Radosław Maćkowski

doradca podatkowy

Jestem doradcą podatkowym, prawnikiem z 20-letnim doświadczeniem w doradztwie podatkowym dla przedsiębiorstw z sektora healthcare & life sciences (farmaceutyki, wyroby medyczne, apteki, usługi medyczne, kosmetyki). Doradzam także przedsiębiorcom z innych branż, w tym: budowlanej, nieruchomościowej, IT, marketingowej, spożywczej, oraz napojów alkoholowych.
[Więcej >>>]

Kontakt / Contact

MDR, wyroby medyczne i stawka VAT

Radosław Maćkowski02 czerwca 20192 komentarze

Edit – marzec 2020: najnowsze wieści dotyczące nowej matrycy stawek VAT znajdziesz m.in. tu Nowa matryca stawek VAT i koronawirus oraz tu Nowa matryca VAT od 1 lipca 2020.

Ostatni tydzień maja był dość dynamiczny. Przynajmniej dla mnie 😉 Pierwsza jego połowa upłynęła pod znakiem imprezy zorganizowanej w Dolinie Charlotty przez TUV Nord Polska. Chodzi oczywiście o VII Wymianę Doświadczeń dla Branży Wyrobów Medycznych. Pojawiły się tu takie zagadnienia jak MDR, wyroby medyczne i stawka VAT.

Koniec tygodnia to z kolei web.lex Meeting 2019. Spotkanie dla twórców blogów prawniczych zorganizowane przez Rafała Chmielewskiego, ojca chrzestnego m.in. niniejszego bloga.

Dolina Charlotty i VII Wymiana Doświadczeń

MDR, wyroby medyczne i stawki VATPięknie położony hotel w Dolinie Charlotty (tak, ten od koncertów dinozaurów rocka) był właśnie miejscem, w którym odbyła się VII Wymiana Doświadczeń dla Branży Wyrobów Medycznych. Było to ważne wydarzenie dla branży, tym bardziej że czeka ją wkrótce duża rewolucja w zakresie regulacji unijnych. Chodzi konkretnie o początek obowiązywania od 26 maja 2020 r. przepisów rozporządzenia MDR (Medical Devices Regulation). 26 maja 2022 r. to z kolei start obowiązywania przepisów rozporządzenia IVDR (In vitro Diagnostic Medical Devices Regulation). Rozporządzenia te uchylają dyrektywy obowiązujące obecnie w tym zakresie (m.in. 90/385/EWG, i 93/42/EWG oraz 98/79/WE).

Najkrócej rzecz ujmując, powyższe rozporządzenia określają nowe ramy prawne funkcjonowania rynku wyrobów medycznych w Unii Europejskiej. Wprowadzają nowe zasady wchodzenia na rynek wyrobów medycznych i porządkują kwestie dopuszczalności do obrotu. Z nowymi regulacjami wiąże się wiele kontrowersji, czego dowodem były gorące dyskusje w Dolinie Charlotty dotyczące m.in. okresu przejściowego określonego w tzw. klauzuli wyprzedaży zapasów (sell-off clause).

MDR, wyroby medyczne i stawka VAT

MDR, wyroby medyczne i stawki VAT II

MVP TAX był partnerem merytorycznym wydarzenia. Miałem okazję wygłosić prezentację nt. stawek VAT dla branży wyrobów medycznych (przegląd praktyki i nadchodzące zmiany). Nowa matryca VAT i zmienione regulacje VAT dotyczące m.in. wyrobów medycznych nie wejdą w życie od 2020 r. Ale z drugiej strony warto zwrócić uwagę, że nowe regulacje w zakresie MDR zmienią zasady dopuszczania do obrotu wyrobów medycznych, co będzie miało przełożenie na opodatkowanie VAT ich sprzedaży.

Nie rozstrzygając w tym miejscu jakie konkretnie przełożenie na VAT będzie miało wdrożenie nowych regulacji MDR, trzeba zauważyć, że branżę wyrobów czeka w najbliższym czasie sporo wyzwań i dużo pracy.

Link do tekstów rozporządzeń MDR i IVDR. Natomiast więcej tekstów o stawce VAT dla wyrobów medycznych można znaleźć m.in. tu: Oprawki okularów i stawka VAT. I tu: Stawka VAT na wyposażenie aparatów USG – 8% potwierdza NSA.

web.lex Meeting 2019

Web.lex Meeting to z kolei spotkanie twórców blogów prawniczych, które odbyło się w Warszawie już po raz ósmy. Rafał Chmielewski, to twórca web.lex, czyli kuźni blogów prawniczych. O Rafale i blogach prawniczych więcej można dowiedzieć się na stronie Pamiętnik Adwokata. Sam zaś web.lex Meeting to wydarzenie gromadzące prawników piszących blogi i chcących wymienić się swoimi doświadczeniami w tym zakresie. Podczas spotkania prezentację nt. kwestii podatkowych szczególnie ważnych dla kancelarii prawnych wygłosił Wojciech Pietrasiewicz. Którego chyba na łamach tego bloga nie trzeba przedstawiać – to współtwórca naszej marki MVP TAX i autor m.in. blogu kulturalnieopodatkach.pl.

O tym jak było ciekawie na web.lex Meeting 2019 świadczy fakt, że nie zrobiłem ani jednego zdjęcia. Więc nawet nie potrafię zilustrować fotografią przyjaznej atmosfery jaka panowała na tym wydarzeniu. Przyjemnie było także na after party, które odbyło się w Hard Rock Cafe Warszawa.  Ciekawe, ale nie miałem okazji być dotąd w tym miejscu. Z Doliną Charlotty łączy je rock’n’rollowa atmosfera i sporo zdjęć gwiazd rocka oraz pamiątek po nich.

***

Dziękuję wszystkim osobom, z którymi brałem udział w tych ciekawych wydarzeniach. Miło było Was poznać i wymienić się doświadczeniami. Dziękuję też organizatorom – Pani Małgorzacie Chynowskiej (TUV Nord Polska) i Rafałowi Chmielewskiemu (web.lex) za zaproszenia. Mam nadzieję, że to nie był mój ostatni raz ani na Wymianie Doświadczeń dla Branży Wyrobów Medycznych. Ani na web.lex Meeting.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Romuald 4 czerwca, 2019 o 12:24

  Witam
  Dobrze że coraz wiecej polskich blogów porusza temat zmiany przepisów prawnych dotyczacych wyrobów medycznych związanym z wejściem w życie od 26 maja 2020 roku nowego rozporządzenia MDR i IVDR

  Jesli byłby Pan uprzejmy poprawić te dwa elementy w Pana komentarzu zgodziłbym sie z nim w 100%:
  1. Jest „Rozporządzenia te uchylają obowiązujące obecnie dyrektywy 93/42/EWG oraz 90/385/EWG.” Jest ich tak naprawdę trzy to 90/385/EWG i 93/42/EWG dla MDR a IVDR uchyla dyrektywę 98/79/WE i decyzję Komisji 2010/227/UE.

  1. Jest „Link do dyrektyw umieszczam tu:”. a powinno być „Link do rozporzadzeń umieszczam tu:” . Rozumiem że jako prawnik wie Pan jaka jest różnica między dyrektywa a rozporzadzeniem UE?

  Z góry dziekuje za poprawki 🙂

  Serdecznie Pozdrawiam
  Romuald Urbański

  Odpowiedz

  Radosław Maćkowski 4 czerwca, 2019 o 15:13

  Dziękuję za uwagi, bardzo cenię uważnych czytelników i pochodzące od nich informacje zwrotne. Poprawki w tekście. Pozdrawiam, RM

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: RODO & polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: