Radosław Maćkowski

doradca podatkowy

Jestem doradcą podatkowym, prawnikiem z kilkunastoletnim doświadczeniem w doradztwie podatkowym dla przedsiębiorstw z sektora healthcare & life sciences (farmaceutyki, wyroby medyczne, apteki, usługi medyczne, kosmetyki) oraz innych branż, w tym marketingowej, spożywczej, napojów alkoholowych, budowlanej, nieruchomościowej i IT. Jestem współtwórcą zespołu kancelarii MVP TAX.
[Więcej >>>]

Kontakt / Contact

Odliczenie darowizny przekazywanej przez Facebook

Radosław Maćkowski19 lutego 2019Komentarze (0)

Niedawno pisałem o efektywnym podatkowo sposobie rozliczania darowizn przekazywanych na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (Darowizna na WOŚP a odliczenie od podatku). Tekst spotkał się ze sporym zainteresowaniem. Myślę, że jego popularność będzie rosła wraz ze zbliżaniem się 30 kwietnia 2019 r., a więc terminem na złożenie ostatecznej wersji deklaracji PIT. Tekst powstał tuż przed 27. finałem WOŚP, od tego czasu sporo zaszło. Np. tragedia w Gdańsku czy spontaniczna zbiórka pieniędzy pt. „Zapełnijmy ostatnią puszkę Pana Prezydenta dla WOŚP” zakończona ogromnym sukcesem i prawie 16 mln zł zebranych pieniędzy. I właśnie to ostatnie wydarzenie zainspirowało mnie do napisania krótkiego poradnika pt. „Odliczenie darowizny przekazywanej przez Facebook”.

Podatkowy mechanizm odliczenia

Odliczenie darowizny przekazywanej przez Facebook IW zasadzie nie chodzi tylko o datki przekazywane przez ten znany portal społecznościowy, ale także przez inne portale crowdfundingowe typu siepomaga.plzrzutka.pl czy wspieram.to. Takie zbiórki faktycznie mają wiele aspektów podatkowych. Ale chyba najważniejszym z nich (przynajmniej dla Ciebie) jest odpowiedź na pytanie czy zgodnie z art. 26 ust 1 pkt 9 ustawy o PIT, Ty jako darczyńca możesz w takiej sytuacji obniżyć swój PIT o przekazaną darowiznę? Przypominam, że przepis ten pozwala Ci odliczyć od dochodu określoną wartość przekazanych darowizn (tj. do limitu 6% kwoty dochodu w roku podatkowym).

Masz prawo do odliczenia darowizny o ile są spełnione są warunki określone w ww. przepisie. O jakie warunki chodzi? W skrócie, datek musi być przekazany na odpowiednie cele preferowane przez ustawodawcę (np. ochrony i promocji zdrowia lub działalności na rzecz osób niepełnosprawnych). Darowizna musi zostać też przekazana organizacji która posiada odpowiedni status. Na przykład organizacją preferowaną jest stowarzyszenie, fundacja lub spółdzielnia socjalna. Ale nie może być to partia polityczna czy związek zawodowy.

Odliczenie darowizny przekazywanej przez Facebook

Moim zdaniem nie ma przeszkód żeby odliczyć od dochodu wartość takiej darowizny nawet jeśli pieniądze przechodzą przez ręce pośredników (pamiętając jednak o ww. limicie). Fakt ten nie znaczenia, zakładając że jest to tylko pośrednictwo techniczne.

W tym duchu wypowiada się zresztą Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Chodzi na przykład o interpretacje z 15 września 2017 r. (nr 0111-KDIB4.4015.110.2017.2.BB) i z 22 sierpnia 2017 r. (nr 0115-KDIT1-1.4012.399.2017.1.AJ). Dyrektor KIS stwierdził w nich:

„Organizatorzy zbiórki działają wyłącznie jako osoby zajmujące się techniczną stroną zbiórki i tym samym są tylko pośrednikami w przekazywaniu darowizny. Zatem Wnioskodawca otrzymuje środki pieniężne (przedmiot darowizny) od osób wpłacających kwoty pieniężne (Darczyńców).”

Odliczenie darowizny przekazywanej przez Facebook IIPowyższe interpretacje dotyczyły co prawda warunków zastosowania kwoty wolnej w podatku od spadków i darowizn. Ale można jednak, moim zdaniem, argumentację w nich przedstawioną przenieść na podatki dochodowe i stosowanie ww. odliczenia darowizn od PIT.

Ponadto, jak wynika z wyjaśnień do regulaminu opublikowanego na Facebook:

„Datki na rzecz organizacji dobroczynnych przekazywane za pośrednictwem systemu płatności na Facebooku nie podlegają opłatom.”

Zatem cała kwota jest przekazywana beneficjentom i jest to kolejny argument za tym żeby darowizna w całości podlegała odliczeniu od Twojego dochodu.

Z drugiej strony nie udało mi się znaleźć rozstrzygnięcia (interpretacji czy wyroku), w którym potwierdzono by że odliczeniu od podatku PIT podlega darowizna przekazana przez pośrednika. Odliczenie darowizny przekazywanej przez Facebook nie jest więc oczywiste. Być może Ministerstwo Finansów powinno wydać w tym zakresie interpretację ogólną? Rozstrzygnęłaby ona wątpliwości interpretacyjne w temacie, w którym podatnicy o interpretacje indywidualne nie występują (a przynajmniej ja takiej nie znalazłem).

Przewodnik po portalach zajmujących się finansowaniem społecznościowym

Dla ułatwienia zamieściłem poniżej link ułatwiający znalezienie Ci odpowiedniego celu i formy finansowania społecznościowego:

Przewodnik po polskich platformach crowdfundingowych

Od razu zaznaczę, że nie wszystkie datki przekazane w ten sposób będą podlegały odliczeniu od podatku dochodowego. Tak jak napisałem wcześniej ważny jest cel darowizny, a listę takich celów wskazuje art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego (link do tekstu jednolitego ustawy aktualny na dzień 19 lutego 2019 r.). Ważny jest też status organizacji obdarowanej (a ten jest zdefiniowany art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego). Także zawsze przed przekazaniem darowizny, o ile Twoją intencją jest jej odliczenie od dochodu w PIT, musisz zbadać cel zbiórki i status obdarowanej organizacji.

Komentowałem ten temat ostatnio także dla portalu prawo.pl w artykule pt. „Zbiórki publiczne mają skutki podatkowe„.

Natomiast o skutkach podatkowych wspierania m.in. WOŚP przez podatników CIT piszę na blogu w tym miejscu: Pomoc Ukrainie i podatek CIT.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: RODO & polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: