Jeśli chcesz wesprzeć darowizną jeden ze szpitali zaangażowanych w walkę z COVID-19, możesz odliczyć wartość darowizny od podstawy obliczenia podatku dochodowego lub zaliczki na ten podatek. Brzmi skomplikowanie? Mówiąc prościej, możesz przekazać darowizny dla szpitali i obniżyć wysokość swojego podatku dochodowego (zarówno PIT i CIT). W zależności od tego kiedy przekażesz darowiznę wysokość obniżki podatku będzie się zmieniać. W poście opisuję warunki stosowania powyższych preferencji. Niniejszy wpis stanowi drugą część serii pt. „Darowizna dla szpitala w trakcie pandemii”. Pierwszą część możesz znaleźć pod tym linkiem.
Darowizny dla szpitali i obniżka PIT lub CIT – beneficjenci darowizn
Z dniem 31 marca 2020 r. dodano nowe przepisy do ustawy o CIT (art. 38g) oraz ustawy dot. rozliczeń PIT (art. 52n ustawy o PIT i 57b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne). Pozwalają one na odliczanie darowizn przekazywanych od 1 stycznia do 30 września 2020 r. na przeciwdziałanie pandemii COVID-19 (czyli koronawirusa):
Katalog beneficjentów darowizn uprawniający do stasowania preferencji w CIT i PIT jest w zasadzie zbieżny z katalogiem wskazanym w przepisach umożliwiających stosowanie 0% stawki VAT dla darowizn sprzętu medycznego. Oznaczać to może, że w pewnych sytuacjach darowizna przekazana uprawnionemu szpitalowi uprawni podatnika do jednoczesnego stosowania preferencji w VAT i podatkach dochodowych.
Gdzie szukać wykazu podmiotów wykonujących działalność leczniczą wskazanych w punkcie pierwszym? W wojewódzkim dzienniku urzędowym publikowanym w drodze obwieszczenia wojewody lub w Biuletynie Informacji Publicznej Narodowego Funduszu Zdrowia. Na przykład w województwie mazowieckim taki wykaz można znaleźć pod tym linkiem: Podmioty udzielające świadczeń opieki zdrowotnej dotyczącej przeciwdziałania COVID-19.
Darowizny dla szpitali i zasady obniżki PIT lub CIT
Nowe przepisy pozwalają więc na odliczanie darowizn przekazywanych powyższym podmiotom na przeciwdziałanie pandemii COVID-19 (czyli koronawirusa) od:
- Podstawy obliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych według skali podatkowej lub zaliczki na ten podatek.
- Podstawy obliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych przy zastosowaniu podatku liniowego lub zaliczki na ten podatek,
- Przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
- Podstawy obliczenia podatku dochodowego od osób prawnych lub zaliczki na ten podatek.
Zatem powyższe preferencje mogą być stosowane dość uniwersalnie. Skorzysta z nich zarówno przedsiębiorca rozliczający PIT według stawki liniowej jak i osoba zatrudniona na umowę o pracę rozliczająca dochody według skali podatkowej. Swój CIT obniżą także spółka z o.o. lub akcyjna.
I najważniejsze: o jakich kwotach obniżek mówimy? W przypadku darowizny przekazanej pomiędzy 1 stycznia a 30 kwietnia możesz odliczyć od podstawy opodatkowania lub zaliczki na podatek kwotę odpowiadającą 200% wartości darowizny. Darowizny przekazane w maju dają prawo do odliczenia kwoty odpowiadającej 150% wartości darowizny. Natomiast darowizny przekazane od 1 czerwca do 30 września 2020 r. pozwolą na odliczenie równowartości
Jak zadziałają powyższe przepisy w praktyce? Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i rozliczasz PIT według stawki liniowej przekazując 1 kwietnia darowiznę o wartości 1000 zł, będziesz mogła/mógł odliczyć 2000 zł od podstawy obliczenia zaliczki na ten podatek. Co ważne odliczenia będziesz mógł dokonać już w maju (do 20 maja należy zapłacić zaliczkę na PIT za kwiecień 2020 r.). Powyższe przepisy dotyczą zarówno darowizn pieniężnych jako i rzeczowych (np. w zakresie sprzętu medycznego lub środków indywidualnej ochrony).
Tak więc w sprzyjających warunkach dokonując darowizny sprzętu medycznego możesz skorzystać z preferencji w podatkach dochodowych jak i w VAT. W tym drugim przypadku chodzi o przepisy VAT, o których pisałem w Darowizna dla szpitala w czasach pandemii 1 (VAT).
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }