Radosław Maćkowski

doradca podatkowy

Jestem doradcą podatkowym, prawnikiem z kilkunastoletnim doświadczeniem w doradztwie podatkowym dla przedsiębiorstw z sektora healthcare & life sciences (farmaceutyki, wyroby medyczne, apteki, usługi medyczne, kosmetyki) oraz innych branż, w tym marketingowej, spożywczej, napojów alkoholowych, budowlanej, nieruchomościowej i IT. Jestem współtwórcą zespołu kancelarii MVP TAX.
[Więcej >>>]

Kontakt / Contact

Niepodatkowy Rozbójnik #4: Dzień bez Samochodu 2018

Radosław Maćkowski22 września 2018Komentarze (0)

Dzisiejszy Niepodatkowy Rozbójnik będzie o rowerze, wszakże mamy dziś Dzień bez Samochodu 2018. Święto to obchodzone jest na świecie mniej więcej od połowy lat dziewięćdziesiątych (zaczęło się od Europy, później objęło cały świat). W Polsce pierwszy Dzień bez Samochodu to 2004 r., ale więcej o genezie święta więcej można znaleźć na Wikipedii. Tak naprawdę w Dniu bez Samochodu chodzi o rezygnację z poruszania się autem przez 24 godziny. A Ty jak świętujesz Dzień bez Samochodu 2018?

Rower to jest to!

Dzień bez Samochodu 2018Dla mnie tak naprawdę Dzień bez Samochodu wypada znacznie częściej niż raz w roku. Autem poruszam się zdecydowanie rzadziej niż moim ulubionym środkiem lokomocji, czyli rowerem. Nawet w zimę używam roweru! Rowerem jeździłem zawsze i to nie tylko w Polsce – to moim zdaniem najlepszy sposób na poznanie nowych miejsc.

Tak się jakoś składało, że nieważne czy odwiedzałem kraje do rowerów średnio nastawione (USA), czy kraje wybitnie pro rowerowe (Szwecja, Dania, itd.) zawsze starałem się korzystać z tego środka lokomocji. Wypożyczałem je od znajomych (Szkocja, Dania), korzystałem z wypożyczalni (Luksemburg) albo po prostu kupowałem (USA, Szwecja).

Szwecja – rowerowy raj

I właśnie przy ostatnim z wymienionych państw – Szwecji – chciałbym zatrzymać się na dłużej. W tym kraju mieszkałem przez okrągły rok i przez cały czas jeździłem na rowerze. Naprawdę, da się! Co prawda mieszkałem na południu, w studenckim miasteczku Lund ze znakomitym system ścieżek i dużą kulturą rowerową. Dodatkowo Lund jest położone w najcieplejszym rejonie Szwecji – Skanii. Ale uznałem, że skoro w Szwecji da się przez cały rok jeździć na rowerze, to dlaczego nie Polsce?

Co prawda było to ponad 15 lat temu. Porównanie wtedy systemu ścieżek rowerowych w Warszawie (Polsce) i Lund (Szwecji) wypadało zdecydowanie na korzyść Szwecji. Ale mam wrażenie, że w ostatnich latach w Polsce coś drgnęło. Ścieżek rowerowych, a zatem rowerzystów w Warszawie (ale i w całej Polsce) jest znacznie więcej! Pogoda (globalne ocieplenie) też raczej sprzyja jeździe na rowerze.

Bezpieczeństwo über alles!

Dzień bez Samochodu 2018 2Ok, i tu bardzo ważna uwaga przy okazji dzisiejszego święta. Jeśli korzystacie z roweru, zawsze dbajcie o bezpieczeństwo! Czyli kask, światełka i odblaski to absolutnie obowiązkowe wyposażenie. Nie jeżdżę na rowerze bez kasku i zawsze staram się mieć jakiś rzucający się w oczy strój (specjalną rowerową kurtkę, zwykłą kamizelkę odblaskową albo przynajmniej opaski odblaskowe). Do tego oczywiście zabieram zdrowy rozsądek i szacunek do innych uczestników ruchu (zwłaszcza pieszych i dzieci na rowerach).

Mimo to nie udało mi się w styczniu tego roku uniknąć potrącenia przez dostawcę pizzy. Wieczorną porą (dobrze oświetlony i widoczny) wybrałem się na rowerze załatwić  kilka spraw. Na małej, osiedlowej uliczce dojeżdżając do  skrzyżowania równorzędnego, zatrzymałem się przepuszczając samochody jadące z prawej. Pierwszy przejechał na wprost, ale drugim jechał dostawca pizzy, który postanowił skręcić w lewo i wjechał prosto we mnie! Na szczęście skończyło się na pogiętym przednim widelcu i kole zmienionym w ósemkę, ale nie było to przyjemne doświadczenie.

Dzień bez Samochodu 2018

Zachęcam do używania rowerów zamiast aut. Często zresztą zdarza mi się dojeżdżać do klientów lub urzędów na rowerze. Część z moich klientów jest przyzwyczajona, że obok teczki z dokumentami będę miał kask. Oczywiście korzystam z roweru w takich sytuacjach w miarę możliwości i staram się nie epatować „ubocznymi skutkami” jazdy bicyklem, ale sam sposób komunikacji w mieście polecam – naprawdę warto. Zwłaszcza, że wydatki na zakup i eksploatację roweru można wrzucić w koszty uzyskania przychodu (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą). Nasze organy podatkowe raczej nigdy nie miały z tym problemu. A jeśli twój urzędnik administracji skarbowej ma z tym problem, przyślij go do mnie ;-)!

Także korzystaj z roweru ile się da, nie tylko w Dzień bez Samochodu 2018!

*****

Polubiłaś/eś Niepodatkowego Rozbójnika? Zapraszam do lektury innych moich tekstów z tego cyklu, np.  Niepodatkowy Rozbójnik #2 – „Ameryka po kawałku” albo Niepodatkowy Rozbójnik #3: Chmielobranie 2018.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: RODO & polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: