia WOŚP:

 • Przekazanie 1% PIT na WOŚP – szczegóły: WOŚP -1% PIT;
 • Darowizna na WOŚP a odliczenie od podatku (2)Oczywiście zachęcam do udziału w licznych aukcjach charytatywnych. Na przykład moi przyjaciele z Browaru Palatum – jedynego rzemieślniczego browaru fizycznie zlokalizowanego w Warszawie – wystawili na licytację zwiedzanie ich browaru połączoną z degustacją napitków i pysznego jedzenie od Jarecki gotuje. Polecam!
 • Akcja na Twiterze z hashtagiem #MastercardGrazWOSP . Jak to działa? „Za pierwszy tweet lub retweet opublikowany przez danego użytkownika Twittera 13 stycznia 2019 r. (od godz. 00:00 do 23:59) z hashtagiem #MastercardGrazWOSP, firma przekaże 5 zł na konto Fundacji. W trakcie zeszłorocznego Finału użytkownicy opublikowali 32 851 unikalnych postów, pobijając wcześniejszy wynik o prawie 2 tysiące.” Szczegóły akcji: #MastercardGrazWOSP.
 • Zachęcam także do udziału w koncertach i innych akcjach zorganizowanych w ramach 27. finału WOŚP. Natomiast jeśli chcesz wesprzeć akcję sprzed komputera – kilka pomysłów podsuwa portal gazeta.pl.

Także, jeśli wspierasz WOŚP, masz naprawdę duży wybór form pomocy. Jeśli nie wspierasz WOŚP – kwestionuj, nie zgadzaj się i narzekaj, ale nie przeszkadzaj tym, którzy chcą zrobić coś pozytywnego.

Natomiast o skutkach podatkowych wspierania m.in. WOŚP przez podatników CIT piszę na blogu w tym miejscu: Pomoc i podatek CIT.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 16 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Magda 17 lutego, 2020 o 15:55

  Witam, a co w przypadku wsparcia WOŚP przez zakup produktu na instagramie. Kupiłam produkty od influancerki, która przekazała całość zebranej kwoty WOŚP. Czy w takim przypadku też można odliczyć to od podatku. Mam jedynie potwierdzenia przelewu i maile z potwierdzeniem zamówienia produktu.

  Odpowiedz

  Radosław Maćkowski 17 lutego, 2020 o 16:59

  Niestety, w takiej sytuacji korzyść podatkową może skonsumować tylko influencerka, która przekazuje całość zebranej kwoty na rzecz WOŚP.

  Odpowiedz

  Aja 12 lutego, 2021 o 21:11

  Panie Radku, a czy jest wymóg opisywania przelewu jako „Darowizna…”? Na moim koncie widnieje opis transakcji „Przelew dla WOŚP”. Jeden z przelewów opłacony też został Blikiem i niestety nie znajduje na mailu żadnego potwierdzenia. Rozumiem, że taka darowizna jest uznawana za nieudokumentowaną? Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz

  Radosław Maćkowski 15 lutego, 2021 o 09:15

  Dziękuję za pytanie. Przelew Blikiem, tak przynajmniej jak ja widzę mojego Blika powiązanego z moim kontem bankowym, zawsze zawiera opis pt. Rodzaj transakcji – np. zakup e-commerce, zakupy, itd. Proszę poszperać, może znajdzie się charakterystyka takiej transakcji.

  Przepisy (art. 26 ust. 7 pkt 1 ustawy o PIT) mówią o tym że w przypadku darowizn pieniężnych należy posiadać – dowody wpłaty, z których wynika wysokość poniesionych wydatków na rachunek płatniczy obdarowanych lub ich rachunek w banku inny niż rachunek płatniczy. Innymi słowy, z cytowanego przepisu nie wynika czy na przelewie musi widnieć konkretnie opis „darowizna” czy inne określenie (w przypadku wątpliwości należy znaleźć inne dokumenty potwierdzające charakter przelanych środków jako darowizny).
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Joanna 4 stycznia, 2022 o 22:39

  Szanowny Panie,

  czy w przypadku sprzedaży przedmiotu na aukcji WOŚP na Allegro będę musiała zapłacić podatek?
  Jestem osobą fizyczną, przedmiot jest wykonany własnoręcznie.

  Uprzejmie proszę o odpowiedź.
  Joanna

  Odpowiedz

  Radosław Maćkowski 5 stycznia, 2022 o 10:20

  Dzień dobry,
  Poproszę o doprecyzowanie jak takie aukcje działają:
  1. Opcja 1: wirtualna darowizna przedmiotu na rzecz WOŚP, jest on licytowany i wysyła go Pani do wygranej osoby, a WOŚP otrzymuje automatycznie środki z licytacji??
  2. Opcja 2: wystawia Pani przedmiot na aukcji, jest on licytowany i wysyła go Pani do wygranej osoby a środki do WOŚP?
  Może jakaś inna opcja?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Joanna 5 stycznia, 2022 o 13:17

  Dzień dobry,

  Jest to opcja nr 1: przedmiot wystawia się na aukcji WOŚP na Allegro, wpłacone przez kupującego środki za wylicytowany przedmiot trafiają automatycznie na rachunek WOŚP. Do sprzedającego, który wystawił przedmiot, wpływają jedynie środki za przesyłkę. Sprzedający wysyła przedmiot bezpośrednio do zwycięzcy aukcji.

  Pozdrawiam,
  Joanna

  Odpowiedz

  Radosław Maćkowski 5 stycznia, 2022 o 14:09

  W takim razie nie bałbym się podatków dochodowych, bo zwrot środków za przesyłkę nie stanowi Pani dochodu, a innych kwot Pani nie otrzymała, prawda?. Natomiast ewentualnym problemem może być VAT, o ile jest Pani w ogóle VAT-owcem, a koszt wytworzenia licytowanego przedmiotu przekracza 20 zł netto.

  Odpowiedz

  Joanna 5 stycznia, 2022 o 22:03

  Nie, nie jestem VAT-owcem.
  Bardzo dziękuję za pomoc.
  Pozdrawiam serdecznie,
  Joanna

  Tomasz 11 stycznia, 2022 o 21:01

  Podpinam się pod pytanie Pani Joanny. Mam jednoosobową działalność i jedną z jej części jest pisanie bajek na zamówienie. Taką to bajkę chciałbym wystawić – wykonanie bajki na zamówienie wg życzenia zwycięzcy. Przedmiot zostanie przesłany drogą elektroniczną (0 zł). Sztab WOŚP przysłał mi jednak dokument, w którym mam się zobowiązać wystawić FA. Jestem VAT-owcem.

  Pytanie:
  – Czy byłby stratny te 23%? Przy niewiadomej kwocie (licytacja) to spore ryzyko
  – A może są inne sposoby na to?
  – Jak rozumiem, skoro pieniądze nie wpłyną na moje konto, tylko na konto WOŚP, podatek dochodowy mnie tutaj nie dotyczy i aukcja nie liczy mi się do dochodu (jestem na 17%)?
  – Jeśli nie będzie innego sposobu, rozumiem, że nie mogę wystawić usługi jako osoba prywatna?

  Odpowiedz

  Radosław Maćkowski 12 stycznia, 2022 o 14:11

  Dziękuję za pytanie, ale tu raczej świadczy Pan nieodpłatnie usługę i żądanie sztabu WOŚP jest niezasadne (nieodpłatnie świadczone usługi zw.z prowadzoną działalnością nie podlegają VAT). Są zatem argumenty za tym że nie powinien Pan tu płacić VAT ani PIT (brak opodatkowanego VAT obrotu, brak przychodu/dochodu). Proszę nie traktować tej odpowiedzi jako ostatecznej porady podatkowej (żadna odpowiedź czy wpis na tym blogu takiej porady nie stanowi), musiałbym szczegółowo przeanalizować regulamin takich aukcji.

  Odpowiedz

  Ola 12 stycznia, 2022 o 10:39

  Dzień dobry
  A jeżeli jako firma przekazuję bilety na swoje usługi na aukcję WOŚP. Ja przekazuję bilety o wartości cennikowej powyżej 200 netto sztabowi, który prowadzi aukcje na WOŚP. Ja jedynie będę wysyłać te bilety osobie, która wygra licytację. Czy jest to darowizna, a mam jedynie oświadczenie, że przekazuję bilety do sztabu w celu licytacji – jeśli tak czy mogę odliczyć od podatku , czy też jest to nieodpłatne przekazanie osobie fizycznej czyli kupującemu i muszę u siebie rozpoznać VAT należny?
  Pozdrawiam serdecznie
  Ola

  Odpowiedz

  Radosław Maćkowski 12 stycznia, 2022 o 14:14

  Dziękuję za pytanie, analogicznie jak w przypadku Pana Tomasza, który zadał podobne pytanie dzień wcześniej. Tu raczej świadczy Pani nieodpłatnie usługę (wstępu na atrakcję objętą biletem) i żądanie sztabu WOŚP jest niezasadne (nieodpłatnie świadczone usługi zw.z prowadzoną działalnością nie podlegają VAT). Są zatem argumenty za tym, że nie powinna Pani tu płacić VAT ani PIT (brak opodatkowanego VAT obrotu, brak przychodu/dochodu). I znowu zastrzeżenie: proszę nie traktować tej odpowiedzi jako ostatecznej porady podatkowej, musiałbym szczegółowo przeanalizować regulamin takich aukcji.

  Odpowiedz

  Magda 17 stycznia, 2022 o 16:01

  Nieodpłatne świadczenie usług podlega VAT zgodnie z art. 8 ustęp 2 pkt 2 ustawy o VAT

  Odpowiedz

  Magda 17 stycznia, 2022 o 16:10

  Znalazłam postanowienie WSA w Gdański z dnia 24.10.2012r. , sygn.akt I SA/Gd 595/12, który powołując się na definicję darowizny art. 888 par. 1 K.c., stwierdził, że aby mówić o darowiźnie, musi mieć miejsce uszczuplenie majątku darczyńcy. Zdaniem sądu ten warunek nie jest spełniony w przypadku świadczenia usług. sąd zatem uznał, że przedmiotem darowizny nie może być usługa, czyli wartość usługi nie może pomniejszać dochodu do opodatkowania.

  Odpowiedz

  Paweł 21 kwietnia, 2022 o 07:13

  Dzień dobry,

  Czy także wpłaty do e-skarbonki WOŚP można odliczyć od podatku?

  Odbiorcą jest PayU ale tytuł przelewu wyglada następująco:
  Płatność BLIK 10.01.2021
  Nr transakcji xxxxxxx
  eskarbonka.wosp.org.pl

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: RODO & polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: