Radosław Maćkowski

doradca podatkowy

Jestem doradcą podatkowym, prawnikiem z kilkunastoletnim doświadczeniem w doradztwie podatkowym dla przedsiębiorstw z sektora healthcare & life sciences (farmaceutyki, wyroby medyczne, apteki, usługi medyczne, kosmetyki) oraz innych branż, w tym marketingowej, spożywczej, napojów alkoholowych, budowlanej, nieruchomościowej i IT. Jestem współtwórcą zespołu kancelarii MVP TAX.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Nowe stawki VAT coraz bliżej!

Radosław Maćkowski05 marca 2019Komentarze (0)

Można uznać, że przepisy regulujące nowe stawki VAT zbliżają się! I to z prędkością rakiety! Dziś krótki wpis o tym, że projekt nowej matrycy VAT na początku marca został zaakceptowany przez Komitet Stały Rady Ministrów, a na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o VAT w tym zakresie. Projekt ten znalazł się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów po numerem UD483.  [Update: zgodnie z informacjami z 6 marca, projekt trafił już do sejmu]. Jeśli nie nastąpi żaden kataklizm można  zakładać, że nowe stawki VAT wejdą w życie już od 2020 r. (a niektóre przepisy z nimi związane nawet wcześniej).

Nowe stawki VAT – przyśpieszenie prac

Nowe stawki VATWedług dziennika Rzeczpospolita Ministerstwo Finansów chce zintensyfikować prace nad nowymi stawkami VAT i przepisami regulującymi nowy instrument do potwierdzania prawidłowości stosowanych stawek VAT. Ten instrument to oczywiście Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS). Przyśpieszenie prac jest więc szczególnie istotne w kontekście uruchomienia WIS dla podatników już od czerwca. Choć pierwotnie zakładano, że będzie to już kwiecień.

Nie wchodzę w szczegóły nowych regulacji, ponieważ opisywałem zmiany VAT m.in. tu: Jest już nowa matryca VAT – link i komentarz oraz tu: Raport z konsultacji nowej matrycy stawek VAT. Wspomnę tylko o sukcesie związanym z rozszerzeniem zakresu stosowania stawki obniżonej (8%) do oprogramowania będącego wyrobem medycznym. Chodzi o sprzedaż licencji lub innych usług o podobnym charakterze w stosunku do wyrobów medycznych. Dla szczególnie dociekliwych: kwestię tą reguluje pozycja 74 wykazu towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7% (a de facto 8%).

Jest jeszcze kilka ciekawych zmian dla usług i towarów związanych z ochroną zdrowia. Między innymi 8% stawka VAT na dostawy medykamentów dla zwierząt. Ze szczegółami zmienianych przepisów jak i uwagami do projektu nowej matrycy VAT można zapoznać się na stronach Rządowego Centrum Legislacji. A także już od 6 marca na stronie sejmu.

O kolejnych wieściach związanych z nową matryca VAT będę na pewno pisał na blogu „Podatki na zdrowie”. Więcej wieści o nowych stawkach VAT także w mediach społecznościowych z blogiem związanych:

  1. Facebook
  2. LinkedIn
  3. Twitter
  4. Instagram

Nowe stawki VAT coraz bliżej! Trzymamy rękę na pulsie! I jak to mówiono w prastarej polszczyźnie: stay tuned!

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem rmackowski@mvptax.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: