Radosław Maćkowski

doradca podatkowy

Jestem doradcą podatkowym, prawnikiem z kilkunastoletnim doświadczeniem w doradztwie podatkowym dla przedsiębiorstw z sektora healthcare & life sciences (farmaceutyki, wyroby medyczne, apteki, usługi medyczne, kosmetyki) oraz innych branż, w tym marketingowej, spożywczej, napojów alkoholowych, budowlanej, nieruchomościowej i IT. Jestem współtwórcą zespołu kancelarii MVP TAX.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Konkursy dla farmaceutów i podatki (I)

Radosław Maćkowski15 października 2018Komentarze (0)

Dostaję dużo pytań pt. panie mecenasie, czy można zorganizować konkursy dla farmaceutów? Odpowiadam, że w zasadzie to z podatkowego punktu widzenia, można zorganizować wszystko: loterię, konkurs sprzedażowy, konkurs wiedzy, a nawet konkurs fotograficzny. Niemniej różne aktywności będą miały różne skutki podatkowe dla organizatora konkursu jak i jego uczestnika.

Zwolnienia z PIT

Konkursy dla farmaceutówW zasadzie PIT to jedna z największych zagwozdek, jeśli chodzi o rozliczanie konkursów skierowanych do aptekarzy. I w ogóle konkursów jako takich (oczywiście jest jeszcze problem z VAT-em). Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy i jaki podatek dochodowy należy zapłacić od nagród wydanych farmaceutom oraz kto jest ewentualnym płatnikiem takiego podatku (podmiotem odpowiedzialnym za rozliczenie podatku dochodowego do wygranych). Dziś poruszę tylko jeden aspekt podatkowy, z którym są związane konkursy dla farmaceutów. Chodzi o możliwość zastosowania zwolnienia z PIT. Inaczej mówiąc, czy ten podatek na pewno trzeba zapłacić w sytuacji konkursowej?

O innych podatkowych aspektach, w tym na przykład o opodatkowaniu nagród 10% zryczałtowanym podatkiem, w kolejnych wpisach z tej serii.

Konkursy dla farmaceutów i konkursy wiedzy?

Załóżmy, że Twoja firma organizuje konkursy dla farmaceutów wspomagające sprzedaż Twoich produktów (np. suplementów diety albo kosmetyków). Farmaceuta musi wykazać się pewną podstawową wiedzą o Twoich produktach, żeby zakwalifikować się do drugiego etapu konkursu. W drugim etapie konkursu będzie premiowana aktywność sprzedażowa farmaceuty (czyli np. ilość skutecznie rekomendowanych i sprzedanych klientom apteki kosmetyków).

Czy do takiego konkursu można zastosować zwolnienie z PIT określone w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT? Ha, byłoby zbyt łatwo, a fiskus nie lubi prostych rozwiązań. Trzeba pamiętać że ten przepis pozwala zwolnić z PIT nagrody o wartości do 2000 zł pod warunkiem, że wygrane są wydawane:

  • w grach i konkursach organizowanych oraz emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) [no cóż, jeśli nie jesteś stacją radiową czy telewizyjną albo portalem internetowym, ciężko będzie zastosować to zwolnienie; a nawet jeśli masz stronę internetową albo profil na Facebook’u to według organów administracji skarbowej nie należysz do mass mediów; choć z drugiej strony jeśli dostaniesz korzystną interpretację taką jak ta z 2 grudnia 2015 r., znak IPPB2/415-762/12/15-8/S/PW, to zastosowanie zwolnienia jest możliwe];
  • w konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu [może być ciężko uzasadnić, że podanie w teście kilku informacji o sprzedawanych kosmetykach czy suplementach pozwoli kwalifikować nasze akcje jako konkursy z dziedziny nauki czy sztuki].

Dodatkowo powyższe zwolnienie może być stosowane w związku ze sprzedażą premiową towarów lub usług. Ale uwaga! Aktywność marketingowa związana ze sprzedażą premiową musi być skierowana do ostatecznego klienta/konsumenta – por. wyroki  NSA z 1 grudnia 2015 r. (II FSK 2075/13), z 20 stycznia 2015 r. (II FSK 202/13 oraz II FSK 232/13).

W tym ostatnim przypadku pamiętaj, że zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą (stanowiących przychód z tej działalności).

Tak czy inaczej, nieważne czy Twój farmaceuta prowadzi działalność gospodarczą czy nie, raczej trudno będzie mu skorzystać z powyższego zwolnienia z podatku dochodowego. No, chyba że zorganizujesz prawdziwy konkurs z dziedziny nauki. Na przykład na najlepszą pracę naukową na temat praktycznego zastosowania określonych cząsteczek lub związków chemicznych występujących w Twoich kosmetykach/suplementach/farmaceutykach. Ale wtedy część sprzedażowa słabo pasuje do tej całej konstrukcji.

Jeśli nie konkurs z wiedzy, to…?

No cóż, jeśli konkurs z wiedzy nie spełnia Twoich oczekiwań albo nie masz czasu spierać się z Krajową Informacją Skarbową o to czy Twoja strona internetowa jest środkiem masowego przekazu lub nie, trzeba zastanowić się nad możliwością zastosowania innych zwolnień z PIT. Albo nad zapłatą podatku dochodowego (ech, czasami się nie da tego uniknąć). Jeśli chcesz podatkowo rozliczać konkursy dla farmaceutów w najbardziej efektywny sposób, mogę podzielić się moim doświadczeniem. I pomóc Ci i Twojej firmie w tym zakresie.

*****

Kolejny wpis z cyklu konkursy dla farmaceutów możesz znaleźć w tym miejscu: Konkursy dla farmaceutów i podatki (II): 10% PIT. Polecam także najnowszy wpis mecenasa Wojciech Pietrasiewicza z blogu „Kulturalnie o podatkach” poświęcony skutkom podatkowym importu usług kulturalnych.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem rmackowski@mvptax.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: