Radosław Maćkowski

doradca podatkowy

Jestem doradcą podatkowym, prawnikiem z 20-letnim doświadczeniem w doradztwie podatkowym dla przedsiębiorstw z sektora healthcare & life sciences (farmaceutyki, wyroby medyczne, apteki, usługi medyczne, kosmetyki). Doradzam także przedsiębiorcom z innych branż, w tym: budowlanej, nieruchomościowej, IT, marketingowej, spożywczej, oraz napojów alkoholowych.
[Więcej >>>]

Kontakt / Contact

Poprawki do nowej matrycy stawek VAT

Radosław Maćkowski24 sierpnia 2020Komentarze (0)

Co dzieje się w VAT i wyrobach medycznych? Ministerstwo Finansów pozytywnie zinterpretowało niektóre sygnały z rynku i postanowiło wprowadzić pierwsze poprawki do nowej matrycy stawek VAT. Chodzi o obniżenie od 1 września 2020 r. stawki VAT na sprzęt używany przez osoby niedowidzące i niewidome. Ten ruch oceniam pozytywnie, a o jego szczegółach możesz przeczytać poniżej.

Poprawki do nowej matrycy stawek VAT

Poprawki do nowej matrycy stawek VAT II20 sierpnia 2020 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych (link do przepisów) .

Zgodnie z nim od 31 sierpnia 8% stawce VAT podlegać będą również dostawy sprzętu używanego przez osoby słabowidzące i niewidzące. Chodzi o:

 • Urządzenia komputerowe do pisma Braille’a (dla ociemniałych) – sklasyfikowane w CN 8471.
 • Maszyny do pisania dla niewidomych – sklasyfikowane w CN 8472 90 80.
 • Maszyny poligraficzne do pisma Braille’a – sklasyfikowane w CN ex 8442 30 00.
 • Urządzenia do zapisywania i odczytywania tekstów w alfabecie Braille’a – bez względu na kod CN.

Czy pamiętasz, że do 30 czerwca 2020 r. były one opodatkowane 8% stawką VAT? Następnie, od 1 lipca 2020 r. wymienione wyżej towary, zgodnie z nową matrycą stawek VAT, objęte zostały stawką 23%. Oczywiście przy założeniu że nie są wyrobami medycznymi, które w dalszym ciągu opodatkowane są 8% stawką VAT.

Powyższe rozporządzenie wprowadza także zmiany w zakresie przedłużenia stosowania 0% stawki VAT dla darowizn sprzętu medycznego. Informacje o tym znajdziesz w specjalnej aktualizacji postu: Darowizna dla szpitala w czasach pandemii 1 (VAT).

8% na sprzęt dla osób niewidomych – skąd idea zmian?

Temat zmian podjęło Ministerstwo Finansów dzięki m.in. interwencji Dziennika Gazety Prawnej. Dla Dziennika razem z mec. Oskarem Lutym z Kancelarii Fairfield komentowaliśmy to zagadnienie i sygnalizowaliśmy konieczność zmian w artykule z 20 lipca 2020 r. (DGP: MF nie wyklucza zmian w matrycy VAT). W efekcie ministerstwo stwierdziło w uzasadnieniu do projektu zmian:

Dla niektórych jednak z produktów z tej grupy towarowej stawka podatku wzrosła, co niewątpliwie powodować może wzrost ich cen, a zatem i mniejszą dostępność dla osób niewidomych i słabowidzących. Dlatego też uznano, że uzasadnione będzie obniżenie stawki dla tych produktów, które zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami opodatkowane są według stawki podstawowej.

Tak więc od 31 sierpnia pierwsze poprawki do nowej matrycy stawek VAT staną się faktem. Skomentowałem ten fakt także w Dzienniku Gazecie Prawnej w artykule z 24 sierpnia (DGP: Fiskus poprawia błędy, które popełnił w matrycy VAT).

A więcej o nowej matrycy możesz przeczytać na moim blogu m.in. tu: Nowa matryca VAT od 1 lipca 2020. A także w tym miejscu: Nowe stawki VAT 2020 przesunięte.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: RODO & polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: