Radosław Maćkowski

doradca podatkowy

Jestem doradcą podatkowym, prawnikiem z kilkunastoletnim doświadczeniem w doradztwie podatkowym dla przedsiębiorstw z sektora healthcare & life sciences (farmaceutyki, wyroby medyczne, apteki, usługi medyczne, kosmetyki) oraz innych branż, w tym marketingowej, spożywczej, napojów alkoholowych, budowlanej, nieruchomościowej i IT. Jestem współtwórcą zespołu kancelarii MVP TAX.
[Więcej >>>]

Kontakt / Contact

Wydatki na studia doktoranckie w kosztach

Radosław Maćkowski05 lipca 2023Komentarze (0)

Wydatki na studia doktoranckie w kosztach uzyskania przychodu to temat ciągle powracający, zwłaszcza w kontekście przedsiębiorców. Niecały miesiąc temu (16 czerwca 2023) Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała kolejną korzystną interpretację indywidualną (znak: 0114-KDIP3-2.4011.417.2023.2.JM). Potwierdzono w niej potencjalną zaliczenia przez prawnika-mediatora wydatków na 1,5 roczne studia doktoranckie do KUP.

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i rozważałaś/eś rozwinąć swoje kompetencje/wiedzę przez rozpoczęcie studiów doktoranckich/podyplomowych/policealnych, ten tekst może być dla Ciebie interesujący. Dlaczego? Możliwość zaliczenia do kosztów wydatków na studia nie tylko rozwinie Ciebie jako specjalistę, ale także pozwoli zapłacić mniejszy podatek dochodowy. Tekst może być inspirujący nie tylko dla osób wykonujących zawody medyczne czy farmaceutów, ale także dla prawników, ekonomistów, specjalistów IT czy marketingowców. Czyli dla tzw. wolnych strzelców albo osób prowadzących po prostu działalność gospodarczą, zamierzających poszerzyć swoje kompetencje czy zdobyć nowe wykształcenie.

Wydatki na studia doktoranckie w kosztach farmaceuty

Wydatki na studia doktoranckie w kosztach 1

Tak naprawdę inspiracją do napisania tego tekstu była nieco starsza interpretacja indywidualna (z 21 listopada 2019 r., znak 0115-KDIT2-3.4011.434.2019.1.KP) wydana dla pary farmaceutów.

Dwoje wspólników prowadziła działalność gospodarczą w formie spółki jawnej w zakresie sprzedaży leków i art. farmaceutycznych (apteki). We wspólnym wniosku o interpretację zapytali właśnie o wydatki na studia doktoranckie w kosztach uzyskania przychodu (KUP) ich działalności gospodarczej. Jak argumentowali farmaceuci, podnoszenie kwalifikacji, doskonalenie zawodowe wpłynie pozytywnie na pozycję ich firmy (apteki) na rynku. Do tego twierdzili, że niewątpliwie rozszerzy to krąg klientów, co w konsekwencji ma wpływ na zwiększenie przychodów. Zdobytą wiedzę wykorzystają bezpośrednio w relacjach z klientami podnosząc jakość oferty usług wnioskodawców. To oczywiście wpłynie na poziom sprzedaży i zwiększenie przychodów. Jak stwierdzili: „W dzisiejszych czasach klienci zwracają szczególną uwagę na wykształcenie i umiejętności poparte dyplomami”.

W tej krótkiej interpretacji KIS potwierdził, że za spełnione należy uznać kryterium celowości, wynikające z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co oznacza, że wydatki te mogą być potencjalnie zaliczone do KUP. Z drugiej strony wydatków na studia doktoranckie nie znajdzie się w art. 23 ustawy o PIT określających wydatki, które z punktu widzenia podatków dochodowych nie mogą zostać zaliczone do KUP. W szczególności, tzw. negatywny katalog KUP nie zawiera wydatków na podnoszenie kwalifikacji zawodowych czy kształcenie osoby prowadzącej działalność gospodarczą.

W interpretacji znalazło się jednak zastrzeżenie, że to na podatnikach spoczywa ciężar wykazania związku przyczynowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami na studia a osiąganymi przychodami. Wykazanie takiego związku jest warunkiem koniecznym dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu. Zatem nie w każdej sytuacji wydatki na studia doktoranckie/podyplomowe będą mogły znaleźć się w kosztach.

Także wydatki na szkołę policealną można zaliczyć do kosztów

Wydatki na studia doktoranckie w kosztach 1W innym wniosku o interpretację ratownik medyczny zapytał czy może zaliczyć do KUP wydatki na edukację w szkole policealnej. Ratownik zmierzał otworzyć gabinet, w którym poszerzyłby ofertę wykonywanych przez siebie usług medycznych. W gabinecie planował prowadzić produkcję, naprawę, modelowanie i projektowanie wszelkiego rodzaju protez zębowych, szyn dentystycznych, aparatów ortodontycznych, koron itd. Dlatego chciał podjąć naukę w szkole medycznej na kierunku technika dentystycznego. W interpretacji z 2 lipca 2020 (znak 0114-KDIP3-1.4011.292.2020.2.MK1) KIS potwierdził, że wydatek faktycznie poniesiony na edukację w szkole medycznej może stanowić koszt uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej jako przydatny do wykonywania tejże działalności.

Korzystna linia interpretacyjna

Wydatki na studia doktoranckie w kosztachNie zawsze stanowisko organów podatkowych było w tym zakresie korzystne (Fiskus zaczyna pozwalać przedsiębiorcom się uczyć). Co prawda akurat brzmienie art. 22 ust. 1 ustawy o PIT jakimś cudem nie zmieniał się, ale już jego interpretacja przez organy podatkowe owszem. Na szczęście na korzyść dla nas, podatników prowadzących działalność gospodarczą.

Mam nadzieję, że będzie to trwały trend, tak jak stało się to w przypadku zwolnienia z podatku dochodowego udziału w szkoleniach zawodowych organizowanych przez organizacje zawodowe pielęgniarek i lekarzy. Pisałem już o tym na blogu (Szkolenia bez podatku PIT) i na razie ten tekst jest nadal aktualny.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: RODO & polityka prywatności.

    Poprzedni wpis: