Organizujesz konkursy dla aptekarzy podczas których promujesz swoje produkty i nie wiesz jak rozliczyć skutki podatkowe wydania nagród uczestnikom? Ten wpis jest dla Ciebie! W serii „Konkursy dla farmaceutów i podatki” opisuję różne aspekty podatkowe tego typu konkursów. Ustaliliśmy już w pierwszej części tego cyklu, że organizując konkursy dla farmaceutów musisz liczyć się z dość skomplikowanymi konsekwencjami podatkowymi. Możesz co prawda rozważyć zastosowanie zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), ale nie jest to takie proste: Konkursy dla farmaceutów i podatki (I). W tej części poruszę temat: konkursy dla farmaceutów i 10% PIT. Czyli opiszę czy wydanie nagród w konkursie może zostać rozliczone zryczałtowanym 10% PIT.
10% podatek PIT – dlaczego jest atrakcyjnym rozwiązaniem?
Dlaczego 10% PIT jest atrakcyjnym rozwiązaniem? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Ponieważ 10-procentowy, zryczałtowany podatek dochodowy od nagród wydawanych w konkursach jest niższy i prostszy do zastosowania:
- dla uczestnika (który w normalnej sytuacji zapłaciłby podatek według stawki liniowej albo progresywnej, zależnie od jego statusu);
- dla organizatora (sponsora), który może pobrać podatek od laureata (albo ubruttowić wartość nagrody o wysokość podatku i przekazać tą kwotę na zapłatę podatku w imieniu laureata), wpłacić podatek od wygranej do swojego urzędu do 20 dnia miesiąca kolejnego miesiąca i wystawić oraz wysłać elektronicznie deklarację PIT-8AR do końca stycznia roku kolejnego.
Odrębnym tematem jest ustalenie płatnika tego podatku. To znaczy ustalenie czy płatnikiem jest sponsor – zleceniodawca konkursu albo organizator konkursu działający na zlecenie sponsora. Swoistym streszczeniem problemu jest choćby interpretacja indywidualna z 11 kwietnia 2016 r. o numerze IBPB-2-2/4511-217/16/MM (link do interpretacji). Myślę, że temat jest na tyle kontrowersyjny i obszerny, że poświęcę mu prawdopodobnie odrębny wpis.
Konkursy dla farmaceutów i 10% PIT – czy zawsze można go stosować?
Odpowiedź na to pytanie czy konkursy dla farmaceutów i 10% PIT zawsze chodzą w parze nie jest prosta. Dlaczego? Gdybyś organizował klasyczny konkurs np. na najlepsze hasło reklamowe dla suplementu diety albo pracę naukową z dziedziny na przykład związanej z farmacją, to po zachowaniu kilku warunków można byłoby zastosować 10% stawkę. Do tych warunków należy m.in. rywalizacyjny charakter konkursu. Oznacza to, że nagrodę w takim konkursie powinien/powinni wygrywać najlepszy/najlepsi. Dlatego też wydawane nagrody nie mogą być gwarantowane dla każdego uczestnika konkursu.
Problem może pojawić się w przypadku tzw. motywacyjnych konkursów dla sprzedawców. Polegają one np. na premiowaniu nagrodami odpowiednich wyników odsprzedaży osiąganych przez farmaceutów. Niby praktyka wyznaczona przez sądy administracyjne jest ustalona, tzn. konkursy dla farmaceutów i 10% PIT chodzą według nich w parze. I to zarówno w przypadku farmaceutów prowadzących indywidualną działalność gospodarczą jak i aptekarzy zatrudnionych na umowę o pracę. Wystarczy tu przywołać dwa klasyczne i przełomowe wyroki NSA z 20 stycznia 2015 r. o sygnaturach II FSK 202/13 oraz II FSK 232/13.
Jednak Naczelny Sąd Administracyjny sprawił niespodziankę i w połowie 2018 r. wydal wyrok o sygnaturze II FSK 1673/16. Wyrok ten trochę burzy dotychczasową, jednolitą praktykę w tym zakresie. Sąd uznał w nim, że de facto są to aktywności pozbawione konkursowego charakteru. W rezultacie nagrody dla pracownika uczestniczącego w tego typu programach podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej. Jest to odosobniony wyrok, ale jednak może on zasiać ziarno wątpliwości…
Nowy blog MVP TAX
Na koniec polecam nowy blog MVP TAX autorstwa mecenasa Wojciecha Pietrasiewicza. Obok blogu „Kulturalnie o podatkach”, poświęconego rozliczeniom podatkowym instytucji kultury, prowadzi także blog pt. „Kontrola podatkowa w firmie” , w którym znajdziesz m.in. informacje o tym:
- Czym różni się kontrola podatkowa od kontroli celno-skarbowej?
- Co musisz przedstawić organom w trakcie kontroli podatkowej?
- Dlaczego warto dokładnie zweryfikować treść protokołu kontroli?
- Jak skutecznie przekonać organy w toku kontroli do swoich racji?
- Na co zwrócić uwagę przy składaniu wniosków o interpretacje indywidualne?
- Dlaczego warto zwrócić uwagę na prawidłowość zarzutów w skardze do sądu administracyjnego?
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }