Co dzieje się w VAT i wyrobach medycznych? Ministerstwo Finansów pozytywnie zinterpretowało niektóre sygnały z rynku i postanowiło wprowadzić pierwsze poprawki do nowej matrycy stawek VAT. Chodzi o obniżenie od 1 września 2020 r. stawki VAT na sprzęt używany przez osoby niedowidzące i niewidome. Ten ruch oceniam pozytywnie, a o jego szczegółach możesz przeczytać poniżej.
Poprawki do nowej matrycy stawek VAT
20 sierpnia 2020 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych (link do przepisów) .
Zgodnie z nim od 31 sierpnia 8% stawce VAT podlegać będą również dostawy sprzętu używanego przez osoby słabowidzące i niewidzące. Chodzi o:
- Urządzenia komputerowe do pisma Braille’a (dla ociemniałych) – sklasyfikowane w CN 8471.
- Maszyny do pisania dla niewidomych – sklasyfikowane w CN 8472 90 80.
- Maszyny poligraficzne do pisma Braille’a – sklasyfikowane w CN ex 8442 30 00.
- Urządzenia do zapisywania i odczytywania tekstów w alfabecie Braille’a – bez względu na kod CN.
Czy pamiętasz, że do 30 czerwca 2020 r. były one opodatkowane 8% stawką VAT? Następnie, od 1 lipca 2020 r. wymienione wyżej towary, zgodnie z nową matrycą stawek VAT, objęte zostały stawką 23%. Oczywiście przy założeniu że nie są wyrobami medycznymi, które w dalszym ciągu opodatkowane są 8% stawką VAT.
Powyższe rozporządzenie wprowadza także zmiany w zakresie przedłużenia stosowania 0% stawki VAT dla darowizn sprzętu medycznego. Informacje o tym znajdziesz w specjalnej aktualizacji postu: Darowizna dla szpitala w czasach pandemii 1 (VAT).
8% na sprzęt dla osób niewidomych – skąd idea zmian?
Temat zmian podjęło Ministerstwo Finansów dzięki m.in. interwencji Dziennika Gazety Prawnej. Dla Dziennika razem z mec. Oskarem Lutym z Kancelarii Fairfield komentowaliśmy to zagadnienie i sygnalizowaliśmy konieczność zmian w artykule z 20 lipca 2020 r. (DGP: MF nie wyklucza zmian w matrycy VAT). W efekcie ministerstwo stwierdziło w uzasadnieniu do projektu zmian:
Dla niektórych jednak z produktów z tej grupy towarowej stawka podatku wzrosła, co niewątpliwie powodować może wzrost ich cen, a zatem i mniejszą dostępność dla osób niewidomych i słabowidzących. Dlatego też uznano, że uzasadnione będzie obniżenie stawki dla tych produktów, które zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami opodatkowane są według stawki podstawowej.
Tak więc od 31 sierpnia pierwsze poprawki do nowej matrycy stawek VAT staną się faktem. Skomentowałem ten fakt także w Dzienniku Gazecie Prawnej w artykule z 24 sierpnia (DGP: Fiskus poprawia błędy, które popełnił w matrycy VAT).
A więcej o nowej matrycy możesz przeczytać na moim blogu m.in. tu: Nowa matryca VAT od 1 lipca 2020. A także w tym miejscu: Nowe stawki VAT 2020 przesunięte.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }