Radosław Maćkowski

doradca podatkowy

Jestem doradcą podatkowym, prawnikiem z 20-letnim doświadczeniem w doradztwie podatkowym dla przedsiębiorstw z sektora healthcare & life sciences (farmaceutyki, wyroby medyczne, apteki, usługi medyczne, kosmetyki). Doradzam także przedsiębiorcom z innych branż, w tym: budowlanej, nieruchomościowej, IT, marketingowej, spożywczej, oraz napojów alkoholowych.
[Więcej >>>]

Kontakt / Contact

Kod GTU 09 – wyroby medyczne i leki cz. 1

Radosław Maćkowski24 listopada 2020Komentarze (0)

25 listopada upływa ostatni dzień na złożenie nowego JPK VAT (JPK_V7M z deklaracją albo JPK_V7K z ewidencją za październik). W zamieszaniu związanym z nowymi obowiązkami sprawozdawczymi w podatku VAT pojawia się wiele pytań o oznaczanie transakcji raportowanych w nowych plikach JPK kodami GTU. GTU to nic innego jak grupy towarowo-usługowe i jedna z tych grup – kod GTU 09 –  dotyczy wyrobów medycznych. Poniżej opiszę perturbacje ze stosowaniem tego kodu dla celów nowego JPK_VAT.

Kody GTU

Kod GTU 09 (2)Na początek trochę historii. W październiku 2020 weszły w życie przepisy zobowiązujące podatników VAT do wysyłki JPK i deklaracji VAT w jednym pliku. Chodzi o JPK V7M w przypadku podatników rozliczających się miesięcznie i JPK V7K w przypadku tych rozliczających się kwartalnie. Nowe przepisy wymagają w części ewidencyjnej JPK VAT oznaczania odpowiednim kodem GTU sprzedaży określonych towarów lub usług. Co istotne, niewłaściwe oznaczenie lub jego brak to błąd, który w przypadku nieskorygowania może skończyć się dla podatnika mandatem w wysokości 500 zł. Skąd wynika obowiązek stosowania GTU? Tą kwestię reguluje rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. o nieco przydługim tytule. Czyli rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. poz. 1988 ze zm.).

Kod GTU 09 – no właśnie, czego dotyczy?

Jedną z grup towarowo-usługowych istotnych dla nowego pliku JPK VAT jest ta związana z kodem GTU 09. Kod GTU 09 dotyczy dostawy leków oraz wyrobów medycznych „objętych obowiązkiem zgłoszenia, o którym mowa w art. 37av ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne”. Powyższe przepisy prawa farmaceutycznego mówią o obowiązku zgłaszania do Głównego Inspektora Sanitarnego leków i produktów leczniczych zagrożonych niedostępnością z uwagi na wywóz poza terytorium kraju, określonych w specjalnym wykazie Ministerstwa Zdrowia. Tak nawiasem, najnowsze obwieszczenia Ministra Zdrowia można znaleźć w dzienniku urzędowym publikowanym pod tym linkiem.

I teraz najważniejsza część. Rozporządzenie Minister Finansów w sprawie szczegółowego zakresu danych… itd. absolutnie nie jest majstersztykiem legislacji. Na przykład nie wiadomo było z ww. przepisów czy kod GTU 09 znajduje zastosowanie tylko do zagranicznych dostaw leków i wyrobów medycznych. Czy może także do lokalnej, krajowej sprzedaży takich produktów?

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej

Kod GTU 09 (1)Sam byłem po stronie zwolenników ostrożnego podejścia i stosowania kodu GTU 09 także do lokalnych dostaw.  Moją wypowiedź w tym zakresie można znaleźć w Dzienniku Gazecie Prawnej w artykule z 27 października 2020 r. (pt. Problem z obwieszczeniem nie tylko dla apteki, ale i osiedlowego sklepu). Zresztą stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej przedstawione w drugiej połowie października 2020 r. nie było zbyt konkluzywne. W szczególności taką odpowiedź dotyczącązasad stosowania kodu GTU 09 uzyskała jedna z izb aptekarskich:

Identyfikator zapytania: 25104897 0110.KIZ.412.12774.2020

Odpowiadając na pytanie informujemy, że zgodnie z przepisami oznaczenie GTU_09 dotyczy dostawy leków oraz wyrobów medycznych – produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, objętych obowiązkiem zgłoszenia, o którym mowa w art. 37av ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2019 r. poz. 499, z późn. zm.).

Zatem jeżeli konkretne towary będące przedmiotem dostawy są objęte obowiązkiem zgłoszenia w rozumieniu wyżej powołanego przepisu ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne, to w JPK_VAT z deklaracją podlegają one oznaczeniu GTU_09.

Trudno do końca wywnioskować o co mogło chodzić Krajowej Informacji Skarbowej. Dlatego bardzo potrzebne była bardziej jednoznaczna odpowiedź. I faktycznie – ostatnio pojawiło się stanowisko Ministerstwa Finansów w tym zakresie. Choć jest to stanowisko półoficjalne, to jednak warto się z nim zapoznać. O szczegółach tego stanowiska będzie można już niedługo (jutro) przeczytać w w artykule Dziennika Gazeta Prawna, do którego lektury zachęcam. O tym stanowisku będzie można przeczytać w drugiej części niniejszego wpisu, który znajdziesz już niedługo na moim blogu.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: RODO & polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: