Radosław Maćkowski

doradca podatkowy

Jestem doradcą podatkowym, prawnikiem z 20-letnim doświadczeniem w doradztwie podatkowym dla przedsiębiorstw z sektora healthcare & life sciences (farmaceutyki, wyroby medyczne, apteki, usługi medyczne, kosmetyki). Doradzam także przedsiębiorcom z innych branż, w tym: budowlanej, nieruchomościowej, IT, marketingowej, spożywczej, oraz napojów alkoholowych.
[Więcej >>>]

Kontakt / Contact

Stawka VAT na usługi kosmetyczne

Radosław Maćkowski04 marca 2024Komentarze (0)

Dziś chciałbym poruszyć świeży temat dotyczący zmian w podatkach, które będą miały wpływ na branżę kosmetyczną. Ministerstwo Finansów opublikowało 1 marca 2024 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu obniżenie VAT-u do 8% na niektóre zabiegi upiększające. Zatem zgodnie z tym projektem, stawka VAT na usługi kosmetyczne od 1 kwietnia 2024 roku obniży się o 15 punktów procentowych. Obecnie stawka VAT na usługi kosmetyczne wynosi 23%, więc obniżenie podatku VAT powinno być ogromną ulgą dla przedsiębiorców. A przynajmniej dla tych którzy nie działają w szarej strefie i są podatnikami VAT.

Stawka VAT na usługi kosmetyczne – lista usług z 8% VAT

*

Jakie usługi będą korzystały z tej preferencji? Te sklasyfikowane w grupowaniach Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU):

 • 96.02.13.0 Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure czyli:
  • usługi pielęgnacyjne i upiększające dotyczące urody i twarzy (które nie wymagają specjalistycznej wiedzy lekarskiej), włączając usługi kosmetyczne,
  • usługi wykonywania manicure i pedicure,
  • usługi związane z poradnictwem dotyczącym pielęgnacji urody i wykonywania makijażu.
 • ex 96.02.14.0 Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure, świadczone w domu (zakres jak wyżej)
 • 96.02.19.0 Pozostałe usługi kosmetyczne, czyli
  • usługi w zakresie higieny osobistej, pielęgnacji ciała, depilacji, naświetlania promieniami ultrafioletowymi i podczerwonymi,
  • pozostałe usługi kosmetyczne.

Warto podkreślić, że obniżona stawka VAT na usługi kosmetyczne nie obejmie:

 • opieki zdrowotnej typu lifting twarzy czy operacji plastycznych,
 • zabiegów z kategorii inwazyjnych, takie jak np. wykonanie tatuażu,
 • usług solarium,
 • masażów.

Co ciekawe uzasadnienie do projektu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie obniżenia stawek podatku od towarów i usług zawiera drobną sprzeczność. Jako przykład świadczeń objętych 8% stawką wymienia usługi przekłuwanie uszu. Z drugiej strony piercing (czyli wykonywanie przekłuć na ciele i wprowadzaniu w takie miejsca kolczyków) jako zabieg z kategorii inwazyjnych, według uzasadnienia, z 8% stawki ma nie korzystać. Czy słusznie? Tu pomoże analiza przepisów PKWiU, ale to temat na inny wpis.

8% stawka VAT na usługi kosmetyczne – uzasadnienie zmian

Jak obniżenie podatku VAT uzasadnia Ministerstwo Finansów? Z uzasadnienia wynika, że proponowane rozwiązanie powinno:

 • przyczynić się do polepszenia sytuacji finansowej przedsiębiorców świadczących te usługi (w duże mierze mikroprzedsiębiorców),
 • stanowić zachętę do prowadzenia działalności rozliczanej zgodnie z obowiązującymi przepisami, co ułatwi decyzję o wyjściu z szarej strefy niektórym przedsiębiorcom (zwłaszcza tym, którzy powodowani dotąd być może wysokimi kosztami, nie ujawniali wszystkich przychodów z tej działalności),
 • mieć wpływ na aktywizację zawodową kobiet (ponieważ wśród usługodawców – przedsiębiorców, jak również pracowników zatrudnionych w tym sektorze – przeważają kobiety),
 • jeśli obniżenia stawki VAT przełoży się na ceny oferowanych usług należałoby spodziewać się zwiększonej dostępności tych usług na rynku dla konsumentów.

Można więc zakładać, że dla klientów również jest to dobra wiadomość, ponieważ niższy podatek oznacza potencjalnie niższe ceny usług kosmetycznych. Czy wpłynie na obniżenie cen w branży beauty? Czas pokaże.

Jednakże warto zaznaczyć, że projekt rozporządzenia musi jeszcze przejść przez odpowiednie procedury legislacyjne, więc ostateczne decyzje mogą się jeszcze zmienić. Niemniej jednak, już teraz widać pozytywny kierunek, jaki Ministerstwo Finansów chce obrać w kontekście wsparcia przedsiębiorców i poprawy sytuacji na rynku usług kosmetycznych.

Będę śledzić rozwój sytuacji i informować Was o ewentualnych zmianach oraz ostatecznych decyzjach dotyczących obniżenia stawek VAT na usługi kosmetyczne. Bądźcie na bieżąco!

Edit 1: zapraszam do lektury m.in. komentarza z 13 marca 2024 r. dot. stawek VAT na usługi kosmetyczne: Niższy VAT dla branży beauty może wywołać liczne spory. Udzieliłem go dla portalu Prawo.pl.

Edit 2: rozporządzenie wprowadzające wyżej opisane zmiany zostało już ogłoszone w Dzienniku Ustaw i wchodzi w życie od 1 kwietnia 2024 r. tak jak planowano. Link do rozporządzenia

 

*Ilustracja powstała z użyciem AI Copilot obsługiwanego przez DALL-E 3

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: RODO & polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: