Radosław Maćkowski

doradca podatkowy

Jestem doradcą podatkowym, prawnikiem z 20-letnim doświadczeniem w doradztwie podatkowym dla przedsiębiorstw z sektora healthcare & life sciences (farmaceutyki, wyroby medyczne, apteki, usługi medyczne, kosmetyki). Doradzam także przedsiębiorcom z innych branż, w tym: budowlanej, nieruchomościowej, IT, marketingowej, spożywczej, oraz napojów alkoholowych.
[Więcej >>>]

Kontakt / Contact

Konkursy dla farmaceutów i podatki (II): 10% PIT

Radosław Maćkowski10 stycznia 2019Komentarze (0)

Organizujesz konkursy dla aptekarzy podczas których promujesz swoje produkty i nie wiesz jak rozliczyć skutki podatkowe wydania nagród uczestnikom? Ten wpis jest dla Ciebie! W serii „Konkursy dla farmaceutów i podatki” opisuję różne aspekty podatkowe tego typu konkursów. Ustaliliśmy już w pierwszej części tego cyklu, że organizując konkursy dla farmaceutów musisz liczyć się z dość skomplikowanymi konsekwencjami podatkowymi. Możesz co prawda rozważyć zastosowanie zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), ale nie jest to takie proste: Konkursy dla farmaceutów i podatki (I). W tej części poruszę temat: konkursy dla farmaceutów i 10% PIT. Czyli opiszę czy wydanie nagród w konkursie może zostać rozliczone zryczałtowanym 10% PIT.

10% podatek PIT – dlaczego jest atrakcyjnym rozwiązaniem?

Konkursy dla farmaceutów i podatki 10% PITDlaczego 10% PIT jest atrakcyjnym rozwiązaniem? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Ponieważ 10-procentowy, zryczałtowany podatek dochodowy od nagród wydawanych w konkursach jest niższy i prostszy do zastosowania:

 • dla uczestnika (który w normalnej sytuacji zapłaciłby podatek według stawki liniowej albo progresywnej, zależnie od jego statusu);
 • dla organizatora (sponsora), który może pobrać podatek od laureata (albo ubruttowić wartość nagrody o wysokość podatku i przekazać tą kwotę na zapłatę podatku w imieniu laureata), wpłacić podatek od wygranej do swojego urzędu do 20 dnia miesiąca kolejnego miesiąca i wystawić oraz wysłać elektronicznie deklarację PIT-8AR do końca stycznia roku kolejnego.

Odrębnym tematem jest ustalenie płatnika tego podatku. To znaczy ustalenie czy płatnikiem jest sponsor – zleceniodawca konkursu albo organizator konkursu działający na zlecenie sponsora. Swoistym streszczeniem problemu jest choćby interpretacja indywidualna z 11 kwietnia 2016 r. o numerze  IBPB-2-2/4511-217/16/MM (link do interpretacji). Myślę, że temat jest na tyle kontrowersyjny i obszerny, że poświęcę mu prawdopodobnie odrębny wpis.

Konkursy dla farmaceutów i 10% PIT – czy zawsze można go stosować?

Odpowiedź na to pytanie czy konkursy dla farmaceutów i 10% PIT zawsze chodzą w parze nie jest prosta. Dlaczego? Gdybyś organizował klasyczny konkurs np. na najlepsze hasło reklamowe dla suplementu diety albo pracę naukową z dziedziny na przykład związanej z farmacją, to po zachowaniu kilku warunków można byłoby zastosować 10% stawkę. Do tych warunków należy m.in. rywalizacyjny charakter konkursu. Oznacza to, że nagrodę w takim konkursie powinien/powinni wygrywać najlepszy/najlepsi. Dlatego też wydawane nagrody nie mogą być gwarantowane dla każdego uczestnika konkursu.

Problem może pojawić się w przypadku tzw. motywacyjnych konkursów dla sprzedawców. Polegają one np. na premiowaniu nagrodami odpowiednich wyników odsprzedaży osiąganych przez farmaceutów.  Niby praktyka wyznaczona przez sądy administracyjne jest ustalona, tzn. konkursy dla farmaceutów i 10% PIT chodzą według nich w parze. I to zarówno w przypadku farmaceutów prowadzących indywidualną działalność gospodarczą jak i aptekarzy zatrudnionych na umowę o pracę. Wystarczy tu przywołać dwa klasyczne i przełomowe wyroki NSA z 20 stycznia 2015 r. o sygnaturach II FSK 202/13 oraz II FSK 232/13.

Jednak Naczelny Sąd Administracyjny sprawił niespodziankę i w połowie 2018 r. wydal wyrok o sygnaturze II FSK 1673/16. Wyrok ten trochę burzy dotychczasową, jednolitą praktykę w tym zakresie. Sąd uznał w nim, że de facto są to aktywności pozbawione konkursowego charakteru. W rezultacie nagrody dla pracownika uczestniczącego w tego typu programach podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej. Jest to odosobniony wyrok, ale jednak może on zasiać ziarno wątpliwości…

Nowy blog MVP TAX

Kontrola podatkowa w firmie

Na koniec polecam nowy blog MVP TAX autorstwa mecenasa Wojciecha Pietrasiewicza. Obok blogu „Kulturalnie o podatkach”, poświęconego rozliczeniom podatkowym instytucji kultury, prowadzi także blog pt. „Kontrola podatkowa w firmie” , w którym znajdziesz m.in. informacje o tym:

 • Czym różni się kontrola podatkowa od kontroli celno-skarbowej?
 • Co musisz przedstawić organom w trakcie kontroli podatkowej?
 • Dlaczego warto dokładnie zweryfikować treść protokołu kontroli?
 • Jak skutecznie przekonać organy w toku kontroli do swoich racji?
 • Na co zwrócić uwagę przy składaniu wniosków o interpretacje indywidualne?
 • Dlaczego warto zwrócić uwagę na prawidłowość zarzutów w skardze do sądu administracyjnego?

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: RODO & polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: