Radosław Maćkowski

doradca podatkowy

Jestem doradcą podatkowym, prawnikiem z 20-letnim doświadczeniem w doradztwie podatkowym dla przedsiębiorstw z sektora healthcare & life sciences (farmaceutyki, wyroby medyczne, apteki, usługi medyczne, kosmetyki). Doradzam także przedsiębiorcom z innych branż, w tym: budowlanej, nieruchomościowej, IT, marketingowej, spożywczej, oraz napojów alkoholowych.
[Więcej >>>]

Kontakt / Contact

Niepodatkowy Rozbójnik #3: Chmielobranie 2018

Radosław Maćkowski14 września 2018Komentarze (0)

Chmielobranie Tydzień temu wybrałem się na krótki urlop do Piotrawina i Karczmisk, na naszą piękną Lubelszczyznę. Okazja była nie lada, bo było to Chmielaki Krasnostawskie Winobranie 2018 Chmielobranie 2018. Tym razem Niepodatkowy Rozbójnik będzie o inspirujących miejscach i ludziach jednocześnie.

Dlaczego Chmielobranie?

Chmielobranie Na początek wyjaśnię, że Chmielaki Krasnostawskie i Chmielobranie to dwie różne imprezy. Pierwsza z nich to naprawdę duże przedsięwzięcie angażujące władze samorządowe, licznych sponsorów i tysiące, jeśli nie dziesiątki tysięcy ludzi. A Chmielobranie to kameralna branżowa impreza  przygotowana głównie siłami Pawła Piłata i Wiktora Niedziałka.

Pierwszy z nich wraz z rodziną, w tym z ojcem – Józefem Piłatem, prowadzi firmę Polish Hops. Panowie prowadzą kilkunastohektarową plantację chmielu w rejonie Karczmisk. Uprawiają tam kilkanaście polskich i zagranicznych odmian chmielu.

Chmielobranie

Pałac w Piotrawinie

Drugi z nich, Wiktor Niedziałek, prowadzi wraz ze swoją rodziną pensjonat w Pałacu Piotrawin, malowniczo położony na skarpie nad Wisłą. Kompleks pałacowo-parkowy został ostatnio wzbogacony o oranżerię.

Chmielobranie to z jednej strony zwiedzanie chmielników i przetwórni chmielu należących do rodziny Piłatów, a z drugiej strony dyskusje, spotkania i inne atrakcje (np. beer pong, konkurs rozpoznawania chmielu, wyścigi kosiarek) odbywające się w okolicach Pałacu Piotrawin.

Karczmiska i Polish Hops

Chmielobranie Polish Hops z Karczmisk robi naprawdę bardzo wartościową pracę jak chodzi o uprawę i promocję polskiego chmielu. Izabela, Oktawia, Marynka, Junga, Puławski czy Sybilla to nazwy polskich odmian chmielu, które trafiają do piwa nie tylko z polskich browarów. Paweł Piłat (zwany także cesarzem polskiego chmielu) reintrodukował także polskie odmiany chmielu takie jak Zula i Tomyski Odmiany te mogły zostać skazane na zapomnienie, ale dzięki pracy Piłatów tak się nie stało. Rodzina Piłatów potrafi też bardzo ciekawie opowiadać o historii uprawy chmielu, zdradzając różne tajniki jego uprawy. Wędrówki po chmielnikach, słuchanie opowieści i zrywanie przepysznych jabłek prosto z drzew to tylko część atrakcji.

To była moja czwarta wizyta w Karczmiskach, także jest to miejsce do którego można i warto wracać.

Pałac Piotrawin i pierwszy polski zombie

Chmielobranie

Kościół w Piotrawinie

Pałac biskupów krakowskich w Piotrawinie ma 900-letnią historię. Ale tuż obok niego możemy znaleźć gotycki kościół wybudowany przez jeńców krzyżackich. Można się w nim dowiedzieć o historii pierwszego polskiego zombie – rycerza Piotra Strzemieńczyka. Historia ta będzie niedługo miała już 1000 lat! Najciekawiej legendę o wskrzeszeniu rycerza przez biskupa Stanisława ze Szczepanowa opowiada wspomniany na początku Wiktor Niedziałek. Dlatego jeśli masz wolny weekend i chcesz odwiedzić to ciekawe miejsce – pojedź do Piotrawina!

*****

Jeśli lubicie czytać blogi o podróżach z piwem w tle, to bardzo polecam blog Kuby Niemca – https://thebeervault.blogspot.com/. A jeśli interesuje Was tematyka prawna i alkoholowa to polecam blog Dawida Siedleckiego Browar Paragraf.

Polecam też innych Niepodatkowych Rozbójników z mojego bloga, na przykład ten: Niepodatkowy Rozbójnik #1 – Spisz turystycznie i żelorze

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: RODO & polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: