To będzie krótkie podsumowanie roku 2018 r. Krótkie, ponieważ blog Podatki na zdrowie działa od trochę ponad 4 miesięcy. Może krótko, ale dość intensywnie. Te cztery miesiące to 26 wpisów, w tym 18 wpisów podatkowych i 8 Niepodatkowych Rozbójników, takich jak np. ten Niepodatkowy rozbójnik #5: Warszawa w pigułce.
Podatki na zdrowie – najbardziej popularne wpisy 2018
Trzy najbardziej popularne wpisy, które wygenerowały prawie 45% ruchu na blogu Podatki na zdrowie dotyczyły nowej matrycy stawek VAT:
- Jak przygotować się do zmiany stawek VAT (od 2019 r.)
- Zmiana stawek VAT – projekt nowej matrycy VAT na jesieni 2018 r.
- Jest już nowa matryca VAT – link i komentarz
Nowa matryca stawek VAT jest tematem mocno powiązanym ze zdrowiem. W końcu zmieniają się nie tylko zasady stosowania stawek VAT dla wielu towarów i usług bezpośrednio związanych z ochroną zdrowia (np. wyroby medyczne, produkty lecznicze weterynaryjne). Zmienia się też podejście do stawek VAT dla żywności i napojów. Mają one być prostsze i uwzględniać m.in. prozdrowotne ustalenia Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016–2020. Jak uznał były już Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Paweł Gruza w odpowiedzi na interpelację poselską nr 24910 z 22 sierpnia 2018 r. (link do dokumentu):
Jednym zaś z narzędzi umożliwiającym promowanie właściwych nawyków żywieniowych może być odpowiednia polityka fiskalna, m.in. w zakresie stawek podatku VAT.
Myślę, że ta tematyka będzie dość często powracać na blogu. Jesteśmy dopiero na początku procesu legislacyjnego związanego z wdrożeniem nowej matrycy stawek VAT. I przypominam, że wdrożenie to nastąpi w głównej mierze od 2020 r. Mam przy tym przeczucie, że spotkamy jeszcze całkiem sporo niespodzianek związanych z nowymi stawkami VAT.
Plany 2019 związane z blogiem Podatki na zdrowie
Nasz ustawodawca, MF i organy KAS zadbały o to by nie brakowało tematów związanych z podatkami i zdrowiem. Myślę więc, że będę kontynuował pogłębianie tematyki związanej z różnymi aspektami podatkowymi wysyłania lekarzy na konferencje i szkolenia produktowe. Na pewno pojawią się także wpisy związane z analizą skutków podatkowych organizowania konkursów dla farmaceutów.
Jeśli chodzi o nowe wyzwania, to marzy mi się przeprowadzenie wywiadu z osobą związaną ze światem lekarskim. Porozmawiamy o podatkach i nie tylko.
Przy okazji polecam uwadze nowy blog mojego wspólnika w MVP TAX – Wojciecha Pietrasiewicza, w którym będzie pisał o proceduralnych aspektach podatków (adres: kontrolapodatkowawfirmie.com.pl ). Polecam także podsumowanie roku 2018 przygotowane przez Wojtka pod adresem https://www.kulturalnieopodatkach.pl/podsumowanie-roku-na-kulturalnie-o-podatkach/.
***
Wszystkim Czytelnikom blogu Podatki na zdrowie życzę wielu pozytywnych przeżyć w nadchodzącym 2019 roku. Nie unikniemy też przykrych niespodzianek, ale mam nadzieję że te negatywne doświadczenia będą pozwalały przekuć się w coś dobrego. Szczęśliwego Nowego Roku 2019!
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }