Radosław Maćkowski

doradca podatkowy

Jestem doradcą podatkowym, prawnikiem z 20-letnim doświadczeniem w doradztwie podatkowym dla przedsiębiorstw z sektora healthcare & life sciences (farmaceutyki, wyroby medyczne, apteki, usługi medyczne, kosmetyki). Doradzam także przedsiębiorcom z innych branż, w tym: budowlanej, nieruchomościowej, IT, marketingowej, spożywczej, oraz napojów alkoholowych.
[Więcej >>>]

Kontakt / Contact

Zmiana opodatkowania PIT

Radosław Maćkowski12 lutego 2024Komentarze (0)

Jesteś lekarzem, pielęgniarką, osobą wykonującą jeden z zawodów medycznych i prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą (JDG)? Właśnie nadchodzi ostatnia chwila żeby zmienić formę opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) za 2024 r. O tym jak zmiana opodatkowania PIT może być dokonana pisałem w Jak przejść na ryczałt w 2022 r.? Przypomnę: wystarczy do wtorku, 20 lutego 2024 r. złożyć swojemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o wyborze innej formy opodatkowania. Można też zrobić to elektronicznie, składając na portalu Biznes.gov.pl wniosek CEiDG-1 na podstawie przepisów ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Jaką formę opodatkowania PIT wybrać?

W przypadku JDG na stole masz do wyboru trzy formy opodatkowania: Zmiana opodatkowania PIT

– skalę podatkową z różnymi stawkami PIT:- 12%, 32 i nawet 36 % (przychód powyżej 1 mln złotych)

– podatek liniowy – 19%

– ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Ta ostatnia forma opodatkowania akurat nie jest uregulowana w ustawie o podatku dochodowy od osób fizycznych, ale w innych przepisach. O zasadach rozliczeń ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w 2022 r., w tym o nowej składce zdrowotnej pisałem w tekście pt. Ryczałt dla lekarzy w Nowym Ładzie. Przypomnę, stawki ryczałtu w przypadku usług w zakresie opieki zdrowotnej opodatkowane są według jednej – 14% – stawki ryczałtu. Ale uwaga! Jeśli prowadzisz szkolenia lub inne formy edukacji to część twoich przychodów może podlegać atrakcyjnej 8,5% stawce ryczałtu. Dostępne są także inne stawki ryczałtu, w zależności od tego co robisz. Niektóre stawki ryczałtu wynoszą tylko 5,5%, a nawet tylko 3%. Także zmiana opodatkowania PIT na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych może być bardzo kuszącym rozwiązaniem.

Zmiana opodatkowania PIT i konsultacje podatkowe

*

Przed wyborem nowej formy opodatkowania warto zbadać co jest bardziej korzystne. Czy rozliczać podatki na starych zasadach czy może wprowadzić małą rewolucję. Takie konsultacje nie zabierają dużo czasu. W ich ramach można zrobić symulację różnych form opodatkowania, czyli innymi słowy policzyć co bardziej się opłaca. Pamiętać trzeba, że różne formy opodatkowania niosą ze sobą różne wysokości składek zdrowotnych. Ten czynnik także trzeba uwzględnić w takich kalkulacjach przed zmianą formy opodatkowania. W przypadku podatku liniowego składka zdrowotna wynosi 4,9% skali, a w przypadku skali podatkowej nawet 9%. Dla przypomnienia, w 2024 roku stawki miesięcznej składki zdrowotnej dla ryczałtowców zależą od wysokości przychodów osiągniętych w poprzednim roku podatkowym i wynoszą:

Zmiana opodatkowania PIT

Stawki składki zdrowotnej dla ryczałtowców

Zmiana opodatkowania PIT nie jest trudnym procesem do przeprowadzenia. Odpowiednie wyliczenie najbardziej korzystnej formy opodatkowania i zgłoszenie w terminie ewentualnej zmiany to kluczowe elementy. Jeśli masz wątpliwości, zapraszam do kontaktu.

*Jedna z ilustracji powstała z użyciem AI Copilot obsługiwanego przez DALL-E 3

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: RODO & polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: