Radosław Maćkowski

doradca podatkowy

Jestem doradcą podatkowym, prawnikiem z 20-letnim doświadczeniem w doradztwie podatkowym dla przedsiębiorstw z sektora healthcare & life sciences (farmaceutyki, wyroby medyczne, apteki, usługi medyczne, kosmetyki). Doradzam także przedsiębiorcom z innych branż, w tym: budowlanej, nieruchomościowej, IT, marketingowej, spożywczej, oraz napojów alkoholowych.
[Więcej >>>]

Kontakt / Contact

Raport z konsultacji nowej matrycy stawek VAT

Radosław Maćkowski20 lutego 2019Komentarze (0)

15 lutego na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się raport z konsultacji nowej matrycy stawek VAT. Dokument można znaleźć w tym miejscu, ale w przypadku kłopotów ze ściągnięciem pliku kopię raportu umieszczam także tu: Raport z konsultacji nowej matrycy stawek VAT. Nie ukrywam, że czekałem na ten dokument, ponieważ byłem ciekaw jak Ministerstwo Finansów odniesie się do uwag dotyczących choćby wyrobów medycznych. Albo do niektórych produktów spożywczych, w przypadku których stawka VAT powinna pozostać obniżona ze względu na deklarowany przez ministerstwo prozdrowotny charakter nowej matrycy stawek VAT. Poniżej moje wstępne uwagi.

Raport z konsultacji nowej matrycy stawek VAT – rozwiązania pozytywne

Raport z konsultacji nowej matrycy stawek VAT IRaport z konsultacji nowej matrycy stawek VAT przedstawia kilka pozytywnych rozwiązań. Zostaną one uwzględnione w kolejnej wersji projektu nowej matrycy stawek podatku od towarów i usług. Chodzi tu między innymi o:

  • 8% VAT do dostaw oprogramowania stanowiącego wyrób medyczny w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych. Obecnie administracja skarbowa stoi często na stanowisku, że dostawa takiego oprogramowania stanowi dostawę wyposażenie wyrobu medycznego albo oddzielne świadczenie usług. Tak czy inaczej w efekcie nie jest objęta preferencyjną stawką objęta preferencyjną stawką VAT, tak jak dostawa „fizycznych” wyrobów medycznych. Jednak od 2020 r. dostawa oprogramowania będzie traktowana w VAT dokładnie tak samo jak dostawa wyrobów medycznych „materialnych”.
  • 8% VAT do dostaw produktów leczniczych weterynaryjnych. Już wcześniej Ministerstwo Finansów sygnalizowało, że wycofa się z podwyżki stawki VAT na dostawy leków dla zwierząt. Pisałem o tym w tym miejscu: Produkty lecznicze weterynaryjne i nowy VAT. Faktycznie, ministerstwo uwzględniło uwagi pochodzące od naprawdę wielu podmiotów (w tym także od sporej liczby osób fizycznych).
  • 5% VAT do dostaw wszystkich towarów posiadających status dietetycznych środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego – „bez względu na kod Nomenklatury Scalonej”.
  • Możliwość wystąpienia o Wiążące Informacje Stawkowe (WIS) w odniesieniu do świadczeń kompleksowych. Chodzi tu o zestawy składające się z kilku towarów lub kilku usług. Rozwiązanie istotne także dla dostaw towarów i świadczenia usług związanych z ochroną zdrowia. Przykładowo można tu wymienić dostawy zestawów składających się z wyrobów medycznych i ich wyposażenia.
    Na marginesie uwaga: dobrze byłoby aby problematyczne świadczenia kompleksowe składające się jednocześnie z towarów i usług także mogły być objęte WIS. Chodzi o dostawy wyrobów medycznych i świadczenie usług ich konfiguracji, montowania lub adaptowania pomieszczeń, w których będą użytkowane.

Raport z konsultacji nowej matrycy stawek VAT – rozwiązania negatywne

Zgodnie z deklaracjami przedstawicieli Ministerstwa Finansów nowa matryca stawek VAT ma realizować prozdrowotną politykę publiczną (pisałem o tym tu: Czy nowa matryca stawek VAT jest zdrowa?). Ale niektóre rozwiązania zaproponowane przez Ministerstwo Finansów nie przekonują jeśli chodzi o ich prozdrowotne uzasadnienie:

  • 23% VAT do usług najmu, dzierżawy i leasingu operacyjnego wyrobów medycznych. Ministerstwo nie uwzględniło uwagi dot. stosowania od 2020 r. 8% stawki VAT do usług najmu, dzierżawy i leasingu operacyjnego wyrobów medycznych. Najem i dzierżawa wyrobów służących rehabilitacji i przywracaniu zdrowia dalej będą opodatkowane 23% stawką VAT, co wydaje się mało prozdrowotnym rozwiązaniem. Podobnie jak opodatkowanie 23% VAT leasingu operacyjnego wyrobów medycznych. To ostatnie rozwiązanie utrudnia dostęp do nowoczesnego sprzętu medycznego np. szpitalom w trudnej sytuacji finansowej.
  • 23% VAT dla wody mineralnej i źródlanej. Ze względów zdrowotnych korzystne byłoby opodatkowanie takiej wody preferencyjną stawką VAT – np. 8%, tak jak woda z sieci. A nie 23%, czyli taką samą jak dla słodzonych napojów gazowanych, czy alkoholu.
  • 23% VAT do dostaw produktów, które zastępują mleko – napoje roślinne (potocznie nazywane również „mlekami roślinnymi”). Te produkty powstają najczęściej z wykorzystaniem soi, owsa, ryżu, migdałów, orzechów kokosowych i orzechów nerkowca. Będą opodatkowane 23% stawką VAT, co raczej nie ucieszy osób z nietolerancjami pokarmowymi (choćby nietolerujących laktozy).
  • 23% VAT do dostaw tzw. „owoców morza” oraz ślimaków. Powyższe rozwiązanie stoi w wyraźniej sprzeczności z deklaracjami Ministerstwa Finansów dot. uwzględnienia prozdrowotnych założeń przy tworzeniu nowej matrycy stawek VAT. Stosowanie 23% stawki VAT stanowi sygnał dla społeczeństwa, iż spożycie ww. produktów nie ma walorów prozdrowotnych, co jest sprzeczne z ustaleniami naukowców. Ministerstwo odpowiadając na uwagi zgłoszone w tym zakresie niezależnie przez kilka podmiotów, w zasadzie zignorowało je. W szczególności, ministerstwo nie odniosło się do ww. prozdrowotnych argumentów, twierdząc że 5% stawka VAT obejmuje tylko podstawowe produkty spożywcze. Według ministerstwa trudno za takie jednak uznać w naszych warunkach kulturowych, klimatycznych tzw. owoce morza.

Rozwiązanie częściowo negatywne

Generalnie możliwość wystąpienia o WIS jeszcze przed 2020 r., tj. przed ostatecznym wdrożeniem nowej matrycy VAT, jest dobrym pomysłem. Rozwiązanie, które tylko częściowo można ocenić jako negatywne to możliwość aplikowania o WIS dopiero od 1 czerwca 2019 r., a nie od 1 kwietnia 2019 r. jak to pierwotnie zakładano. Inaczej mówiąc, podatnicy tracą dwa miesiące na przygotowanie do nowej matrycy VAT. Więcej na temat WIS we wpisie Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS).

***

Czekamy teraz na poprawiony projekt nowej matrycy stawek VAT. Tymczasem zapraszam do lektury innych moich wpisów dot. nowej matrycy stawek VAT:

  1. Jak przygotować się do zmiany stawek VAT (od 2019 r.)
  2. Zmiana stawek VAT – projekt nowej matrycy VAT na jesieni 2018 r.
  3. Jest już nowa matryca VAT – link i komentarz

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: RODO & polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: