Radosław Maćkowski

doradca podatkowy

Jestem doradcą podatkowym, prawnikiem z kilkunastoletnim doświadczeniem w doradztwie podatkowym dla przedsiębiorstw z sektora healthcare & life sciences (farmaceutyki, wyroby medyczne, apteki, usługi medyczne, kosmetyki) oraz innych branż, w tym marketingowej, spożywczej, napojów alkoholowych, budowlanej, nieruchomościowej i IT. Jestem współtwórcą zespołu kancelarii MVP TAX.
[Więcej >>>]

Kontakt / Contact

Nowe stawki VAT 2020 przesunięte

Radosław Maćkowski03 kwietnia 2020Komentarze (0)

Nowe stawki VAT 2020 przesunięto o trzy miesiące! Przedłużenie obowiązywania starej matrycy stawek VAT do 30 czerwca br. stało się faktem. 31 marca 2020 r. Prezydent RP podpisał ustawę stanowiąca tzw. Tarczę antykryzysową. Jeden z przepisów tej ustawy przesuwa nowe stawki VAT 2020 aż do 1 lipca br. O szczegółach możesz przeczytać w poniższym wpisie.

Nowe stawki VAT 2020 – szczegóły

Nowe stawki VAT 2020Gdzie szukać przepisów powodujących, że nowe stawki VAT 2020 przesunięte zostały do 1 lipca? „Winowajcą” jest art. 63 ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Dla szczególnie dociekliwych czytelników informacja, że ustawa ta została opublikowana w Dzienniku Ustaw pod pozycją 568 (link do przepisów).

Zmiana powoduje, że:

 • do 30 czerwca 2020 r. powinieneś stosować stare przepisy ustawy o VAT i przepisy wykonawcze do tej ustawy dotyczące stawek VAT. Nie będą obowiązywać jednocześnie w międzyczasie dwa różne reżimy stawek (z wyjątkiem zastrzeżonym np. dla e-booków i książek o czym pisał mec. Wojciech Pietrasiewicz Nowa matryca VAT – co nowego w kulturze?),
 • Nomenklatura Scalona – CN obowiązuje dopiero od 1 lipca 2020 r. (do tego czasu wciąż do celów opodatkowania VAT stosuje się PWKiU z 2008 r.),
 • wydane do 30 czerwca 2020 r. wiążące informacje stawkowe (WIS) będą chroniły od 1 lipca 2020 r.

Dlaczego przesunięcie nowej matrycy VAT jest ważne?

Nowe stawki VAT 2020Dlaczego informacja o przesunięciu nowej matrycy stawek VAT jest tak ważna? Zwłaszcza dla branży wyrobów medycznych, dostawców suplementów diety czy producentów żywności? Pisałem o tym w tekście Nowa matryca stawek VAT i koronawirus. W skrócie, im bliżej dnia zero, tym więcej rodziło się wątpliwości związanych ze stosowaniem nowej matrycy VAT. Zwłaszcza dla branży wyrobów medycznych, dostawców suplementów diety lub producentów/dystrybutorów żywności.

Dodatkowe trzy miesiące to szansa na uniknięcie chaosu związanego z wejściem nowej matrycy stawek VAT. Zmiana matrycy nastąpiłaby w niezbyt korzystnych okolicznościach dla gospodarki i większości podatników. To także dodatkowy czas na przygotowania do jej wejścia, w tym rozwikłanie szczególnie trudnych przypadków stosowania nowych stawek.

To również pora na przeprowadzenia przeglądu stawek VAT. Zresztą takie przeglądy stawek VAT przeprowadziłem już dla wielu klientów.

Możesz również wystąpić o Wiążące Informacje Stawkowe (WIS) w stosunku do towarów/usług generujących wątpliwości. O takie WISy także już występowałem, ale uprzedzam, że czas ich wydawania ostatnio się znacznie przedłużył.

Nowe stawki VAT 2020 – inne teksty

O nowych regulacjach VAT pisałem już wielokrotnie. Zapraszam do lektury m.in.: Wraca nowa matryca stawek VAT lub Nowa matryca VAT i ważne daty. W tym o ich wpływie na obrót wyrobami medycznymi (Jest już nowa matryca VAT – link i komentarz). Zapraszam do lektury i zadawania pytań!

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: RODO & polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: