Radosław Maćkowski

doradca podatkowy

Jestem doradcą podatkowym, prawnikiem z 20-letnim doświadczeniem w doradztwie podatkowym dla przedsiębiorstw z sektora healthcare & life sciences (farmaceutyki, wyroby medyczne, apteki, usługi medyczne, kosmetyki). Doradzam także przedsiębiorcom z innych branż, w tym: budowlanej, nieruchomościowej, IT, marketingowej, spożywczej, oraz napojów alkoholowych.
[Więcej >>>]

Kontakt / Contact

Niepodatkowy Rozbójnik #2 – „Ameryka po kawałku”

Radosław Maćkowski31 sierpnia 20182 komentarze

Czas na kolejny wpis pt. Niepodatkowy Rozbójnik, tym razem o Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej przedstawionych w książce Pana Marka Wałkuskiego pt. „Ameryka po kawałku„. Miałem ją okazję przeczytać podczas ostatnich wakacji.

USA co prawda aż się proszą żeby napisać o nich w kontekście podatkowym. Pierwszy pretekst z brzegu: reforma podatkowa prezydenta Trumpa czy udział ludzi prezydenta w aferze związanej z ujawnieniem dokumentów Paradise Papers. Tym razem nie będzie jednak nawet grama o podatkach. Dlaczego więc decyduję się na taką publikację na blogu podatkowym? Bo nie samymi podatkami człowiek żyje, prawda? Zwłaszcza w weekend.

Marek Wałkuski – amerykański (na pewno) niepodatkowy rozbójnik

Niepodatkowy Rozbójnik

Niepodatkowy Rozbójnik – okładka „Ameryka po kawałku”

Części czytelników Redaktora Marka Wałkuskiego na pewno nie trzeba przedstawiać. Przez 20 lat pracował w radiowej Trójce, a od kilkunastu lat jest amerykańskim korespondentem Polskiego Radia. Jego opowieści o Ameryce (i przy okazji napadach na banki!), których można wysłuchać między innymi w piątkowej popołudniowej audycji w Trójce to klasyka.

I choć Trójki nie słucham tak intensywnie jak kiedyś, to skusiłem się na przeczytanie książki ex-trójkowego redaktora pt. „Ameryka po kawałku”. Książka to kilkanaście kawałków (reportaży) od tym co się Redaktorowi Wałkuskiemu najbardziej w USA podobało. Jest więc o życiu bez płotów, podwórkowych wyprzedażach, Davidzie Lettermanie, New York Times’ie, wynalazkach, zupie PHO i wiele, wiele innych tematów. Klasyczny amerykański niepodatkowy rozbójnik ;-).

W książce Redaktor Wałkuski w sposób super bezkrytyczny podchodzi do USA, co nie do końca mi odpowiada. Jednak zakładam, że taka jest jej konwencja: przedstawić same wisienki na torcie. Parafrazując klasyka: „Rozchodzi się o to, żeby plusy przesłoniły minusy”.

Więcej

Niepodatkowy Rozbójnik

Niepodatkowy Rozbójnik – fragment książki „Ameryka po kawałku”

Po lekturze książki nabrałem ochoty na ponowne odwiedziny USA, gdzie spędziłem kilka miesięcy w gorącym 2001 roku. Mieszkałem i pracowałem w Ohio, ale miałem okazję zwiedzić trochę innych północnych stanów i w podróży samochodowej do Meksyku także niektóre środkowe stany z Teksasem włącznie. Na pewno była to podróż i czas, który mocno na mnie wpłynął oraz zainspirował do dalszych podróży. Cóż, wiza już wygasła, ale na powrót nigdy nie jest za późno.

Tymczasem „powrócę” do Ameryki czytając kolejne książki Redaktora Wałkuskiego – To jest napad! Czyli kawałek nieznanej historii AmerykiWałkowanie Ameryki.

*****

Odkryłem, że polskich blogów o Ameryce jest multum. Ale, będąc szczerym, nie śledzę ich, więc nawet nie potrafię z czystym sumieniem polecić konkretnej strony i blogera. Jeśli natomiast zainteresował Cię ten wpis i masz ochotę przeczytać inne części Niepodatkowego Rozbójnika, zapraszam m.in. tu na test o Spiszu i żelorzach: https://podatkinazdrowie.pl/niepodatkowy-rozbojnik-1/.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Wiktor 26 września, 2018 o 16:44

  Panie Mecenasie, dziękuję za polecenie ciekawej lektury! Wybieram się do USA – nie sądziłem, że w blogu prawnika oprócz ciekawej lektury dotyczącej podatków dowiem się, co mam przeczytać przed wyjazdem do USA 🙂

  Życzę Panu powodzenia!
  Wiktor

  Odpowiedz

  Radoslaw Mackowski 26 września, 2018 o 18:23

  Cała przyjemność po mojej stronie. Przy okazji odkryłem, że w mojej ulubionej bibliotece są kolejne książki redaktora Wałkuskiego. Tymczasem miłego pobytu w USA!

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: RODO & polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: