Radosław Maćkowski

doradca podatkowy

Jestem doradcą podatkowym, prawnikiem z kilkunastoletnim doświadczeniem w doradztwie podatkowym dla przedsiębiorstw z sektora healthcare & life sciences (farmaceutyki, wyroby medyczne, apteki, usługi medyczne, kosmetyki) oraz innych branż, w tym marketingowej, spożywczej, napojów alkoholowych, budowlanej, nieruchomościowej i IT. Jestem współtwórcą zespołu kancelarii MVP TAX.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Niepodatkowy Rozbójnik #3: Chmielobranie 2018

Radoslaw Mackowski14 września 2018Komentarze (0)

Chmielobranie Tydzień temu wybrałem się na krótki urlop do Piotrawina i Karczmisk, na naszą piękną Lubelszczyznę. Okazja była nie lada, bo było to Chmielaki Krasnostawskie Winobranie 2018 Chmielobranie 2018. Tym razem Niepodatkowy Rozbójnik będzie o inspirujących miejscach i ludziach jednocześnie.

Dlaczego Chmielobranie?

Chmielobranie Na początek wyjaśnię, że Chmielaki Krasnostawskie i Chmielobranie to dwie różne imprezy. Pierwsza z nich to naprawdę duże przedsięwzięcie angażujące władze samorządowe, licznych sponsorów i tysiące, jeśli nie dziesiątki tysięcy ludzi. A Chmielobranie to kameralna branżowa impreza  przygotowana głównie siłami Pawła Piłata i Wiktora Niedziałka.

Pierwszy z nich wraz z rodziną, w tym z ojcem – Józefem Piłatem, prowadzi firmę Polish Hops. Panowie prowadzą kilkunastohektarową plantację chmielu w rejonie Karczmisk. Uprawiają tam kilkanaście polskich i zagranicznych odmian chmielu.

Chmielobranie

Pałac w Piotrawinie

Drugi z nich, Wiktor Niedziałek, prowadzi wraz ze swoją rodziną pensjonat w Pałacu Piotrawin, malowniczo położony na skarpie nad Wisłą. Kompleks pałacowo-parkowy został ostatnio wzbogacony o oranżerię.

Chmielobranie to z jednej strony zwiedzanie chmielników i przetwórni chmielu należących do rodziny Piłatów, a z drugiej strony dyskusje, spotkania i inne atrakcje (np. beer pong, konkurs rozpoznawania chmielu, wyścigi kosiarek) odbywające się w okolicach Pałacu Piotrawin.

Karczmiska i Polish Hops

Chmielobranie Polish Hops z Karczmisk robi naprawdę bardzo wartościową pracę jak chodzi o uprawę i promocję polskiego chmielu. Izabela, Oktawia, Marynka, Junga, Puławski czy Sybilla to nazwy polskich odmian chmielu, które trafiają do piwa nie tylko z polskich browarów. Paweł Piłat (zwany także cesarzem polskiego chmielu) reintrodukował także polskie odmiany chmielu takie jak Zula i Tomyski Odmiany te mogły zostać skazane na zapomnienie, ale dzięki pracy Piłatów tak się nie stało. Rodzina Piłatów potrafi też bardzo ciekawie opowiadać o historii uprawy chmielu, zdradzając różne tajniki jego uprawy. Wędrówki po chmielnikach, słuchanie opowieści i zrywanie przepysznych jabłek prosto z drzew to tylko część atrakcji.

To była moja czwarta wizyta w Karczmiskach, także jest to miejsce do którego można i warto wracać.

Pałac Piotrawin i pierwszy polski zombie

Chmielobranie

Kościół w Piotrawinie

Pałac biskupów krakowskich w Piotrawinie ma 900-letnią historię. Ale tuż obok niego możemy znaleźć gotycki kościół wybudowany przez jeńców krzyżackich. Można się w nim dowiedzieć o historii pierwszego polskiego zombie – rycerza Piotra Strzemieńczyka. Historia ta będzie niedługo miała już 1000 lat! Najciekawiej legendę o wskrzeszeniu rycerza przez biskupa Stanisława ze Szczepanowa opowiada wspomniany na początku Wiktor Niedziałek. Dlatego jeśli masz wolny weekend i chcesz odwiedzić to ciekawe miejsce – pojedź do Piotrawina!

*****

Jeśli lubicie czytać blogi o podróżach z piwem w tle, to bardzo polecam blog Kuby Niemca – https://thebeervault.blogspot.com/. A jeśli interesuje Was tematyka prawna i alkoholowa to polecam blog Dawida Siedleckiego Browar Paragraf.

Polecam też innych Niepodatkowych Rozbójników z mojego bloga, na przykład ten: Niepodatkowy Rozbójnik #1 – Spisz turystycznie i żelorze

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem rmackowski@mvptax.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: