Radosław Maćkowski

doradca podatkowy

Jestem doradcą podatkowym, prawnikiem z 20-letnim doświadczeniem w doradztwie podatkowym dla przedsiębiorstw z sektora healthcare & life sciences (farmaceutyki, wyroby medyczne, apteki, usługi medyczne, kosmetyki). Doradzam także przedsiębiorcom z innych branż, w tym: budowlanej, nieruchomościowej, IT, marketingowej, spożywczej, oraz napojów alkoholowych.
[Więcej >>>]

Kontakt / Contact

Szkoła rodzenia online i VAT

Radosław Maćkowski26 marca 2025Komentarze (0)

Szkoła rodzenia online może korzystać ze zwolnienia z VAT. W styczniu 2024 roku dla jednego z klientów uzyskałem interpretację indywidualną, która może mieć realne znaczenie dla rynku usług medycznych świadczonych zdalnie – w szczególności dla szkół rodzenia. Mimo że interpretacja w wyniku jakiegoś błędu nie została oficjalnie opublikowana przez Krajową Informację Skarbową, to zapewnia ochronę mojemu klientowi. Pismo doręczono do wnioskodawcy i może stanowić punkt odniesienia dla podobnych przypadków – w szczególności dla firm działających na styku medycyny i nowoczesnych technologii.

Szkoła rodzenia online – jak wygląda model działania?

Szkoła rodzenia onlineInterpretacja dotyczyła usług telemedycyny i poradnictwa zdrowotnego świadczonego online. Model działania szkoły rodzenia opiera się na sprzedaży abonamentów umożliwiających dostęp do specjalistycznej platformy, w ramach której pacjentki mogą korzystać z:

  • konsultacji medycznych prowadzonych online przez położne, fizjoterapeutów i psychologów,
  • spotkań na żywo z ekspertkami – w formie sesji pytań i odpowiedzi,
  • materiałów edukacyjnych dopasowanych do potrzeb kobiet w ciąży,
  • zajęć wspomagających w okresie ciąży, porodu i połogu.

Usługi świadczono wyłącznie zdalnie – z wykorzystaniem internetu, komunikatorów i dedykowanej platformy. Kluczowe jest to, że są one realizowane przez osoby posiadające prawo wykonywania zawodów medycznych – a więc spełniają wymagania określone w ustawie o VAT.

Szkoła rodzenia online a zwolnienie z VAT

Najważniejszym pytaniem było: czy szkoła rodzenia online może korzystać ze zwolnienia z VAT? I jaki wpływ na możliwość korzystania ze zwolnienia ma fakt, że szkoła formalnie nie jest podmiotem leczniczym, ale nabywa usługi od osób wykonujących zawody medyczne?

Organ podatkowy jednoznacznie potwierdził: tak – możliwe jest zastosowanie zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19a ustawy o VAT, pod warunkiem że usługi:

  • nabywano we własnym imieniu, ale na rzecz osób trzecich (pacjentek),
  • mają charakter profilaktyczny, terapeutyczny, służący poprawie zdrowia,
  • świadczono przez osoby uprawnione, takie jak położne, fizjoterapeuci czy psychologowie.

Szkoła rodzenia online 2Co więcej, forma online – czyli zdalne świadczenie usług przez internet – nie przekreśla możliwości skorzystania z preferencji podatkowej. To bardzo ważna deklaracja – szczególnie w kontekście rosnącej roli telemedycyny i cyfrowych narzędzi w opiece zdrowotnej.

Należy pamiętać, że początkowo organy podatkowe oraz sądy sceptycznie podchodziły do możliwości zwolnienia z VAT usług medycznych świadczonych zdalnie. Na przykład w interpretacji z dnia 28 listopada 2012 r., Izba Skarbowa w Poznaniu (ILPP2/443-894/12-3/MR) wskazała m.in., że:

„(…) z uwagi na fakt, że w przedmiotowej sprawie dietetycy świadczą swoje usługi za pośrednictwem Internetu, z uwagi na brak bezpośredniego (osobistego) kontaktu z klientami, brak wykonania badań i obserwacji klientów nie można świadczonych przez nich usług określić mianem usług opieki medycznej. Bowiem nie można świadczyć usług w zakresie opieki medycznej, bez wnikliwego zbadania danej osoby, jej obserwacji oraz opieki nad nią w procesie działań medycznych, a to podstawowe warunki definiujące te usługi.”

Pisałem o tym staromodnym podejściu na blogu w tekście pt. Usługi telemedyczne zwolnione z VAT. Nowoczesne rozumienie usług medycznych, uwzględniające zarówno postęp technologiczny, nowe okoliczności (w tym pandemię), jak i zmianę potrzeb pacjentów wyparło to stanowisko.

Interpretacja, której nie znajdziesz w systemie

Tym, co czyni tę interpretację szczególną, jest jej niedostępność w publicznych rejestrach. Jej numer – 0112-KDIL1-1.4012.653.2023.2.AR – widnieje w systemach wyszukiwania informacji prawnych pod zupełnie inną sprawą. Ponadto omawianego dokumentu nie ma w Systemie Informacji Celno-Skarbowej EUREKA prowadzonego przez KIS. Mimo to interpretację wydano i doręczono, a jej treść przynosi jednoznaczne i bardzo korzystne rozstrzygnięcie dla podatników świadczących tego typu usługi.

Dla branży usług okołoporodowych to potwierdzenie, że szkoła rodzenia online – nawet jeśli prowadzona przez spółkę niebędącą podmiotem leczniczym – może działać legalnie i korzystać ze zwolnienia z VAT. Wystarczy, by odpowiednio skonstruować model świadczenia usług i zapewnić, że będą one realizowane przez osoby wykonujące zawody medyczne.

Jeśli planujesz uruchomienie własnej szkoły rodzenia online albo rozwijasz już podobny model usług, warto zadbać o właściwe uregulowanie kwestii podatkowych. Odpowiednio przygotowany wniosek o interpretację może dać Ci realną przewagę – także w obszarze optymalizacji kosztów i zgodności z przepisami VAT.

***

Ilustracje do tekstu wygenerowano w narzędziu Picsart.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: RODO & polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: