Radosław Maćkowski

doradca podatkowy

Jestem doradcą podatkowym, prawnikiem z kilkunastoletnim doświadczeniem w doradztwie podatkowym dla przedsiębiorstw z sektora healthcare & life sciences (farmaceutyki, wyroby medyczne, apteki, usługi medyczne, kosmetyki) oraz innych branż, w tym marketingowej, spożywczej, napojów alkoholowych, budowlanej, nieruchomościowej i IT. Jestem współtwórcą zespołu kancelarii MVP TAX.
[Więcej >>>]

Kontakt / Contact

Karta podatkowa dla pielęgniarek i lekarzy

Radosław Maćkowski20 stycznia 2022Komentarze (1)

Karta podatkowa dla pielęgniarek i lekarzy to w praktyce już rzecz mało osiągalna. Dlatego zostałem ostatnio poproszony przez jednego z dziennikarzy o komentarz w tym zakresie. Chodziło o zaskoczenie wśród pielęgniarek i lekarzy, którzy wraz z wejściem w 2022 r. utracili prawo do stosowania karty. Albo nie mogą zacząć korzystać z tej karty od 1 stycznia. Do przygotowania komentarza w końcu nie doszło, ale i tak postanowiłem ten temat na łamach mojego bloga poruszyć.

Karta podatkowa dla pielęgniarek i lekarzy – zasady stosowania od 2022 r.Karta podatkowa dla pielęgniarek i lekarzy (1)

Nowy Ład jest odmieniany przez wszystkie przypadki. Ta reforma podatkowa oznacza praktyczną likwidację możliwości stosowania karty podatkowej przez pielęgniarki i lekarzy od stycznia 2022 r. Dlaczego? Opodatkowanie w formie karty podatkowej dotyczy wyłącznie tych podatników, którzy korzystali z niej na dzień 31 grudnia 2021 r. i którzy kontynuują jej stosowanie. Innymi słowy, od 1 stycznia 2022 r. nikt nowy nie może złożyć wniosku o zastosowanie opodatkowania w tej formie. Napływ nowych ludzi do zawodu jest co prawda mocno ograniczony, ale ci którzy rozpoczynają praktykę już z karty nie skorzystają. Tak samo jak pielęgniarki i lekarze którzy są w zawodzie i zmieniają formę opodatkowania.

Karta podatkowa nie dla osób na kontraktach

Karta podatkowa dla pielęgniarek i lekarzy 2Ale to tylko jeden z aspektów ograniczenia stosowania karty podatkowej dla pielęgniarek i lekarzy. Drugi aspekt, moim zdaniem, bardziej bolesny dotyczy wyłącznie usług w zakresie ochrony zdrowia. Od 1 stycznia 2022 r. w objaśnieniach do części VIII tabeli zawierającej stawki karty podatkowej dla usług w zakresie ochrony zdrowia pojawiło się nowe zastrzeżenie. Wynika z niego, że stawki karty podatkowej dla pielęgniarek i lekarzy (ale także położnych i lekarzy dentystów) nie dotyczą: „działalności wykonywanej na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej”.

Oznacza to, że od stycznia wykonywanie świadczeń na rzecz gabinetów, szpitali lub przychodni skutkuje brakiem możliwości stosowania karty! Inaczej mówiąc, pielęgniarka lub lekarz wykonujący usługi na rzecz na rzecz innych przedsiębiorców nie będą już w 2022 r. korzystać z karty.

Zatem która pielęgniarka czy lekarz skorzystają z karty? Tylko ci:

1. którzy z niej korzystali w 2021 r.

i jednocześnie

2. świadczą swoje usługi tylko i wyłącznie bezpośrednio na rzecz pacjentów.

Niespodzianka od Ministerstwa Finansów

Na koniec niespodzianka od Ministerstwa Finansów. Mianowicie w komunikacie z 18 stycznia br. ministerstwo twierdzi, że pielęgniarki i lekarze którzy utracili prawo do stosowania karty podatkowej mogą wybrać formę opodatkowania (np. ryczałt lub liniowy) do 20 lutego: https://www.gov.pl/web/kas/wybor-formy-opodatkowania-przez-lekarzy-i-pielegniarki-ktorzy-w-2021-r-opodatkowani-byli-w-formie-karty-podatkowej-a-w-2022-r-utracili-prawo-do-tej-formy-opodatkowania-z-mocy-prawa.

Jeśli nie możesz już korzystać z karty podatkowej odwiedź Ryczałt dla lekarzy w Nowym Ładzie. Dowiesz się jaki ryczał możesz płacić od 2022 r. Jeśli natomiast chcesz dowiedzieć się jak i do kiedy można przejść na ryczałt przeczytaj Jak przejść na ryczałt w 2022 r.?

 

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Natalia 17 lutego, 2022 o 23:40

  Pielęgniarki zasługują na dodatkowe wynagrodzenie za pracę jaką wykonują. Rząd powinien to docenić i podnieść wynagrodzenie pielęgniarek.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: RODO & polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: