Radosław Maćkowski

doradca podatkowy

Jestem doradcą podatkowym, prawnikiem z kilkunastoletnim doświadczeniem w doradztwie podatkowym dla przedsiębiorstw z sektora healthcare & life sciences (farmaceutyki, wyroby medyczne, apteki, usługi medyczne, kosmetyki) oraz innych branż, w tym marketingowej, spożywczej, napojów alkoholowych, budowlanej, nieruchomościowej i IT. Jestem współtwórcą zespołu kancelarii MVP TAX.
[Więcej >>>]

Kontakt / Contact

Kasa fiskalna online dla lekarzy

Radosław Maćkowski08 kwietnia 2021Komentarze (0)

Kasa fiskalna online to temat stosunkowo nowy. Niemniej obowiązek wprowadzenia do użytku takich kas dotknie już niedługo niektórych specjalistów z branży medycznej. W szczególności będą to lekarze oraz stomatolodzy wykonujący usługi w zakresie opieki medycznej. Mają oni obowiązek wymiany kas fiskalnych na kasy online do 30 czerwca 2021 r. Innymi słowy, nowa kasa online powinna być gotowa do użytku w gabinecie (czyli być skonfigurowana i zafiskalizowana) już od 1 lipca 2021 r. Czy jesteś ciekawa/y jak taka kasa działa, czym różni się od zwykłej kasy i kto konkretnie musi taką kasę zakupić? W takim razie zapraszam do lektury niniejszego wpisu.

Jak działa kasa fiskalna online?

Kasa fiskalna onlineW uproszczeniu kasa fiskalna online pozwala na bieżące rejestrowanie transakcji i wysyłanie danych o nich (np. informacji o podstawie opodatkowania i rodzaju usług) za pomocą Internetu do Centralnego Repozytorium Kas (CRK). CRK to gigantyczny zbiór danych prowadzony przez Ministerstwo Finansów. Ministerstwo i podległa mu Krajowa Administracja Skarbowa będzie na bieżąco analizować dane z tego zbioru żeby wyłowić ewentualne nieprawidłowości. W związku z tym taka kasa taka musi być stale podłączona do Internetu za pomocą sieci WIFI albo karty GSM.

Czym kasa fiskalna online różni się od zwykłej kasy?

Podobieństwa kas online do dotychczasowych urządzeń fiskalnych są następujące:

 • co do zasady wygląd kasy i jej obsługa jest taki sam jak tradycyjnych urządzeń fiskalnych – trzeba drukować paragony i raporty fiskalne;
 • przeglądy kas fiskalnych tradycyjnych i online wykonują serwisanci co 2 lata
 • elektroniczna pamięć do przechowywanie paragonów (obecnie niektóre kasy mają taką funkcję, inne nie).

Różnice:

 • konieczność posiadania stałego przez kasę dostępu do sieci internetowej i cyklicznego wysyłania danych do CRK;
 • brak obowiązku zgłoszenia urządzeń fiskalnych (będzie zarejestrowane wraz z fiskalizacją przez serwisanta i pierwszym połączeniem do CRK);
 • techniczna możliwość wystawienia e-paragonu.

Kto od 1 lipca 2021 r. powinien wymienić kasę na kasę fiskalną online?

Jak już wspominałem, do 1 lipca 2021 r. lekarze i lekarze dentyści świadczący usługi w zakresie opieki medycznej wymieniają swoje kasy na kasy fiskalne online.

Co to oznacza w praktyce? Czy psycholog lub fizjoterapeuta powinien taką kasę wymienić? Nie, ponieważ komentowane przepisy tych profesji nie wskazują. Czy lekarz wykonujący wyłącznie badania kliniczne lub działania edukacyjne powinien nabyć kasę fiskalną online? Nie wiadomo, ponieważ nigdzie nie zdefiniowano zakresu usług w zakresie opieki medycznej. Ale nawet gdyby uznać, że usługi w zakresie opieki medycznej obejmują badania kliniczne, to wykonuje się je na rzecz innych przedsiębiorców lub organizacji. A transakcje z takimi podmiotami nie są nabijane na kasach fiskalnych. Ale czy lekarz wykonujący swoje usługi np. w ramach spółki osobowej takiej kasy powinien używać? Lub lekarz udzielający porad pacjentom w ramach kontraktu na rzecz podmiotu leczniczego? To już bardziej zaawansowane pytania. W razie wątpliwości zapraszam do kontaktu.

***

Kasa fiskalna onlineWięcej na temat kas fiskalnych online znajdziesz w materiale informacyjnym przygotowanym przeze mnie we współpracy z jednym z producentów kas. Link do materiałów (krótkich filmów, podcastu i FAQ): https://kasadlalekarza.com.pl/prawnikwyjasnia/.

Zapraszam przy okazji do lektury wpisu pt. Tajemnica lekarska i podatki. We wpisie wspominam o tym jakie informacje lekarz powinien ujawnić organom KAS podczas czynności sprawdzających czy kontroli podatkowej. Temat jest pośrednio związany z kasami fiskalnymi. Pamiętaj, że ustalasz opis świadczonych usług, który będzie wyświetlał się na paragonie i przy okazji będzie wysyłany przez kasę online do Centralnego Repozytorium Kas. Zbyt szczegółowy opis usługi powiązany z płatności online od klienta może tą tajemnicą lekarską naruszać. Ale to już temat na inny wpis.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: RODO & polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: