Radosław Maćkowski

doradca podatkowy

Jestem doradcą podatkowym, prawnikiem z kilkunastoletnim doświadczeniem w doradztwie podatkowym dla przedsiębiorstw z sektora healthcare & life sciences (farmaceutyki, wyroby medyczne, apteki, usługi medyczne, kosmetyki) oraz innych branż, w tym marketingowej, spożywczej, napojów alkoholowych, budowlanej, nieruchomościowej i IT. Jestem współtwórcą zespołu kancelarii MVP TAX.
[Więcej >>>]

Kontakt / Contact

Nowa matryca VAT od 1 lipca 2020

Radosław Maćkowski23 marca 2020Komentarze (0)

Na stronie Ministerstwa Finansów właśnie pojawiła się informacja, zapowiadająca że nowa matryca VAT prawdopodobnie wejdzie w życie od 1 lipca 2020 r. Nowa matryca VAT od 1 lipca 2020 to ulga dla wielu podatników VAT. Zwłaszcza z branż zmagających się w tym momencie z kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa. A tych branż jest naprawdę niemało. Ale to także dodatkowy czas dla Ministerstwa Finansów na wyjaśnienie licznych wątpliwości powstałych w zakresie stosowania nowej matrycy VAT. Chodzi m.in. o branżę wyrobów medycznych czy producentów i dystrybutorów suplementów diety. Co się zmieni i do kiedy? Zapraszam do lektury wpisu i regularnego odwiedzania bloga „Podatki na zdrowie”.

Nowa matryca VAT od 1 lipca 2020 – skutki

Nowa matryca VAT od 1 lipca 2020 r. (1)Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów do 30 czerwca 2020 r.:

 • będą stosowane dotychczasowe przepisy ustawy o VAT i przepisy wykonawcze do tej ustawy dotyczące stawek tego podatku,
 • do celów opodatkowania VAT będzie stosowana Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU 2008),
 • wydane do 30 czerwca 2020 r. wiążące informacje stawkowe (WIS) będą zapewniały podatnikom ochronę dla czynności podlegających opodatkowaniu wykonywanych od 1 lipca 2020 r.

Analiza zmiany dla branży wyrobów medycznych

Dlaczego ta informacja jest tak ważna, zwłaszcza dla branży wyrobów medycznych ale i dostawców suplementów diety? Pisałem o tym w tekście Nowa matryca stawek VAT i koronawirus. Rekapitulując, im bliżej 1 kwietnia, tym więcej rodziło się wątpliwości związanych ze stosowaniem nowej matrycy VAT. Zwłaszcza dla branży wyrobów medycznych, która jest bardzo ważnym ogniwem w walce z pandemią koronawirusa. Odpowiednio duże zapasy wysokiej jakości wyrobów medycznych, ich płynne uzupełnianie oraz właściwe użycie przez profesjonalny personel są bardzo ważne do skutecznej walki z chorobą COVID-19. Pamiętajmy, że paleta wyrobów kluczowa do walki z pandemią jest dość szeroka. Chodzi m.in. o respiratory, kardiomonitory, środki dezynfekujące oraz środki ochrony osobistej (maseczki, kombinezony, gogle, itd.).

Wątpliwości związane ze stosowaniem nowej matrycy VAT dodatkowo komplikują proces zakupowy powyższych produktów, który i tak do prostych nie należy. Choćby z racji na liczne ograniczenia wynikające z przepisów prawa zamówień publicznych, regulacji antykorupcyjnych czy ochrony konkurencji. Dla wspólnego dobra dystrybutorzy respiratorów nie powinni teraz zastanawiać się nad tym czy dostawy dostarczających powietrze do płuc rurek intubacyjnych lub tracheotomijnych (nieodzownych do prawidłowej pracy respiratora) na pewno podlegają po rządami nowych regulacji 8% stawce VAT.

Szansa dla producentów/dystrybutorów suplementów diety

Nowa matryca VAT od 1 lipca 2020Nowy termin obowiązywania zmienionej matrycy VAT to także szansa dla producentów i dystrybutorów suplementów diety. Uzyskają oni dodatkowy czas na sklasyfikowanie swoich produktów i potwierdzenie że mogą korzystać z obniżonej stawki VAT.

Dlatego wydaje się, że zapowiadane wprowadzenie moratorium na obowiązywanie nowej matrycy stawek VAT jest dobrym ruchem Ministerstwa Finansów.

Należy teraz dopingować Parlament RP i Prezydenta RP aby zdołali zebrać się przed 1 kwietnia. A przede wszystkim uchwalić projekt ustawy wprowadzającej moratorium na obowiązywanie nowej matrycy VAT do 1 lipca 2020 r. Od 2015 r. Parlament i Prezydent udowadniali, że są w stanie wprowadzić bardzo szybko w życie nowe akty prawne. Miejmy nadzieję, że uda się to zrobić także teraz.

Czy „Nowa matryca VAT od 1 lipca 2020 r.” jest realnym projektem przekonamy się zatem już niedługo. Tymczasem zachęcam do śledzenia bloga i subskrybowania go. Pozwoli Ci to na uzyskanie nowych informacji istotnych dla szeroko pojętej branży healthcare & life science! Dużo zdrowia dla wszystkich Czytelników!

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: RODO & polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: