Radosław Maćkowski

doradca podatkowy

Jestem doradcą podatkowym, prawnikiem z 20-letnim doświadczeniem w doradztwie podatkowym dla przedsiębiorstw z sektora healthcare & life sciences (farmaceutyki, wyroby medyczne, apteki, usługi medyczne, kosmetyki). Doradzam także przedsiębiorcom z innych branż, w tym: budowlanej, nieruchomościowej, IT, marketingowej, spożywczej, oraz napojów alkoholowych.
[Więcej >>>]

Kontakt / Contact

Wiążące Informacje Stawkowe – przegląd

Radosław Maćkowski01 lipca 2021Komentarze (0)

Właśnie minął rok od od wprowadzenia nowej matrycy stawek VAT. W ramach ułatwienia życia podatnikom wprowadzono Wiążące Informacje Stawkowe (WIS) i wydano już ich kilka tysięcy! Ja sam miałem okazję ubiegania się o kilkadziesiąt WIS-ów dla moich klientów i w ramach niniejszego wpisu chętnie podzielę się kilkoma z nich.

Wiążące Informacje Stawkowe w sprawie materiałów higienicznych

Wiążące Informacje StawkoweJeszcze w zeszłym roku udało mi się uzyskać Wiążące Informacje Stawkowe dot. materiałów higienicznych potwierdzające możliwość stosowania 8% lub nawet 5% stawki VAT. Chodziło w szczególności o podkłady higieniczne (na łóżka z tekstylopodobnej włókniny przeznaczone dla dorosłych nietrzymających moczu lub stolca). W tym przypadku w decyzji wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdzono opodatkowanie 8% stawką VAT. Jako podstawę wskazano art. 41 ust. 2 ustawy, w związku z art. 146aa ust. 1 pkt 2 ustawy i poz. 13 załącznika nr 3 do ustawy (8% dla wyrobów medycznych). Natomiast w przypadku pieluszek dla dzieci oraz wkładów/pieluch dla dorosłych KIS wskazał 5% VAT. Czyli stawkę przewidzianą dla towarów sklasyfikowanych w Nomenklaturze Scalonej CN pod kodem 9619 00, Zawiera on m.in. pieluchy i wkładki dla niemowląt oraz podobne artykuły.

WIS w sprawie baterii do aparatów słuchowych

W tym roku udało mi się uzyskać Wiążące Informacje Stawkowe dotyczące baterii do aparatów słuchowych. Ponieważ baterie mojego klienta posiadały dokumenty potwierdzające ich status jako wyrobów medycznych, KIS przyznał prawo do stosowania 8% stawki VAT. Jest to o tyle istotne rozstrzygnięcie, że oddala problem ze stosowaniem 8% stawki do wyposażenia wyrobów medycznych. O tej kwestii pisałem na blogu m.in. w tych wpisach: Stawka VAT na wyposażenie aparatów USG – 8% potwierdza NSA lub Oprawki okularów i stawka VAT. Pisałem o tym problemie także dla portali podatkowo-prawnych: NSA potwierdza 8-proc. VAT na sprzęt medyczny i jego wyposażenie.

Wiążące Informacje Stawkowe – pełen przegląd

To tylko wybrane WIS-y, które uzyskałem dla moich klientów. Jestem w trakcie przygotowania kolejnych wniosków albo uzyskiwania nowych WIS-ów. Jeśli chcesz uzyskać taką decyzję dla swojej usługi, towaru lub świadczenia kompleksowego, zapraszam do kontaktu. O samych WIS-ach i ich roli pisałem w tym wpisie: Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS).

Mamy na szczęście coraz bogatszą praktykę stosowania nowej matrycy. Niemniej prawda jest taka, że w tym wachlarzu WIS-ów coraz trudniej jest się odnaleźć. Dlatego dla moich klientów przygotowuję  przeglądy WIS-ów wydanych w ich obszarze zainteresowań. Chodzi m.in. o przegląd stawek VAT stosowanych odnośnie suplementów diety (płynnych i stałych), napraw i konserwacji wyrobów medycznych lub dostaw takich wyrobów. Ale nie tylko. Zapraszam do wyboru zakresu Twojego przeglądu i współpracy także w tym zakresie.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: RODO & polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: