Radosław Maćkowski

doradca podatkowy

Jestem doradcą podatkowym, prawnikiem z 20-letnim doświadczeniem w doradztwie podatkowym dla przedsiębiorstw z sektora healthcare & life sciences (farmaceutyki, wyroby medyczne, apteki, usługi medyczne, kosmetyki). Doradzam także przedsiębiorcom z innych branż, w tym: budowlanej, nieruchomościowej, IT, marketingowej, spożywczej, oraz napojów alkoholowych.
[Więcej >>>]

Kontakt / Contact

Darowizny w trakcie pandemii 3 (PIT, CIT i VAT)

Radosław Maćkowski23 grudnia 2020Komentarze (0)

Okres świąteczny to czas prezentów, a więc to także dobry moment na zaktualizowanie wiedzy na temat podatkowego traktowania darowizn. O wsparciu darowiznami szpitali i innych jednostek zmagających się z COVID-19 pisałem już w kwietniu 2020 r. w kontekście podatków dochodowych i podatku VAT. Czy coś zmieniło się w tym zakresie w trakcie drugiej fala pandemii? Niniejszy wpis stanowi trzecią część serii pt. „Darowizny w trakcie pandemii” (linki do poprzednich tekstów znajdziesz w tekście).

Darowizny w trakcie pandemii

Darowizny w trakcie pandemii

Mam dobre wiadomości. Pod koniec listopada Prezydent RP podpisał nowelizację ustaw o PIT i CIT, w której przedłużono termin preferencyjnego rozliczenia darowizn na walkę z Covid-19. Przepisy w nowej wersji pozwalają na odliczanie darowizn przekazywanych od 1 stycznia 2020 r. do końca miesiąca, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19. Darowizny można przekazywać:

  1. podmiotom wykonującym działalność leczniczą, wpisanym do wykazu, o którym mowa w art. 7 ustawy o COVID-19;
  2. Agencji Rezerw Materiałowych z przeznaczeniem na cele wykonywania zadań ustawowych;
  3. Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych z przeznaczeniem na cele wykonywania działalności statutowej;
  4. domom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, noclegowniom, schroniskom dla osób bezdomnych, w tym z usługami opiekuńczymi, ośrodkom wsparcia, rodzinnym domom pomocy oraz domom pomocy społecznej, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1507, 1622, 1690, 1818 i 2473);
  5. Funduszowi Przeciwdziałania COVID-19, o którym mowa w art. 65 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 568, 695, 1086, 1262, 1478 i 1747).

Boldem zaznaczyłem beneficjentów, którzy nie byli wskazani w pierwotnej wersji przepisów, o której pisałem w kwietniu 2020 r.

Jak dokładnie działa odliczenie darowizny?

Wartość przekazanych darowizn można odliczyć od podstawy obliczenia podatku dochodowego lub zaliczki na ten podatek (zarówno PIT i CIT). Wielkość odliczenia wynosić będzie dla darowizn przekazanych:

  • od 1 października 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. – 200 proc. wartości darowizny;
  • pomiędzy 1 stycznia 2021 r. a 31 marca 2021 r. – 150 proc. wartości darowizny;
  • od 1 kwietnia 2021 r. do końca miesiąca, w którym zostanie odwołany stan epidemii – równowartość przekazanej darowizn

Więcej o warunkach odliczenia darowizn od podatków dochodowych możesz przeczytać w tekście pt. Darowizny dla szpitali w trakcie pandemii 2 (CIT i PIT) .

Jeśli natomiast chodzi o darowizny w trakcie pandemii i VAT, to mam dobre wiadomości. Mianowicie na podstawie par. 10 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 marca 2020 r. na razie bezterminowo przedłużono stosowanie 0% stawki VAT dla określonych darowizn. Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się o warunkach stosowania 0% stawki VAT zapraszam: Darowizna dla szpitala w czasach pandemii 1 (VAT).

Życzenia świąteczne

Składając życzenia świąteczne rok temu Czytelnikom bloga „Podatki na zdrowie” oraz wszystkim osobom, z którymi spotkałem się na ścieżce zawodowej doradcy podatkowego zadałem szczególne pytanie. Mianowicie „Czy rok 2020 będzie łatwy?” Stwierdziłem, że od strony przepisów i nowych wyzwań może nie być łatwo. Ale to co faktycznie działo się w 2020 roku przerosło moje najbardziej pesymistyczne przewidywania. I nie chodzi tylko o zmiany podatkowe czy nowe regulacje pandemiczne. Dlatego w 2021 może być już tylko lepiej!

Dlatego życzę Wam przede wszystkim zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz mniej burzliwego Nowego Roku!

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: RODO & polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: