Całkiem niedawno pisałem o reformie stawek VAT, która miała miejsce w 2020 r. (Nowa matryca VAT od 1 lipca 2020, Poprawki do nowej matrycy stawek VAT). Mam wrażenie, że w większości przypadków nauczyliśmy się już funkcjonować z nową-starą matrycą stawek. Niemniej na bliskim horyzoncie czasowym szykuje się kolejna zmiana stawek VAT, podyktowana unijnymi zmianami. Ostateczne decyzje, które w najbliższym czasie podejmie rząd wdrażając reformę VAT będą prawdopodobnie miały wpływ na codzienne wydatki milionów Polaków.
W tym wpisie przyglądam się ewentualnym zmianom. Analizuję przede wszystkim to jakie produkty/usługi mogą być objęte zerową stawką VAT od 1 stycznia 2025 r. Szczególnie ciekawe perspektywy rysują się w tym zakresie dla całego sektora healthcare & life sciences.
Zmiana stawek VAT: źródła reform
Każdy, kto choć trochę zapoznał się z treścią mojego bloga, wie, że temat stawek VAT zawsze mnie interesował. Dlatego nie mogę przejść obojętnie obok nadchodzącej reformy VAT. W styczniu 2025 roku wejdzie w życie nowa unijna dyrektywa dotycząca stawek VAT na niektóre produkty i usługi. Dla szczególnie dociekliwych warto dodać, że jest to dyrektywa unijna 2022/542 (link do dyrektywy). Przepisy te zmienią zakres stosowania obniżonych stawek, modyfikując starą, dobrze nam znaną dyrektywę 2006/112/WE.
Zgodnie z ww. dyrektywą unijną, od 1 stycznia 2025 roku, państwa członkowskie będą mogły zastosować obniżoną stawkę VAT od 5% do maksymalnie 24 różnych grup produktów i usług. Natomiast zerową stawkę VAT będzie można zastosować według dyrektywy dla siedmiu grup towarowych/usługowych. W gronie potencjalnych kandydatów znajdują się m.in.:
- książki, gazety, e-booki,
- usługi przewozu osób i transportu towarzyszących im towarów,
- niektóre produkty spożywcze oraz
- produkty związane z sektorem zdrowia (szczegóły w kolejnym akapicie).
Na razie rząd nie podjął żadnych decyzji co do tego, które produkty lub usługi zostaną objęte tymi preferencjami.
Nowe możliwości dla sektora farmaceutycznego i wyrobów medycznych
Oczywiście z punktu widzenia podatkinazdrowie.pl szczególnie istotną kwestią jest potencjalna zmiana stawek VAT dla produktów farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych. Zgodnie z nowymi przepisami zerową stawką VAT mogą być objęte:
- produkty farmaceutyczne stosowane do celów medycznych i weterynaryjnych, w tym produkty używane do celów antykoncepcyjnych, higieny osobistej dla kobiet oraz chłonne środki higieniczne;
- sprzęt medyczny, medyczne urządzenia wspomagające, wyroby medyczne, przedmioty medyczne i sprzęt pomocniczy oraz sprzęt ochronny (w tym maski ochronne), przeznaczone zwykle do użytku w opiece zdrowotnej lub do użytku osób z niepełnosprawnościami, towary niezbędne do kompensowania i przezwyciężania niepełnosprawności, jak również dostosowanie, naprawa, wynajem i dzierżawa takich towarów.
Stosowanie 0% stawki VAT dla dostaw tego typu towarów czy usług z nimi związanych byłoby interesującym rozwiązaniem, zwłaszcza dla sektora usług zdrowotnych.
Konsekwencje zmian stawek VAT
Przypominam, że usługi medyczne podlegają w Polsce zwolnieniu z VAT (zwolnienie z VAT to co innego niż 0% stawka VAT). Oznacza to więc, że podmioty które je świadczą nie mają możliwości odliczenia podatku naliczonego VAT zawartego w zakupach (np. leków czy wyrobów medycznych). Innymi słowy, podatek VAT zawarty w takich produktach stanowi dla nich dodatkowy koszt. Zatem obniżenie obecnej stawki VAT z 8% do 0% dla produktów farmaceutycznych czy wyrobów medycznych miałoby bezpośredni wpływ na koszty leczenia czy dostępność leków oraz wyrobów medycznych. I nie chodzi tylko o konsumentów – pacjentów, ale także o podmioty lecznicze – szpitale, przychodnie, poradnie czy gabinety lekarskie. Taka obniżka miałaby szczególne znaczenie dla zadłużonych szpitali. Reforma VAT w tym zakresie mogłaby znacznie obniżyć koszty związane z opieką zdrowotną. Byłoby to korzystne dla wszystkich obywateli. Jednocześnie, zmiany te oczywiście wymagają dokładnych analiz ekonomicznych, aby upewnić się, że nie wpłyną negatywnie na stabilność budżetową państwa.
Dam znać o postępach prac. Mam nadzieję, że rozpoczniemy dyskusję w tym zakresie, która pozwoli znaleźć dobre rozwiązania dla całego sektora healthcare & life sciences.
***
Ilustracje do tekstu powstały z użyciem AI Copilot i Chat GPT 4.0 obsługiwanego przez DALL-E 3.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }