Radosław Maćkowski

doradca podatkowy

Jestem doradcą podatkowym, prawnikiem z 20-letnim doświadczeniem w doradztwie podatkowym dla przedsiębiorstw z sektora healthcare & life sciences (farmaceutyki, wyroby medyczne, apteki, usługi medyczne, kosmetyki). Doradzam także przedsiębiorcom z innych branż, w tym: budowlanej, nieruchomościowej, IT, marketingowej, spożywczej, oraz napojów alkoholowych.
[Więcej >>>]

Kontakt / Contact

Pakiety medyczne pracownika i członków rodziny jako koszt

Radosław Maćkowski24 września 2018Komentarze (0)

Nadeszła prawdziwa jesień, więc pewnie rozpocznie się okres intensywnego korzystania z porad lekarzy. A czy Twoja firma finansuje pracownikom i ich członkom rodziny prywatne ubezpieczenie medyczne? Chodzi o popularne pakiety medyczne, zwane także abonamentem medycznym. Jeśli tak, to mam dobrą wiadomość dla Ciebie, Twojej firmy i pracowników oraz ich rodzin. Wydatki na pakiety medyczne pracownika i członków rodziny będą dla Ciebie (jako pracodawcy) kosztem podatkowym. Inaczej mówiąc kwoty wydane na prywatne ubezpieczenie medyczne nie tylko dla pracowników, ale także dla ich członków rodziny pomniejszą przychód firmy.

Pakiety medyczne pracownika i członków rodziny jako koszt

Piszę ten wpis ponieważ pojawiła się kolejna korzystna dla Pakiety medyczne pracownika nie instapodatników interpretacja podatkowa w tym zakresie. Wynika z niej, że wydatki na pakiety medyczne pracownika i członków rodziny stanowią koszt podatkowy dla pracodawców. Chodzi o interpretację z 12 września 2018 r. nr 0111-KDIB2-3.4010.222.2018.1.PB wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Fragment z uzasadnienia do wniosku o interpretację przygotowanego przez wnioskodawcę:

Przedmiotowe wydatki [na pakiet medyczny dla pracownika i jego rodziny] stanowią zatem przejaw i wyraz starań Wnioskodawcy o stan zdrowia, kondycji fizycznej i samopoczucia jego pracowników oraz ich najbliższych osób, co w dalszej perspektywie może przyczyniać się do poprawy atmosfery pracy i w konsekwencji do zwiększania wydajności pracy z przełożeniem na uzyskiwane przez Spółkę przychody.

Wykupienie takiego abonamentu jest więc w interesie firmy. Ale podoba mi się szczególnie inny fragment argumentacji podatnika nt. alternatywnego wariantu finansowania pakietów medycznych:

„Spółka, zamiast finansować pakiety medyczne pracownikom i członkom rodzin pracowników, podwyższałaby wynagrodzenie pracownikom odpowiednio o koszt takich pakietów, a następnie pracownicy sami nabywaliby pakiety medyczne. Zaliczenie w ten sposób podwyższonego wynagrodzenia, również opodatkowanego na gruncie Ustawy PIT, do kosztów uzyskania przychodów, nie podlegałoby wówczas wątpliwości. Dlatego też w ocenie Wnioskodawcy, odmienne traktowanie obu sytuacji na gruncie Ustawy CIT nie znajduje uzasadnienia.”

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się zresztą z całością argumentacji wnioskodawcy i odstąpił o sporządzenia uzasadnienia prawnego interpretacji.

Seria korzystnych interpretacji

Podobne interpretacje wydał także Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 27 czerwca 2017 r. (nr 0114-KDIP2-1.4010.101.2017.2.BC), 19 stycznia 2018 r., nr 0115-KDIT2-3.4010.332.2017.1.k. oraz szereg innych.

W zasadzie w tym zakresie można więc mówić już o utrwalonej praktyce interpretacyjnej.

*****

Skoro dziś poruszyłem kwestie okołopracownicze, to polecam blog mecenas Agaty Kicińskiej z Torunia Prawo dla pracodawcy.

Zapraszam także do lektury innych wpisów podatkowych na moim blogu, np. Szkolenie zawodowe lekarza i PIT-8C.

 

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: RODO & polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: