Edit 23 grudnia 2024 r.
Z okazji nadchodzących Świąt życzę wszystkim spokojnego czasu z rodziną i z dala od ekranów telefonów czy tabletów! Jest za to dyspensa na seans filmu „Kevin sam w domu” w TV 😉
***
Okres świąteczny to czas spotkań, integracji i budowania relacji wśród pracowników oraz współpracowników firm z różnych branż, w tym również w sektorze ochrony zdrowia. Organizacja imprez świątecznych może przynosić korzyści w postaci zwiększenia motywacji, poprawy komunikacji i wzmocnienia więzi wśród zespołów. Jednakże istotna z punktu widzenia finansów firmy zapraszającej na wigilię jest możliwość zaliczenia wydatków na taką imprezę do kosztów uzyskania przychodu. Dlaczego impreza świąteczna w kosztach budzi takie kontrowersje? Zapraszam do lektury.
Impreza świąteczna w kosztach – tylko dla pracowników
Upraszczając, zgodnie z przepisami ustaw o podatkach dochodowych (PIT i CIT), kosztem uzyskania przychodu mogą być tylko wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodu lub zabezpieczenia źródła przychodu. W przypadku imprez świątecznych, kluczowa jest umiejętność wykazania związku między poniesionym kosztem a potencjalnym przychodem.
Czy w takim razie wszystkie wydatki na organizację imprezy świątecznej mają związek z potencjalnym przychodem? I czy tym samym mogą być zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT zaliczone do kosztów uzyskania przychodu? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników. Między innymi ważne jest to co kupujemy na takie imprezy oraz kogo zaprasza organizator. Tak, istotne jest to czy są to pracownicy etatowi, czy może również współpracownicy. Według fiskusa kosztem są wydatki – z wyjątkiem alkoholu – poniesione na rzecz m.in. pracowników oraz byłych pracowników. Organy akceptują także sytuacje gdy firma zaprosi członków zarządu, osoby najbliższe członków zarządu oraz innych osób sprawujących funkcje kierownicze.
Impreza świąteczna dla współpracowników B2B – inne zasady
Osoby współpracujące z firmą w modelu B2B (np. lekarze, fizjoterapeuci, pielęgniarki prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą) są według fiskusa w innej sytuacji niż pracownicy etatowi. To dość kuriozalne podejście, ale w przypadku zaproszenia na wigilię tylko współpracowników, impreza świąteczna w kosztach już znaleźć się nie może. Zgodnie ze stanowiskiem organów przedstawionym m.in. w interpretacji z 18 listopada 2024 r. (nr 0114-KDIP2-1.4010.505.2024.2.DK):
(…) wydatki dotyczące organizacji imprez, wyjść integracyjnych w zakresie dotyczącym Współpracowników (osoby współpracujące ze Spółką w ramach stosunku b2b oraz w ramach umowy cywilnoprawnej) noszą znamiona reprezentacji, mają na celu wykreowanie pozytywnego wizerunku firmy w oczach Współpracowników, uwypuklenie zasobności i profesjonalizmu Spółki, czyli stworzenie oczekiwanego wizerunku Wnioskodawcy.
Innymi takie wydatki stanowią koszty reprezentacji. A zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT wydatków na reprezentację nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Natomiast jeśli wigilia skupia pracowników i współpracowników, to według niektórych interpretacji podatkowych (np. interpretacja z 10 maja 2023 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.30.2023.5.KM) wydatki przypadające proporcjonalnie na współpracowników muszą zostać wyłączone z kosztów uzyskania przychodu. Organy wymagają więc od przedsiębiorców wręcz niewykonalnego zadania. Polegać miałoby ono na obliczeniu, jaka część udostępnianych przez spółkę środków spożywczych przypada na pracowników, a jaka na współpracowników.
Światełko w tunelu
Pewną nadzieję budzi opublikowana 11 października 2024 r. przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zmieniona interpretacja indywidualna (nr DOP4.8221.8.2021.CPXV).
Zgodnie z nią, wydatki na zakup artykułów spożywczych, zarówno te dotyczące „pracowników”, jak i „współpracowników”, mogą zostać zaliczone do KUP. Istotnym elementem tej interpretacji jest uznanie przez szefa KAS, że wydatki te nie stanowią kosztów reprezentacji w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT. Takie podejście może umożliwić korzystniejsze rozliczanie tego rodzaju kosztów w przyszłości. Niemniej prowadzi to do wniosku, że organy zmieniają swoje podejście w sprawie posiłków, ale nie samych imprez świątecznych. Inna konkluzja jest jeszcze smutniejsza. Mianowicie, aby spokojnie zaliczyć całość wydatków na imprezę świąteczną do kosztów uzyskania przychodów, firma musi zabezpieczyć się interpretacją. A szanse na uzyskanie takiej pozytywnej interpretacji w przypadku zaproszenia współpracowników nie są wysokie.
Powyższy tekst nie stanowi uniwersalnej porady podatkowej, sytuacja każdego podatnika podlega odrębnej ocenie i może zakończyć się innym rozstrzygnięciem organów. W razie sporu z organami albo chęci zabezpieczenia własnej sytuacji zapraszam do kontaktu.
Część obrazów ilustrujących tekst wytworzył DALL-E.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }